یکشنبه 28 نوامبر 10 | 08:15

آمريكا باز هم ناكام ماند؛ حريری به تهران آمد

اين سفر در شرايطي انجام مي گيرد كه جريان ضد مقاومت در منطقه و حاميان رژيم صهيونيستي بويژه آمريكا توطئه ديگري تحت عنوان دادگاه ترور رفيق حريري در دست اقدام دارند. در اين راستا اظهارات اخير معاون وزير خارجه آمريكا كه اعلام كرده بود از دادگاه بين المللي و شوراي امنيت حداكثر استفاده را خواهد كرد، نكته قابل توجهي است.


با گذشت يك ماه از سفر مهم و تاريخي رئيس جمهوري اسلامي ايران به لبنان، سعدالدين حريري نخست وزير اين كشور عصر ديروز در صدر هيئتي عالي رتبه سياسي اقتصادي وارد تهران شد تا ضمن ديدار با مقامات ارشد نظام، توافقات قبلي ميان دو كشور را بررسي و پيگيري نمايد.
در اين سفر سه روزه هفت نفر از كابينه دولت لبنان شامل وزراي كار، بهداشت، اطلاع رساني، توسعه اداري، آموزش و پرورش و آموزش عالي، شئون اجتماعي، فرهنگ و حريري را همراهي كرده اند.

نخست وزير لبنان عصر ديروز در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد مورد استقبال علي نيكزاد وزير مسكن و شهرسازي قرار گرفت و بلافاصله محمدرضا رحيمي، معاون اول رئيس جمهور، در نهاد رياست جمهوري رسما از وي استقبال كرد و ديشب نيز اولين دور مذاكرات ميان طرفين برگزار شد.

سعدالدين حريري قرار است طي امروز و فردا با رئيس جمهور، رئيس مجلس، دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان و احتمالا با رهبر معظم انقلاب نيز ديدار كند. حضور در شهر اصفهان و بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي نظامي و دفاعي كشورمان از ديگر برنامه هاي حريري در طي اين مدت است.
اين نخستين سفر يك نخست وزير لبناني به ايران از زمان ترور رفيق حريري، نخست وزير اسبق لبنان در فوريه سال 2005 تاكنون است.

سعدالدين حريري، فرزند رفيق حريري نخست وزير پيشين لبنان است. پدر وي در زمان تصدي پست نخست وزيري بارها به تهران سفر كرد.
همانطور كه رسانه هاي خارجي در گزارش هاي متعدد خود اذعان كرده اند اين سفر در مقطع كنوني از جنبه هاي مختلفي حائز اهميت است.

1- سفر نخست وزير لبنان در پي سفر تاريخي جناب آقاي دكتر محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور اسلامي ايران به لبنان صورت مي گيرد.
سفر آقاي احمدي نژاد به لبنان از دستاوردهاي قابل توجهي برخوردار بود.
يكي حمايت كامل و همه جانبه از لبنان و مقاومت اين كشور و دوم شكل دهي به دور جديدي از روابط دو جانبه سياسي و اقتصادي كه در قالب امضاي اسناد متعدد همكاري هاي دو جانبه تجلي پيدا كرد.

2- تركيب هيئت همراه حريري كه بيشتر وزراي اقتصادي كابينه وي هستند نشان مي دهد كه يكي از اهداف اين سفر گسترش مناسبات دوجانبه بويژه در زمينه اقتصادي است.
در سفر اخير رئيس جمهور ايران به لبنان 17 سند و يادداشت تفاهم همكاري در زمينه هايي همچون كشاورزي، انرژي، نفت و گاز، بازرگاني، صنايع دستي و گردشگري، آموزش عالي، بهداشت، محيط زيست، ارتباطات و فناوري اطلاعات، فناوري هاي نوين و رسانه اي به امضاي مقام هاي دو كشور رسيد كه علاوه بر اينكه بيانگر عمق روابط دو جانبه تهران و بيروت بود مي تواند فضاي مناسب و جديدي را در روابط دو كشور به وجود آورد.
در سفر حريري به تهران نيز قرار است تفاهم نامه هاي جديدي در زمينه هاي اقتصادي و فرهنگي ميان دو كشور به امضا برسد. افزون بر اين قرار است در رابطه با عملياتي كردن توافق نامه هايي كه در سفر احمدي نژاد به لبنان به امضا رسيد، رايزني هايي ميان مقام هاي دو كشور انجام بگيرد.
با وجود گسترش اخير روابط ايران و لبنان، هنوز ظرفيت هاي خالي بسياري در همكاري دو طرف وجود دارد و پيش بيني مي شود با توجه به اهتمام دولت ها، اين ظرفيت هاي بالقوه به همكاري هاي بالفعل و پويا ميان دو كشور تبديل شود. آنطور كه غضنفر ركن آبادي سفير ايران در لبنان گفته، حجم مبادلات تجاري ايران و لبنان كه هم اكنون 150ميليون دلار است اين قابليت را دارد كه در يك سال آينده به يك ميليارد دلار و طي دو سه سال آينده به 10ميليارد دلار برسد.

3- اين سفر در شرايطي انجام مي گيرد كه جريان ضد مقاومت در منطقه و حاميان رژيم صهيونيستي بويژه آمريكا توطئه ديگري تحت عنوان دادگاه ترور رفيق حريري در دست اقدام دارند. در اين راستا اظهارات اخير معاون وزير خارجه آمريكا كه اعلام كرده بود از دادگاه بين المللي و شوراي امنيت حداكثر استفاده را خواهد كرد، نكته قابل توجهي است.
شرايط بسيار حساس و پيچيده اي كه لبنان در آن به سر مي برد، مسائل مرتبط با تحولات دادگاه حريري به شدت در وضعيت گروه ها و شرايط سياسي و اجتماعي لبنان تاثير گذاشته است. از سوي ديگر لبنان همچنان مورد تهديدات مكرر رژيم صهيونيستي است. بنابراين اين سفر در فضايي انجام مي گيرد كه لبنان شرايطش متاثر از فضاي دادگاه رفيق حريري و احتمالات و سناريوهاي پيش روي اين دادگاه است. چرا كه سناريوي مبني بر سياسي و يا ابزاري شدن اين دادگاه در محافل مختلف مطرح است.
برخي تحليلگران سياسي معتقدند كه يكي از دستاوردهاي مثبت سفر حريري به تهران مي تواند شكاف ها و اختلافات موجود ميان گروه هاي 8 مارس و 14مارس كه حريري نيز عضو اين گروه است را كاهش دهد.
در همين راستا، سعدالدين حريري در آستانه سفر به تهران در اظهارنظري درباره دادگاه پدرش مطرح كرد كه بازتاب گسترده اي در رسانه ها و محافل خبري پيدا كرد.
در شرايطي كه دشمنان مقاومت، انگشت اتهام را در جريان دادگاه حريري به سمت حزب الله لبنان نشانه رفته اند، حريري گفت: «من هيچ گاه حزب الله لبنان را به دست داشتن در ترور رفيق حريري، متهم نكرده ام.»
به گزارش روزنامه الشرق الاوسط وي با تاكيد بر اينكه مسئله شاهدان دروغين كه عليه حزب الله و سوريه شهادت دروغ داده بودند در چارچوب قانون بررسي خواهد شد، افزود: «لبنان با خطرات زيادي روبروست به همين سبب در هيچ شرايطي نبايد به وحدت ملي و ثبات لبنان آسيبي وارد شود، زيرا ما بايد در اين سرزمين با يكديگر همزيستي كنيم.»

4- سفر حريري به تهران در واقع اذعان به نقش و جايگاه ويژه ايران در حل مشكلات منطقه است. حريري در آستانه اين سفر با اشاره به نقش مثبت ايران در حل بحران هاي منطقه تأكيد كرده بود كه همكاري ميان جمهوري اسلامي ايران و كشورهاي عربي براي مقابله با خطراتي كه در كمين خاورميانه است ضروري است.
روزنامه القدس العربي ديروز در اين باره نوشت: سعد حريري قبل از ورود به تهران بر نقش منطقه اي ايران تاكيد كرد و آن را نقشي طبيعي دانست كه از جايگاه تاريخي سياسي و اقتصادي كشوري در حد و اندازه هاي ايران با اين تمدن كهن نشات مي گيرد.
وي همچنين برهم خوردن ثبات در هر يك از كشورهاي منطقه را به منزله تهديد همزمان منافع ايران و اعراب دانست و افزود: ايران همه تلاش خود را براي تامين عوامل ثبات در همه كشورهاي منطقه از جمله لبنان به كار مي گيرد.
در همين رابطه روزنامه الشرق الاوسط به نقل از منابع نزديك به سعد حريري نوشت: ديدار نخست وزير لبنان از تهران دو بعد دارد. بعد اول آن سياسي است و حول محور توافق هايي مي باشد كه در محور سوريه و لبنان با مشاركت عربستان در حال شكل گيري است و ايران نقش اساسي را در تثبيت آن دارد.
اين روزنامه ادامه داد: بعد دوم اين ديدار اقتصادي مي باشد و قرار است توافقنامه هاي امضا شده در جريان سفر اخير احمدي نژاد به لبنان پي گيري شده و توافقنامه هاي جديدي نيز در بخش هاي ديگر اقتصادي و همچنين فرهنگي به امضا برسد.
الشرق الاوسط مي افزايد: ايران صحنه جديدي را در تعامل با كشورهاي عربي آغاز كرده كه براي ايجاد ثبات و آرامش در منطقه بسيار مهم و سرنوشت ساز است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.