پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۰۵ اردیبهشت ۹۴ | ۱۰:۳۶

وزارت مسکن در قبال مسکن‌مهر منفعل است

وزارت مسکن حدود یکسال و نیم پیش بدون ذکر دلایل علمی متقن وکافی، طرح مسکن مهر را ملغی اعلام کرده و تا کنون هیچ طرح جایگزینی که از لحاظ علمی متقن و مورد تایید کارشناسان باشد و نیاز مسکن کشور را تامین کند در دستور کار قرار نداده و رسما به وزارتی منفعل تبدیل شده است.


به گزارش تریبون مستضعفین چند گروه دانشجویی عدالت‌خواه با صدور بیانیه ای مشترک که نسخه‌ای از آن را نیز برای تریبون مستضعفین ارسال کرده‌اند از قیام خود برای پیگیری مسکن مستضعفین خبر داده‌اند.مسکن

متن این بیانیه بدین شرح است

بسم رب المستضعفین

 

« این از حداقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشد، مشکل زمین باید حل شود و همه‌ی بندگان خدا باید  از این موهبت الهی استفاده کنند، همه‌ی محرومان باید خانه داشته باشند، هیچ کس در هیچ گوشه‌ی مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره‌ای بیندیشد و بر همه‌ی مردم است که در این مورد همکاری کنند.»
اولین پیام اقتصادی – اجتماعی امام خمینی (ره)- 21/1/1358

طبق فرمایش تاریخی حضرت امام خمینی(ره) در 21/1/58 مبنی بر حل مشکل زمین و مسکن مردم و رهایی قشر مستضعف جامعه از دست چپاول گران سودجو، وزیر مسکن را به بی برنامگی در رابطه با رسیدگی به حق مسکن مستضعفین متهم و تعلل وزارت برای تکمیل پروژه‌های مسکن مهر را محکوم کرده و دلایل خود را به شرح ذیل بیان می‌داریم:

1) حق مسکن از حقوق اولیه بشری است که طبق اصل 31 قانون اساسی «داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.» بنابر این اصل قانون اساسی دولت موظف است به این حقوق رسیدگی کند.

2) در بحث مسکن مهر، دولت قبل تعهداتی را در قبال مسکن مردم پذیرفته است و از آنجا که دولت‌های گوناگون در چارچوب حاکمیت جمهوری اسلامی هستند، دولت فعلی نیز باید تعهدات دولت قبل به مردم را در قبال مسکن مهر متعهد باشد.

3) قشر مستضعف جامعه گاهی تمام سرمایه خود را در طرح مسکن مهر سرمایه‌گزاری کرده‌اند و اکنون به علت نداشتن تمکن مالی آوارگی را تجربه می‌کنند.

4) طبق قانون دولت موظف بوده است، سرمایه‌ی آورده‌ی مردمی را که به صورت اقساطی دریافت شده به علاوه‌ی اعتبار تخصیص یافته از سوی بانک مرکزی را در تولید و تکمیل پروژه‌های نیمه کاره به کار گیرد که در این زمینه کوتاهی بزرگی صورت گرفته است.

5) وزارت مسکن حدود یکسال و نیم پیش بدون ذکر دلایل علمی متقن وکافی، طرح مسکن مهر را ملغی اعلام کرده و تا کنون هیچ طرح جایگزینی که از لحاظ علمی متقن و مورد تایید کارشناسان باشد و نیاز مسکن کشور را تامین کند در دستور کار قرار نداده و رسما به وزارتی منفعل تبدیل شده است.

6) نیاز سالانه ی کشور به مسکن در حدود دو میلیون واحد است که اگرسال‌های آینده هم به همین منوال، منفعلانه سپری شود، عقب ماندگی در این حوزه به فاجعه‌ای مهار نشدنی تبدیل خواهد شد.

لازم به ذکر است که تاثیرات سوء این سیاست گذاری‌های غلط و نابجا تنها منحصر به حوزه مسکن نمانده و سبب رکود در اقتصاد کشور شده است تا جایی که بعد از افزایش نرخ بیکاری، نوبت به سقوط سهام و نیمه تعطیلی شرکت‌های سیمان و فولاد رسیده و دلایل این اتفاقات ناگوار، سیاسی کاری عده‌ای معدود است ولی قشر ضعیف جامعه باید تاوان آن را بپردازد.

از این رو ما دانشجویان عدالتخواه  چند تشکل دانشجویی به حکم وظیفه‌ی شرعی و اجتماعی خود و در راستای امر به معروف و نهی از منکر بر آن شدیم که برای دفاع از حقوق مستضعفان قیام کرده و ان شاءالله تمام توان خود را در این راه به کار خواهیم گرفت.

به امید ظهور عدالت گستر گیتی
3/2/1394

 

کانون عدالتخواهی قسط دانشگاه شاهرود
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شهید باهنر کرمان
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شیراز
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه گیلان
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه فسا
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه صنعتی اصفهان
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
بسیج دانشجویی دانشگاه فسا
انجمن اسلامی دانشگاه حکیم سبزواری سبزوار

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: