چهارشنبه 17 ژوئن 15 | 14:46

انتخابات آمریکا و سومین «بوش»

با اعلام رسمی ورود جب بوش به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، بحث ها درباره احتمال رسیدن سومین عضو از خانواده بوش به ریاست جمهوری در ایالات متحده بالا گرفته است. روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به بررسی میزان اقبال موجود به سومین بوش پرداخته و بخت وی در انتخابات پیش روی را به ارزیابی گذاشته است.


جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا و برادر جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا، روز گذشته، تصمیم خود برای ورود به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رسما اعلام کرد. روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به بررسی این موضوع پرداخته که بخت بوش برای معرفی نهایی به عنوان نامزد جمهوری خواهان و پیروزی وی در انتخابات تا چه حد است.

حامیان جب بوش چه کسانی هستند؟

بیشتر حمایت موجود از جب بوش، از ناحیه جمهوری خواهان راست میانه است؛ اما در عین حال، ممکن است وی از نظر محافظه کارانی که دغدغه اصلی شان برگزیدن نامزدی است که توان پیروزی داشته باشد نیز مناسب به نظر برسد. جمهوری خواهان که در دو انتخابات گذشته شکست های آشکاری را متحمل شده اند، تشنه بازگشت به کاخ سفید هستند.

جب بوش به واسطه صراحت سیاسی، توانایی جذب منابع مالی، ارتباط با جامعه اسپانیایی تبار و برخورداری از پایگاه سیاسی در یکی از ایالات کلیدی آمریکا، از دید برخی اعضای حزب جمهوری خواه، مناسب ترین گزینه محسوب می شود. در حالی که برخی جمهوری خواهان تمایل چندانی به معرفی یک بوش دیگر برای ریاست جمهوری ندارند، دیگرانی هستند که شیفته خانواده وی بوده و به همین دلیل از وی حمایت می کنند.

اما یک مسأله اصلی این است که چه تعداد از دیگر جمهوری خواهان به حمایت از بوش خواهند پرداخت. در صورتی که نامزدهای تندروتر، آرای محافظه کاران را بشکنند، بوش تنها می تواند در ایالت هایی پیروز شود که آرای متشتت دارند. از سوی دیگر، وی تنها نامزدی نیست که امید به کسب آرای راست های میانه دارد. اگر وی شکست بخورد، دلیل آن تحت فشار قرار گرفتن از سوی هر دو جناح خواهد بود.

بوش در کدام ایالت ها بخت بیشتری دارد؟

کمپین انتخاباتی بوش اذعان دارد که وی برای ماندن در رقابت های اولیه، نیاز به پیروزی در یکی از چهار ایالت آیووا، نیو همپشایر، کارولینای جنوبی و نوادا دارد. با این حال، مشخص نیست بخت بوش در کدام یک از این ایالت ها بیش از بقیه است. با این حال، نیوهمپشایر که در آن، رأی دهندگان مستقل می توانند در انتخابات اولیه هر یک از دو حزب دموکرات و جمهوری خواه شرکت کنند، هدف بهتری به نظر می رسد. مشاوران بوش معتقدند، اگر وی بتواند از نخستین دور موفق بیرون آید، امکانات مالی اش به وی اجازه خواهد داد تا نامزدی نهایی حزب پیش برود. به گفته آن ها، هیچ یک از نامزدهای دیگر، این توانایی را ندارند که در انتخابات اولیه، در چندین ایالت همزمان تبلیغات تلویزیونی پخش کنند.

اصلی ترین برنامه های بوش کدامند؟

جب بوش بیش از هر نامزد جمهوری خواه دیگر، تلاش های خود را به انتخابات اصلی و نهایی معطوف کرده است. در موضوع مهاجرت، وی از موضع خود مبنی بر دادن وضعیت قانونی به مهاجران ثبت نشده، کوتاه نیامده است. این موضع ممکن است پایگاه وی در میان جمهوری خواهان را به چالش بکشد، اما خود بوش و همچنین مشاورانش بر این باورند که عقب نشینی در این موضوع، شکست وی را در انتخابات نهایی تضمین خواهد کرد.

در عرصه گسترده تر، جب بوش تلاش دارد سیاست «محافظه کاری مشفقانه» برادر بزرگتر خود را نوسازی و احیا کرده و آن را در دوره ای که بسیج اجتماعی در جامعه آمریکا رو به ضعف است، به کار بندد. وی می خواهد هم به رأی دهندگان در انتخابات اولیه و هم به رأی دهندگان در انتخابات نهایی این پیام را بدهد که در پی کسب حمایت از میان طیف وسیعی از آمریکایی هاست.

با این حال، همچون جرج دبلیو بوش، بخش عمده این مواضع جب بوش تنها در حد حرف است. در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی، بعید است که وی در جریان مبارزات انتخاباتی از اصول همیشگی جمهوری خواهان عدول کند. هر چه باشد، رأی دهندگان جمهوری خواه بیش از حد مشخصی اختلاف عقیده را تحمل نمی کند.

چگونه ممکن است بوش به پیروزی برسد؟

از سال 1964 تاکنون، در حزب جمهوری خواه افراد منصب دار و برآمده از ساختار دولت به عنوان محتمل ترین گزینه ها برای پیروزی در انتخابات نهایی در نظر گرفته شده اند. طی سال های اخیر، حتی نامزدهای جمهوری خواه ضعیف تر راست میانه، راهی برای غلبه بر تهدید محافظه کاران یافته اند. با توجه به قوت مالی و شبکه خانوادگی بوش و همچنین اقبال احتمالی در میان رأی دهندگان پرنوسان، می توان وی را ادامه دهنده این سنت جمهوری خواهان دانست.

مبارزات انتخاباتی مقدماتی، به مثابه آزمون های سنجش پایداری هستند که در آن ها، نامزدهایی که اشتباهات کمتری مرتکب شده و بتوانند در پروسه مبارزات بمانند، منفعت کسب می کنند. جب بوش با داشتن یک دستور کار سیاسی ساده و مشخص، ارتباط خوب با رسانه های خبری و خانواده ای شناخته، می تواند از این پروسه جان سالم به در ببرد.

چگونه ممکن است بوش شکست بخورد؟

جناح وابسته به ساختار حکومتی در حزب جمهوری خواه، رو به زوال است و جب بوش، نماینده نوعی از نامزدهای انتخاباتی است که محافظه کاران مصمم هستند ـ دست کم در انتخابات 2016 ـ از آن دوری کنند؛ هرچند بوش از حمایتی جدی میان حامیان مالی حزب برخوردار است، پایگاه رأی چندانی میان رأی دهندگان حزبی و ثبت شده ندارد. از سوی دیگر، بر خلاف انتخابات مقدماتی قبلی، رأی دهندگان جمهوری خواه نامزدهای دیگری برای انتخاب دارند که بهتر می توانند از پایگاه های رأی میاه و محافظه کار این حزب برخوردار شوند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: