پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۸ خرداد ۹۴ | ۱۴:۵۳

بودجه طرح تحول سلامت یک دهم یارانه‌های نقدی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برخی ادعاها پیرامون بودجه صرف شده در بحث طرح تحول سلامت عنوان کرد: تاکنون تمام بودجه‌ای که در زمینه طرح تحول سلامت مصرف شده یک دهم هزینه‌ای است که در یارانه نقدی صورت می‌پذیرد.


خبرگزاری فارس: قاضی‌زاده‌هاشمی: بودجه طرح تحول سلامت یک دهم یارانه‌های نقدی است سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی چهارشنبه شب در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار کرد: دولت یازدهم در شرایط خاصی کشور را تحویل گرفت و در این میان وزارت بهداشت یکی از بدترین شرایط را داشت.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت را با بدهی 8 هزار میلیاردی تحویل گرفتیم، خاطرنشان کرد: در این شرایط با معوقات و تعهدات 20 ماهه وزارت مواجه بودیم و بحران دارو نیز وجود داشت.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تنها در اسم در زمینه تجهیزات پزشکی تحریم نیستیم، بیان داشت: به عنوان نمونه پس از تصمیم برای وارد کردن یک‌هزار و 800 آمبولانس در نهایت برای خرید 800 دستگاه آمبولانس از کمپانی بنز اقدام کردیم اما اکنون با وجود گذشت بیش از هفت ماه موفق به این امر نشدیم، چرا که به دلیل بلوکه شدن پول خرید آن در یکی از بانک‌های داخلی نتوانسته‌ایم پول را ارسال کنیم.

وی با اشاره به صرف چندماه زمان برای گرفتن مجوز کمپانی بنز از آمریکایی‌ها گفت: با وجود قراردادی که مبدأ، مقصد و مبلغ قرارداد مشخص است هنوز موفق به انجام آن نشده‌ایم.

قاضی‌زاده‌هاشمی با تأکید بر اینکه دولت نمی‌تواند مدل سوسیالیستی در حوزه خدمات دنبال کند، تصریح کرد: کشور بسیار ثروتمندی نیستیم و با توجه به منابع محدود جمعیت زیادی هم داریم بنابراین دولت نمی‌تواند تصدی‌گری کنند بلکه واحدهای اقتصادی در این حوزه باید دخل و خرج خود را تنظیم کنند.

وی با اشاره به بحث تفاوت حقوق فعالان بخش پزشکی با وزارت علوم، گفت: تا کنون سه مرتبه در مجامع مختلف از جمله هیئت وزیران در مورد تفاوت حقوق همکاران بخش علوم پزشکی با وزارت علوم بحث شده است و حتی این موضوع بهانه‌ای برای سرزنش جامعه پزشکی شده است.

این مسئول سپس با گلایه از فشارهای موجود به پزشکان بیان داشت: نمی‌دانیم پزشکان و جامعه پزشکی چه هیزم‌تری فروخته‌اند؟

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به برخی ادعاها پیرامون بودجه صرف شده در بحث طرح تحول سلامت عنوان کرد: تاکنون تمام بودجه‌ای که در زمینه طرح تحول سلامت مصرف شده یک دهم هزینه‌ای است که در یارانه نقدی صورت می‌پذیرد حال میزان عدالت و رضایت‌مندی این دو طرح را با هم مقایسه کرد.

وی از طلب 3 هزار و 500 میلیاردی وزارتخانه‌ از بیمه‌ها خبر داد و خواستار تعامل بیشتر نظام بیمه‌ای با دستگاه سلامت شد.

وزیر بهداشت همچنین با یادآوری مواجهه 15 استان کشور با بیماری سالک، از تلاش این وزارت برای مقابله و کنترل این بیماری خبر داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: