چهارشنبه 20 می 15 | 11:38

روشنفکربازی عکاسان با توهین به شهدا

گزارشی سیاه از مردمی خسته و داغان که چند جنازه پیچیده در پرچم را بر روی دوش گرفته بودند.


خبرگزاری ایسنا چند روز پیش گزارش تصویری از تشیع جنازه چند شهید گمنام در یکی از شهرستان‌های خراسان جنوبی منتشر کرد. گزارشی سیاه از مردمی خسته و داغان که چند جنازه پیچیده در پرچم را بر روی دوش گرفته بودند.

عکاسی سیاه سفید در بسیاری از موارد برای آزاد کردن چشم مخاطب از رنگ و لعاب و دقت بیشتر به محتوا کادر بندی عکس به کار برده می‌شود، اما اینجا به سیاه‌تر شدن عکس‌ها منجر شده است.

چند روز قبل هم ایسنا عکس‌هایی را منتشر کرد که به گواه هر علاقه مند به شهدایی توهین و تخریب چهره تشییع پیکر شهدا بود.

البته مدت هاست که برخی جریانات واداده در رسانه های کشور به وجود آمده که قبله آمال و بزرگشان برخی عکاسان خائن گریخته به بیرون از مرزهاست. کسانی چون آلفرد یعقوب زاده و حسن سربخشیان که هر یک به گونه ای نیش خود را به نظام و انقلاب زده اند و گریخته اند.

یعقوب زاده همان کسی است که در جریان گفتگو با شبکه تلوزیونی بی بی سی فارسی به عکس خود از آزاد سازی دزفول! و اجبار افراد زیر سن قانونی اشاره کرد و سعی کرد وجهه رزمندگان اسلام را به این شیوه تخریب نماید.

در عین حال از همین جریان وا داده کسانی همچون جواد مقیمی و سلمان زاده بوده اند که به بهانه های واهی اسباب و اثاثیه خود را به دوش گرفته اند و به بیگانه پناهنده شده اند و در تریبون های معاند و کینه جو به بدگویی از نظام پرداخته اند.

حالا همین جریان واداده در جریان عکاسی خبری کشور اقدام به گزارش تصویری نموده که در آن به سیاه ترین وجهه ممکن تشییع پیکر مطهر شهدا به تصویر کشیده شده است.

عکس های سیاه و سفید و آکنده از زجر و درد و مردمی که انگار از سر درد و اجبار به تشیع عزیزانشان آمده اند.

جوانان تشییع کننده را به گونه ای ثبت کرده و ادیت نموده بودند که گویی جمعی از اوباش هستند نه جوانان شیفته شهدا که بعد از سال ها هنوز قدر پیکر های قهرمانان وطن را می دانند.

پیرزن های سالخورده و رنجوری که نه انگار همان مادرانه صبور شهدا هستند که انگار زنانی هستند که از سر اجبار و زجر به تشییع آمده اند.

در یکی از عکس ها فردی در حال برش پرچم به عنوان تبرک برای کسانی است که از پایین دست دراز کرده اند و دختر بچه ای که به این اتفاق به نگاه تحقیر می نگرد.

در این گزارش منزجر کننده تشییع کنندگان شهدا بیشتر به دسته ای از مردم می مانند که از سر جبر و اکراه به تشییع جنازه شهدا آمده اند.

این گزارش در حالی منتشر شده است که بخشی از بدنه روشنفکر نمای جامعه سال هاست که تشییع عمومی پیکر شهدا را ترویج خشونت در جامعه دانسته اند و بارها در این قبیل مراسم حرمت پیکر مطهر شهدا را شکسته اند.

این ادای روشنفکری گاهی چنان فضایی می‌سازد که برخی از دبیران و عکاسان متعد و دلبسته به آرمان‌های نظام نیز اقدام به انتشار گزارش‌های سیاه از جامعه و تصویر‌های بعضا توهین آمیز به بزرگان دینی می‌کنند.

انتشار این نوع از تصاویر یا نشان از عناد و دشمنی با آرمان‌ والای ایثار و شهادت دارد یا نافهمی و بی سوادی در ثبت و ادیت و انتشار عکس‌ها را نشان می‌دهد.

این رفتار انسان را به یاد برخی اقدامات روزنامه های زنجیره ای دوره اصلاحات می اندازد که سالها قبل با وقاحت تمام در مقابل شهادت ایستادند و کار را به آن حد پیش بردند که عاشورا را مظهر خشونت اعلام کردند.

در هر کدام از این دو حالت مسئوولین ایسنا باید پاسخگوی جامعه متدین و انقلابی کشور در قبال این تصاویر ناشایست باشند. و ضمن عذر خواهی از خانواده معزز شهدا نسبت به جبران این خطای ناشایست برآیند.

 1. اصفهاني
  20 می 2015

  ثم كان عاقبه الذين اسئوا السوء ان كذّبوا بآيات الله …..

 2. ناشناس
  20 می 2015

  ترویج خشونت!!!

  • زاده ايران
   24 می 2015

   ترويج دفاع .غيرت.عشق.معرفت حيف که بعضي ها با مستي ميخوان اعلم علي رو بگيرن.لبيک يا سيدعلي

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: