چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۰ خرداد ۹۴ | ۱۲:۲۷
حسن رحیم پور ازغدی:

برخی مسئولان صراحتاً می‌گویند آب خوردنمان با اراده غرب است

رحیم پورازغدی با بیان اینکه غرب در تلاش است تاریخ جعلی بسازد تا به کودکشان بگوید «شما می‌توانید» خاطر نشان کرد: متأسفانه نمی‌توانیم در آموزش و پرورش گفتمان سازی کنیم مگر اینکه فرزندانمان بعد از 12 سال درس خواندن پس از بیرون آمدن از محیط آموزشی بتوانند بگویند که چه کسی هستند؟ در برابر چه کسانی مسئول هستند؟ چه حقوقی دارند یا ندارند؟ و چه توانی برای حل مشکلات جامعه دارند و بر این باور باشند که می‌توانیم.


نخستین نشست تخصصی کمیسیون تعلیم و تربیت بسیج با موضوع گفتمان انقلاب اسلامی و با حضور حمیدرضا حاجی بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش و حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ساختمان لانه جاسوسی برگزار شد.

 حسن رحیم پور

در این نشست، حسن رحیم پورازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به حوزه اهداف در کشورمان، اظهار داشت: کمتر کشوری در حوزه فلسفه به اندازه ما حرف برای گفتن دارد و دارای منابع غنی بوده است؛ ما در بحث خانواده، مدرسه، حوزه رسانه، ارتباطات و شبکه‌های مجازی فلسفه‌های گوناگونی داریم و باید بدانیم به کدام سمت حرکت می‌کنیم.

وی افزود: آیات و روایات و راهبردها در قالب دعاهای گوناگون حتی در مورد اینکه چگونه با خدا صحبت کنیم با اشاره به ریز‌ترین حوزه تربیت اشاره شده است.

رحیم پورازغدی با ذکر دعایی از صحیفه سجادیه از حضرت سجاد (ع) خاطرنشان کرد: ایشان در دعای 25 صحیفه می‌فرمایند «خدایا فرزندان ما را تن سالم، عقایدی درست و از اخلاقی انسانی برخوردار گردان» این بیانات نشان می‌دهد که در سه ضلع ابدان، ادیان و اخلاق مسئولیت‌های سنگینی داریم.

وی ادامه داد: در حوزه تعلیم قرار نیست که بدون هیچ مداخله تنها از خدا بخواهیم که فرزندان ما را تربیت کند چرا که باید در این امر مهم دستی داشته باشیم.

*مشکلاتمان امروز در سطح جامعه محصول نداشتن ادب در زندگی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سخنی دیگری از معصوم تأکید کرد: توصیه ادب و رسم آن به فرزندانمان از دیگر موارد مهم در سیره بزرگان است، تمام مشکلاتمان امروز در سطح جامعه محصول نداشتن ادب در زندگی است که البته بخش بزرگی از آن به عهده آموزش و پرورش است.

وی اضافه کرد: تربیت دینی مذهبی و تربیت مدنی و عرفی در همه دنیا مرسوم است؛ اگر جامعه‌ای لائیک باشد تربیت مذهبی را زائد و امری شخصی می‌داند و بر طبق همان نظام آموزشی لائیک طراحی می‌شود چرا که معتقدند مسئله دین مشکل جامعه را حل نمی‌کند.

*موفقیت آموزش و پرورش در گرو رابطه بین جامعه مدنی و جامعه دینی

رحیم پورازغدی با بیان اینکه این در حالی است که این دو با یکدیگر رابطه معناداری دارند، اظهار داشت: شاید در ظاهر ارتباط خاستگاهی وجود نداشته باشد ولی باید جداولی در نظام آموزشی ترسیم شود تا بتواند به این دو مولفه هدف بدهد.

وی بیان داشت: در فرهنگ اسلامی و شیعی طبق سخن معصوم هر چه حرام گشت به دلیل ضربه به خود فرد بود اگر آموزش و پرورش بتواند بین جامعه مدنی و جامعه دینی رابطه برقرار کند موفق است.

*نظریه‌های تربیت در دو سه قرن اخیر متوقف شده است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه متفکران بسیاری با گرایش‌های مختلف در مسئله تربیت نظریه پردازی کرده‌اند، گفت: متأسفانه این نظریه‌ها در دو سه قرن اخیر متوقف شده است و اگر به هزار سال پیش برگردیم خیلی از فیلسوف‌ها در مورد تعلیم و تربیت نظرات گوناگونی را بیان کردند.

وی اضافه کرد: حتی در باره زنگ ورزش، موسیقی و ریاضی نظریه پردازها به مباحثه پرداختند حتی حدود تربیت کودک نیز مشخص شده است.

رحیم پورازغدی با بیان اینکه انفصال و انقطاع نظریه پردازان باید مجدد احیا شود تصریح کرد: آنها حتی نسبت تربیت با اخلاق را هم بررسی کردند که آیا تربیت همان اخلاق است؟ رابطه تربیت با روانشناسی چیست؟ کشورهای خارجی حتی برای بی محتواترین مبانی در حوزه نظری آموزش و پرورش کار کرده‌اند.

وی ادامه داد: نمی دانم چرا ما در کشورمان برای نظام آموزشی برنامه خاصی نداریم؟ با کدام ترازو مبانی‌های اسلامی را می‌سنجیم؟ اگر می‌خواهیم گفتمانی درست در جامعه داشته باشیم باید به راهبردهای اسلامی در کشورمان تأمل کنیم؛ افرادی که افسار تعلیم در جهان را امروز به دست گرفته‌اند در ابتدا از کلیات به جزئیات رسیده‌اند حتی اگر غلط بوده باشد.

*تمام نظام آموزشی دنیا طبق غرب کپی شده است

*کپی‌برداری نظام مدارس جهان از انگلیس و امریکا

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تمام نظام آموزشی دنیا طبق غرب کپی شده است، تأکید کرد: تقریبا همه نظام مدارس امروزه جهان از نظام‌های انگلیس و آمریکا کپی برداری شده و حتی ما هم بدون بررسی آن در کشورمان اجرا می‌کنیم.

وی اضافه کرد: من معتقدم در حوزه روش‌ها باید دین و بی دین را در کنار هم قرار دهیم؛ هر کس در هر حوزه‌ای بخواهد نظام سازی کند می‌بایست این روش را به کار ببند.

*هنوز نمی‌دانیم معلم را چگونه باید تربیت کنیم

رحیم پورازغدی با بیان اینکه متأسفانه هدف‌های بسیار عالی را ذکر می‌کنیم ولی در این راستا راهکاری نداریم، گفت: هنوز نمی‌دانیم معلم را چگونه باید تربیت کنیم. این در صورتی است که هزاران سال پیش در این راستا صحبت شده است. فیلسوف‌های غربی معتقدند که باید از نفی علیت به خداوند رسید این در صورتی است که فیلسوفان مسلمان بر این باورند که از علیت می‌توان به خداوند نزدیک شد؛ ما اگر قائم به فلسفه مادی برای انسان‌ها هستیم می‌توانیم از این راه به فلسفه علم و تاریخ پی ببریم.

*غربی‌ها زمام تربیت را به دست گرفته‌اند

وی با اشاره به سخن یکی از مسئولان مبنی بر اینکه آب خوردن ما نیز امروز به تحریم و مسئله غرب مربوط است، تصریح کرد: مسئولان اجرایی ما صریحاً می‌گویند همه مشکلاتمان کلیدش به دست آمریکاست. حتی برای مسئله آب خوردن نیز باید به آنها وابسته باشیم این در صورتی است که غربی‌ها زمام تربیت را به دست گرفته‌اند.

*برخی مسئولان صراحتاً می‌گویند آب خوردنمان با اراده غرب است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه غربی‌ها از سنین کودکی به فرزندانشان ما می‌توانیم را آموزش می‌دهند ادامه داد: از کلاس دوم و سوم در گوش کودکانشان در سراسر اروپا می‌خوانند که غربی‌ها بر شرقی‌ها برترند و از اوایل قرن بیستم در تمام مدارس جهان شرق که به دست غرب افتاد آموختند که شما نمی‌فهمید که این یعنی مصداق شما نمی‌توانید.

وی اظهار داشت: اینکه برخی از مسئولان صراحتاً می‌گویند آب خوردنمان با اراده غرب است محصول آموزش و پرورش و درس خواندن در مکتب غرب است امروز حتی نخبگانمان متأسفانه با این تفکر بزرگ شده‌اند.

*امروز نخبگانمان بر این باورند و می‌گویند ما نمی‌توانیم

رحیم پورازغدی با بیان اینکه امروزه بچه‌هایمان حسرت قرار گرفتن در موقعیت غرب را دارند گفت: این امر مانند زهری است که در حلق آموزش و پرورشمان ریخته شده و متأسفانه مسئله «ما می‌توانیم» به درستی بیان نشده است.

وی ادامه داد: یکسری از افراد باور دارند که مشکلات را تنها غرب حل می‌کند البته باید گفت این گونه افراد در این مدارس درس خوانده‌اند؛ باید بدانیم در مدارسمان چگونه برخورد کنیم. امروز نخبگانمان بر این باورند و می‌گویند ما نمی‌توانیم این مشکل به دست آموزش و پرورش است که به آنان یاد نداده چرا که حضرت امام همیشه بر این باور بودند که ما می‌توانیم، این شعار را آموزش و پرورش غرب از کودکی به فرزندان شان یاد داد.

*متأسفانه نمی‌توانیم در آموزش و پرورش گفتمان سازی کنیم

رحیم پورازغدی با بیان اینکه غرب در تلاش است تاریخ جعلی بسازد تا به کودکشان بگوید «شما می‌توانید» خاطر نشان کرد: متأسفانه نمی‌توانیم در آموزش و پرورش گفتمان سازی کنیم مگر اینکه فرزندانمان بعد از 12 سال درس خواندن پس از بیرون آمدن از محیط آموزشی بتوانند بگویند که چه کسی هستند؟ در برابر چه کسانی مسئول هستند؟ چه حقوقی دارند یا ندارند؟ و چه توانی برای حل مشکلات جامعه دارند و بر این باور باشند که می‌توانیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: