یکشنبه 26 آوریل 15 | 22:45

ضعف بزرگ امنیتی در سیستم‌عامل اندروید

چنانچه مهاجم بتواند به هسته اندروید نفوذ کند، هرچند نمی‌تواند به اطلاعات اثر انگشت دسته بندی شده در منطقه امن دست یابد، ‌می‌تواند پیوسته سنسور اثر انگشت را بخواند و هر آنکه شما این سنسور را لمس کنید، اثر انگشت شما را سرقت کند و پس از آن هر کاری که بخواهد با دستگاه شما انجام دهد


در حالی که تکنولوژی‌های امنیتی در گوشی‌های هوشمند به سویی پیش می‌رود که در آن‌ها به تدریج گذرواژه جای خود را به روش‌های زیست‌سنجی همچون تاچ آی. دی یا تشخیص اثر انگشت می‌دهد، ‌پژوهشگران با افشای ضعف بزرگی در سیستم عامل اندروید در کاربست این روش، به همه کاربران از جمله دارندگان Galaxy S5 در استفاده از تکنولوژی‌هایی نظیر تشخیص اثر انگشت هشدار داده‌اند.

 

 به رغم نگرانی‌های امنیتی بسیار، استفاده از روش‌های زیست‌سنجی، همچون اثر انگشت، به عنوان اصلی‌ترین شیوه تأیید هویت کاربر گوشی‌های هوشمند به سرعت در حال گسترش است. اپل از تاچ آی. دی (TouchID) برای این منظور استفاده می‌کند، مایکروسافت در حال آزمایش گزینه‌های مختلف برای استفاده در ویندوز 10 است‌ و چندین دستگاه اندروید نیز از این فناوری ‌بهره می‌برند.

با ‌وجود این، پژوهشگران شرکت امنیتی فایرآی می‌گویند، سیستم عامل اندروید در حفاظت از اطلاعات زیست‌سنجی کاربرانش ناموفق است. در حالی که سازندگان گوشی‌های هوشمند اندرویدی تلاش می‌کنند، اطلاعات را در منطقه امن ‌جداگانه رمزگذاری کنند، امکان دستیابی به اطلاعات زیست‌سنجی قبل از رسیدن به این منطقه حفاظت شده و تهیه رونوشت از اثر انگشت افراد برای انجام حملات بعدی، می‌تواند خطراتی ‌برای کاربران داشته باشد.

افشای یک ضعف امنیتی بزرگ سیستم عامل اندروید

این مسأله به صورت ساده این گونه است: مهاجم می‌تواند به جای آنکه برای نفوذ به منطقه امن وقت بگذارد، ‌روی جمع آوری داده‌هایی که از سنسورهای اثر انگشت دستگاه‌های اندروید می‌آیند، متمرکز شود. هر هکری که بتواند دسترسی سطح کاربر را در اختیار بگیرد و ‌برنامه‌ای را به عنوان روت، پایین‌ترین سطح دسترسی در رایانه و گوشی‌های هوشمند، اجرا کند، به راحتی می‌تواند اطلاعات اثر انگشت را از دستگاه اندروید جمع‌آوری کند.

چنانچه مهاجم بتواند به هسته اندروید نفوذ کند، هرچند نمی‌تواند به اطلاعات اثر انگشت دسته بندی شده در منطقه امن دست یابد، ‌می‌تواند پیوسته سنسور اثر انگشت را بخواند و هر آنکه شما این سنسور را لمس کنید، اثر انگشت شما را سرقت کند و پس از آن هر کاری که بخواهد با دستگاه شما انجام دهد.

این نقص که در گوشی سامسونگ گلگسی اس 5 نیز وجود دارد، پژوهشگران را بر آن داشت که این موضوع را به سامسونگ گزارش دهند؛ اما گفته می‌شود ‌تا کنون خبر یا گزارش رسمی در مورد آپدیتی برای رفع این مشکل نشنیده‌اند؛ هرچند سامسونگ می‌گوید به امنیت کاربرانش اهمیت می‌دهد و در حال بررسی ادعاهای فایرآی است
.

افشای یک ضعف امنیتی بزرگ سیستم عامل اندروید

البته گفته می‌شود ‌اندروید لالیپاپ 5.0 از این آسیب‌پذیری در امان است و کاربران باید هر زمان که ممکن باشد سیستم عامل دستگاه خود را به روز کنند. این در حالی است که هنوز به روزرسانی به اندروید 5.0 برای همه دستگاه‌های اندرویدی ارائه نشده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: