دوشنبه 20 آوریل 15 | 16:13
عراقچی خبر داد

دور بعدی مذاکرات، از چهارشنبه در وین

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه دور بعدی مذاکرات هسته ای از چهارشنبه در وین آغاز می شود گفت:سالها مذاکرات با طرف مقابل برای این بود که ثابت کنیم زیر بار حرف زور و سلطه کسی نمی رویم و مقاومت می کنیم .


635643902882772123

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه دور بعدی مذاکرات هسته ای از چهارشنبه در وین آغاز می شود گفت:سالها مذاکرات با طرف مقابل برای این بود که ثابت کنیم زیر بار حرف زور و سلطه کسی نمی رویم و مقاومت می کنیم .

سید عباس عراقچی در جمع خبرنگاران در حاشیه همایش مذاکرات هسته ای لوزان از دیدگاه علوم سیاسی افزود: این مذاکرات در سطح معاونان وزیر امور خارجه برگزار خواهد شد.

وی گفت: در کنار این مذاکرات جلسات کارشناسی در خصوص موضوعات هسته ای و رفع تحریم ها نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

عباس عراقچی در نشست مذاکرات هسته ای لوزان با رویکرد منتقد و موافق که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، افزود: چندین قطعنامه شورای امنیت در سال های قبل برای ایران به منظور تعطیلی اراک ، فردو و یا غنی سازی تصویب شد اما ما گفتیم نمی پذیریم و مقاومت می کنیم .

حق ما را در غنی سازی قبول کرده اند

وی گفت: با ایستادگی مردم و تیم مذاکره کننده هسته ای، آنان حق ما را به ویژه در غنی سازی قبول کرده اند در حالی که پیش از این حرام و ممنوع می دانستند و در مذاکرات به جایی رسیده اند که غنی سازی ایران را بپذیرند.

عراقچی با طرح این پرسش که در این آوردگاه 10 ساله که پایه بهانه آن عمدتا روی ممنوعیت غنی سازی متمرکز بود اراده چه کسی غالب شد؟ گفت : بی تردید اراده جمهوری اسلامی ایران در تثبیت حق غنی سازی بر طرف مقابل تحمیل شد درحالیکه غنی سازی حتی نیاز فوری نبود .

وی افزود: آنان با سخت ترین قطعنامه ها ، فشارها و تحریم ها همه اقدامات را برای تسلیم ایران به کار برده اند اما اکنون می گویند که باید با مردم ایران با احترام سخن گفت.

عراقچی گفت: آنان اگر می توانستند همه فعالیت های هسته ای ایران را تعطیل می کردند اما امکانش نیست؛ بنابر این امروز مذاکره کنندگان به سرکردگی آمریکا غنی سازی ایران را پذیرفته اند.

وی افزود: امریکا از ابتدا می گفت ایران حق غنی سازی ندارد ما نیز پاسخ می دادیم این یک حقی برای همه کشورهاست، حتی اگر در ان پی تی درباره آن تفاسیر مختلفی صورت گیرد.

عراقچی گفت: زمانی هسته ای ایران از نظر شورای امنیت تهدید بود اما اکنون آن را برنامه مورد احترام قبول می کند و می گوید دیگر کشورها نیز همکاری های هسته ای داشته باشد.

وی افزود: ما از ابتدا نیز می گفتیم غنی سازی حق ماست اما اکنون آنان از گفته های خود عقب نشینی کرده اند و آن را می پذیرند چرا که قرار نبود حقی به ما بدهند این حق ما وجود دارد و تنها از آنها خواستیم به حق ما احترام گذارند و معارضه و تحریم نکنند .

به آنچه که می خواستیم، رسیدیم

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای تاکید کرد: ما در عرصه میدان هسته ای به آنچه که می خواستیم رسیدیم و در مذاکرات نیز در پی شناسایی و تثبیت اهداف خود بودیم که اراده ما به طرف مقابل تحمیل شد.

عراقچی افزود : آنها موضوع غنی سازی را به یک دعوای بزرگتر تبدیل کرده بودند اما ما زیر بار حرف زور آ نان نمی رفتیم چرا که می گفتند نباید غنی سازی کنید ما نیز می گفتیم غنی سازی حق مسلم ما بر اساس حاکمیت ملی است و قرار نیست کسی آن را به رسمیت بشناسد بلکه باید به آن احترام بگذارد.

وی با اشاره به سخنان یکی از کارشناسان در این نشست مبنی بر اینکه هدف مذاکرات برای رسیدن به توافق است تا لغو تحریم ها با رد این دیدگاه گفت: این نگاه نیز طرف مقابل را به آن نگاه وا می دارد که ما به علت فشارها و برای لغو تحریم ها به مذاکرات رفتیم در حالیکه این دیدگاه اصولا دیدگاه تیم مذاکره کننده ومقامات نظام نیست ما به آنچه که رسیده بودیم در فعالیت های هسته ای دست یافتیم و تنها برای شناسایی و تثبیت آن در مذاکرات حضور یافتیم .

عراقچی افزود: البته تاکنون توافقی صورت نگرفته بلکه مجموعه ای از راه های اساسی برای توافق به دست آمده است .

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه در داخل آمریکا بیانیه لوزان با انتقادات شدید و مخالفت مواجه شده است، گفت: اینکه 47 نماینده یک کشور به طور بی سابقه به رهبران کشور دیگری می گویند روی حرف رئیس جمهور ما حساب باز نکن چون پس از دوره اش اختیاراتی نخواهد بود و اینکه کنگره با فشار، دست به اقداماتی می زند مشخص است که برای طرف مقابل این بیانیه خوشایند نیست و اگر غیر از این بود باید از آن استقبال می کرد.

عراقچی با قدردانی از نقطه نظرات منتقدان توافق نامه در نشست های مختلف مذاکرات گفت: ما نیز این نگاهها و حساسیت ها را در جزئیات و نگارش متن مکتوب لحاظ خواهیم کرد.

خط قرمز ما حفظ ماهیت آب سنگین اراک بود

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران گفت: خط قرمز ما در مذاکرات ، حفظ ماهیت تأسیسات آب سنگین اراک بود که این امر را انجام دادیم.

سید عباس عراقچی در ادامه سخنان خود در همایش مذاکرات هسته ای لوزان از دیدگاه علوم سیاسی که در دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار شد با اشاره به اینکه تأسیسات آب سنگین اراک از نگاه غربی ها سریعترین راه رسیدن به سلاح هسته ای بود گفت: این تأسیسات سالانه می توانست 10 کیلوگرم پلوتونیوم یعنی معادل نیاز یک کلاهک هسته ای را تحویل دهد و لذا غربی ها تلاش زیادی داشتند که این تأسیسات را تعطیل کنند اما ما با پایداری و مخالفت با طرح های آنها کاری کردیم که ماهیت این تأسیسات محفوظ بماند.

وی با بیان پیچیده گی، طولانی و فنی بودن مذاکرات با کشورهای غربی درباره آب سنگین اراک، افزود: دانشمندان هسته ای ایران تأسیساتی را طراحی کردند که می توان قلب موجود تأسیسات را خارج و قلب جدیدی را جایگزین آن کرد که تولید پلوتونیوم آن به زیر یک کیلوگرم برسد و نگرانی غربی ها از تولید سلاح هسته ای را برطرف کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: