سه‌شنبه 23 نوامبر 10 | 11:02

با اعزام شاه عربستان به آمريكا، وليعهد اول قدرت را به دست گرفت

در پي عزيمت پادشاه عربستان به آمريكا براي ادامه معالجات پزشكي، وليعهد اول زمام امور كشور را به دست گرفت. به گزارش خبرگزاري ها، ملك «عبدالله بن عبدالعزيز» پادشاه عربستان يكشنبه شب، عربستان را به مقصد آمريكا ترك كرد.


در پي عزيمت پادشاه عربستان به آمريكا براي ادامه معالجات پزشكي، وليعهد اول زمام امور كشور را به دست گرفت. به گزارش خبرگزاري ها، ملك «عبدالله بن عبدالعزيز» پادشاه عربستان يكشنبه شب، عربستان را به مقصد آمريكا ترك كرد.

به گزارش خبرگزاري عربستان (واس)، ملك عبدالله دچار ديسك كمر و درد عصب در ناحيه ستون فقرات شده است و به توصيه پزشكان براي ادامه درمان به آمريكا عزيمت كرده است ولي سي ان ان گزارش داده كه شاه عربستان براي درمان لخته خون به آمريكا آمده است.
دربار عربستان نيز در بيانيه اي اعلام كرد كه شاهزاده «سلطان بن عبدالعزيز» وليعهد، معاون نخست وزير، وزير دفاع و بازرس كل، كه در حال استراحت ويژه در مغرب بود يكشنبه شب وارد رياض شد.
از سوي ديگر، عزيمت پادشاه عربستان به آمريكا و اعلام نشدن زمان بازگشت وي به كشورش، شايعات زيادي را مبني بر كناره گيري ملك عبدالله از سلطنت در آينده نزديك دامن زده است.

گرچه ملك عبدالله روز يكشنبه در حالي كه لبخند بر چهره داشت و بر روي صندلي چرخدار در حال ترك كردن بيمارستاني در رياض بود، اما گفته مي شود وي دچار فلج از ناحيه كمر به پايين شده است و پزشكان عربستاني قادر به درمان او نيستند.
همچنين شبكه خبري «سي ان ان» آمريكا، در گزارشي از وضعيت جسماني پادشاه عربستان به نقل از منابع مطلع اعلام كرد كه لخته خوني در كمر وي مشاهده شده است كه حكايت از وخامت جسماني وي و افليج شدنش دارد.

در همين حال شاهزاده «سلطان بن عبدالعزيز» برادر ناتني پادشاه عربستان و وليعهد اول اين كشور نيز كه به دليل بيماري سرطان ريه سه سال است در انظار عمومي ديده نشده است، در حالي كه در يك استراحت ويژه در مغرب به سر مي برد، سراسيمه خود را به رياض رساند تا زمام امور را به دست بگيرد.

اين در حالي است كه آگاهان سياسي در عربستان بر اين باورند با توجه به سن بالاي وليعهد اول (85سال) و حاد شدن بيماري اش، در آينده قادر به اداره امور كشور نخواهد بود.پادشاه عربستان كه به «ابومتعب» در نزد آل سعود معروف است، چند روز پيش در اقدامي پيش دستانه، فرزند بزرگش «متعب» را به سمت فرماندهي گارد ملي عربستان منصوب كرد.

مخالفان رژيم پادشاهي عربستان نيز معتقدند آن طور كه مقام هاي رسمي مي گويند، حال پادشاه عربستان خوب نيست و بسيار بدتر از آن است كه در رسانه هاي دولتي اخبار آن منتشر مي شود.
ظاهراً اعلام رسمي بيماري ديسك كمر به عنوان مشكل جسماني پادشاه عربستان از سوي دربار آل سعود، براي پنهان نگاه داشتن بيماري ناشناخته پادشاه سعودي است.

اين موضوع باعث شده است كه شايعاتي در محافل رسمي و غيررسمي عربستان رواج يابد مبني بر اينكه، ملك عبدالله با عزيمت به آمريكا براي معالجه، براي هميشه از سياست كناره گيري كند. چرا كه خود بر اين واقعيت واقف است كه ديگر قادر به ادامه اداره كشور نيست.
خبرگزاري فرانس پرس در گزارشي از نحوه اعلام بيماري و عزيمت شاه عربستان به آمريكا آورده است: صدور بيانيه دربار عربستان در مورد ملك عبدالله، بيشتر براي جلوگيري از بروز شايعات و شك و ترديدهايي است كه از چندي پيش در مورد ناتواني وي از حضور در محافل رسمي در افكار عمومي مطرح شده است.

بر پايه اين گزارش، اين نگراني در دربار آل سعود وجود دارد كه در صورتي كه، پادشاه عربستان واقعاً دچار بيماري فلج شده باشد و امير سلطان بن عبدالعزيز وليعهد و برادر ناتني او نيز قادر به اداره امور نباشد، آينده اين كشور چگونه خواهد بود؟

برخي از ديپلمات هاي خارجي در عربستان كه از نزديك «امير نايف بن عبدالعزيز» وليعهد دوم عربستان را كه او هم سن و سال بالايي دارد، از نزديك ديده اند، بر اين اعتقادند كه وي نيز با توجه به حال ناخوشش، قادر به اداره كشور در آينده نخواهد بود.اين ديپلمات ها همچنين از جنگ پنهاني قدرت كه هم اكنون در درون عربستان وجود دارد و هر از چند گاهي علني مي شود، خبر داده و آينده مبهمي را براي اين كشور نفت خيز پيش بيني كرده اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.