یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۷ خرداد ۹۴ | ۱۵:۰۹

آنچه iOS 9 درباره آینده آیفون و آیپد می‌گوید

سرانجام در هفته گذشته، اپل از به‌روز‌رسانی مهم آینده آیفون و آیپد، یعنی iOS 9 رونمایی کرد تا کاربران و به ویژه توسعه دهندگان نرم افزارهای این پلتفرم با تغییرات پیش روی آشنا شوند؛ تغییراتی که بنیادین نیستند، ولی می‌توانند تجربه بهتری را به همراه داشته باشند.


آنچه iOS 9 درباره آینده آیفون و آیپد میگوید هدف اصلی اپل از به روز رسانی پلتفرم آیفون و آیپد که در سپتامبر سال جاری (شهریور ماه) عرضه می شود، پایداری بیشتر و استفاده ساده تر آن، در کنار افزون برخی ویژگی های کلیدی و جبران نقاط ضعف آن در مقابل اندروید بوده است.

در کنار اینها iOS 9 زمینه ای ‌فراهم کرده ‌که می توان برخی ویژگی های جدید محتمل در آینده آیفون و آیپد را در آن دید. بر همین اساس، بیزینس اینسایدر نظریات توسعه دهندگان نرم افزارهای iOS را درباره آینده این پلتفرم را کسب کرده است که در مجموع به موارد زیر به عنوان مهم ترین مشخصات محتمل آینده آن اشاره کرده اند.

1- قابلیت تقسیم صفحه دستاورد بزرگی برای آیپد است

به نظر می رسد توسعه دهندگان از این تغییر هیجان زده شده اند و می توان آن را برای آینده اپل مهم دانست. در صورتی که اپل قصد داشته باشد، آیپدها بزرگتری را در آینده روانه بازار کند، این ویژگی می تواند برای آن بسیار حیاتی باشد.

2- اپ ها بهینه تر می شوند

در iOS 9 اپ ها کوچکتر از گذشته خواهند بود و این بدان معناست که می‌توانید سریع تر و ساده تر آنها را دانلود کنید و البته پول کمتری نیز برای داده های مصرف شده بپردازید؛ مسأله ای که برای مناطق و کشورهای دارای اینترنت کم سرعت اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

3- کاربرد فورس تاچ (Force Touch) در آیفون بعدی‌

اپل پشتیبانی از فن‌آوری جدید فورس تاچ را به iOS 9 اضافه کرده است. این فناوری، نه تنها محل تماس با صفحه نمایش، بلکه میزان فشار وارده را نیز تشخیص می دهد. هم اکنون فورس تاچ در ساعت اپل و مکبوک جدید مورد استفاده قرار گرفته ‌و بسیاری انتظار دارند که در نسل بعدی آیفون نیز به کار گرفته شود.

4- مسابقه دادن با گوگل

همان طور که اوهایون، طراح شبکه تبیغات موبایلی اپسفایر می گوید، به نظر می رسد بسیاری از بهبودها و تغییرات به خاطر مسابقه با گوگل باشند. برای مثال، اپ سیری هوشمندتر شده ‌و به جای اینکه تنها به پرسش های کاربر پاسخ دهد، با دیگر اپ های اپل همچون تقویم و نقشه ادغام شده است تا پاسخ های مرتبط تر و زمینه مندی را ارائه کند؛ مشابه آنچه سال هاست گوگل نو (Google Now) انجام می دهد.

5- تغییر بزرگی نسبت به iOS 8 وجود ندارد

تغییرات اعمال شده در iOS 9 بیشتر بهبودهایی جزئی و ملایم بوده اند تا یک تغییر بنیادین همچون iOS 8 و iOS 7. موضوعی که البته برای توسعه دهندگان خوب است، زیرا لازم نیست تغییرات بزرگی را در نرم افزارهایشان ایجاد کنند تا با پلتفرم جدید همخوانی داشته باشد. به علاوه، کاربران هم دیگر لازم نیست منتظر باشند تا اپ های محبوبشان برای هماهنگی با این پلتفرم به روز شوند. اتفاقی که پیش از این و در مورد iOS 7 و iOS 8 افتاده بود.

در مجموع، همان طور که گفته شد، iOS 9 تغییری ریشه ای نسبت به آنچه کاربران آیفون و آیپد تا کنون تجربه کرده اند، نداشته است، اما برخی نقاط ضعف کلیدی اپل در مقابل گوگل جبران شده ‌و همچنین زمینه برای نوآوری در محصولات آینده این شرکت نیز آماده شده است.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: