چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۱ تیر ۹۴ | ۱۷:۳۴

ایران پیشرفته‌ ترین کشتی‌ نفتی جهان را خرید

برای نخستین بار صنعت نفت و گاز ایران با خرید یکی از پیشرفته ترین کشتی‌های نفتی جهان مجهز شد تا در انجام عملیات اسیدکاری چاه‌های نفت و گاز در منطقه خلیج فارس به خودکفایی برسد.


کشتی نفت گاز  با افزایش تحریم‌های بین‌المللی برخی از شرکت‌های آمریکایی و انگلیسی که مسئولیت ارائه خدمات جانبی حفاری چاه‌های نفت و گاز به ویژه در حوزه دریایی بودند همچون شلمبرژ و هالیبرتون آمریکا به صورت یک جانبه قراردادهای خود با شرکت ملی نفت ایران را فسخ کردند.

بر این اساس ایران پس از خرید بزرگترین کشتی جرثقیل جهان به منظور نصب سکوهای غول پیکر نفت و گاز در خلیج فارس به ویژه تاسیسات دریایی فازهای پارس جنوبی و خرید بزرگترین پایانه شناور نفتی جهان، حالا به یکی از پیشرفته ترین کشتی‌های نفتی مجهز شده است.

از این رو یک فروند کشتی پیشرفته و تخصصی به منظور انجام عملیات اسیدکاری چاه‌های نفت و گاز با حمایت شرکت ملی نفت ایران خریداری و فعالیت‌های این شناور پیشرفته نفتی در فازهای پارس جنوبی آغاز شده است.

کشتی اسیدکاری جدید صنعت نفت ایران با نام Deep Cleaner به عنوان اولین کشتی با تجهیزات کامل اسیدکاری در ایران و پیشرفته ترین کشتی در نوع خود در منطقه خاورمیانه است که مجهز به نصب دائم نیتروژن یونیت همراه با مخازن نیتروژن مایع است.

گزارش منتشر شده توسط شرکت ملی نفت ایران نشان می‌دهد فعالیت این کشتی اسیدکاری چاه‌های گاز در طرح توسعه فاز ۱۶ پارس جنوبی منجر به ثبت یک رکورد جدید شده است به طوری‌که با فعالیت‌های انجام گرفته تولید چاه های فاز ۱۶ پارس جنوبی به میزان ۲.۵ برابر افزایش یافته است.

از سوی دیگر با خرید و تجهیز این کشتی جدید اسیدکاری ایران از اجاره کشتی‌های مشابه خارجی بی نیاز شده است که این موضوع صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی برای صنعت نفت کشور به همراه دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: