دوشنبه 22 مارس 10 | 15:03

چرا فقط مرعشی‌ها و وابستگان به رانت به مرخصی عید می‌روند؟

آزادي حسين مرعشي تنها پس از گذشت يك روز از بازداشت وي، براي افكار عمومي نمونه ديگري از برخوردهاي دوگانه دستگاه قضايي را به نمايش گذاشت… به اینجا ختم نمی‌شود. سال گذشته مسئولین قضایی تلاش کردند تا علی‌رغم دوبار دستور مستقیم رهبر انقلاب، طلبه‌ی سیرجانی عید را در زندان بگذارند. به جرم مبارزه با زمین‌خواری در سیرجان…


چرا دلرحمی قوه قضاییه فقط نصیب وابستگان به قدرت و ثروت می‌شود؟

marashi.hآزادي حسين مرعشي از زندان با عنوان مرخصي نوروزي تنها پس از گذشت يك روز از بازداشت وي در حالي كه براي افكار عمومي نمونه ديگري از برخوردهاي دوگانه دستگاه قضايي را به نمايش گذاشت، آرزو و مطالبه عمومي براي برخورد با متخلفان خانواده هاشمي رفسنجاني  وسایر افراد وابسته به جریان‌های اقتصادی و سیاسی را نيز دور دست‌تر كرد.

پنج‌شنبه شب گذشته خبر حكم قطعي دادگاه تجديدنظر استان تهران در محكوميت مرعشي سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي (حزبي كه فعاليت آن عملاً از انتخابات سال گذشته و به‌دليل چند دستگي اعضايش به حالت تعليق درآمد) منتشر و افزوده شد وي روانه زندان اوين شده است.

در حكم دادگاه تجديدنظر استان تهران كه تصوير آن نيز منتشر شد، اشاره‌اي به جزئيات اتهامي مرعشي نشده بود اما درباره موضوع اتهامي وي به ماده 500 قانون مجازات اسلامی استناد شده بود. براساس اين ماده از قانون، هر كس عليه نظام جمهوري اسلامي ايران يا به نفع گروه‌ها و سازمان‌هاي مخالف نظام به هر نحو فعاليت تبليغي نمايد، به حبس از سه ماه تا يكسال محكوم خواهد شد.

بر مبناي اين حكم قطعي دادگاه مشخص است كه اشد مجازات براي حسين مرعشي در نظر گرفته شده است اما نكته جالب اين است كه بر خلاف تمامي متهمان حوادث پس از انتخابات كه مدتي را در بازداشت به‌سر برده و بعضاً هنوز نيز آزاد نشده‌اند، هيچ‌گونه خبري در خصوص اتهام مرعشي، احضار، بازداشت احتمالي و دادگاه وي به رسانه‌ها درز پيدا نكرده است.

اما در ادامه اين برخوردهاي دوگانه، مرعشي در حالي كه پنج‌شنبه شب بازداشت شد، صبح شنبه با عيدي مرخصي دو هفته‌اي از سوي دستگاه قضايي مواجه شد.

در عين حال، عباس جعفري دولت‌آبادي دادستان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس گفت: در پي صدور حكم قطعي محكوميت حسين مرعشي به مدت يك سال نامبرده در روز پنج‌شنبه دستگير و به زندان معرفي شده بود كه با توجه به فرا رسيدن سال جديد مقرر شد كه به مرعشي تا پايان 14 فروردين ماه مرخصي اعطا شود لذا وي صبح امروز از زندان آزاد شد.

جعفري دولت‌آبادي اضافه كرد: به تعدادي از زندانيان محكوم امنيتي نيز مانند مهدي كلاري،‌ محسن ميردامادي، ‌آذر منصوري و تعدادي ديگري از محكومان در اين راستا مرخصي اعطا شده است.

اين در حالي است كه تفاوت ميان مرخصي فردي مانند مرعشي كه حكم وي در دادگاه تجديدنظر قطعي شده و يك روز پس از آن بازداشت آزاد مي‌شود، با افرادي كه ماه‌ها است در زندان به‌سر مي‌برند و هنوز حكم قطعي نيز درخصوص آن‌ها صادر نشده، روشن است.

حسين مرعشي از اقوام سببي حجت‌الاسلام اكبر هاشمي رفسنجاني است (پسرعموي همسر وي) مرعشي در سال‌هاي 73 و 74 به‌عنوان مسئول دفتر هاشمي رئيس‌جمهوري وقت فعاليت كرد و يكي از طرفداران تغيير قانون اساسي به‌منظور امكان كانديداتوري مجدد هاشمي براي سال 76 بود. مرعشي همچنين در تشكيل حزب كارگزاران سازندگي به‌عنوان بازوي سياسي هاشمي نقش عمده‌اي ايفا كرد.

اما برخورد دوگانه با تخلفات اعضاي خانواده هاشمي در جريان حوادث پس از انتخابات منحصر به مرعشي نيست، به‌طوري كه اكنون ماه‌ها از سخنراني تحريك‌آميز فائزه هاشمي در مقابل صداوسيما كه تصوير آن نيز بارها از رسانه ملي پخش شد، مي‌گذرد. وي همچنين در موارد متعدد ديگر از جمله روز عاشورا نيز در ميان اغتشاشگران حضور يافت و به تحريك آن‌ها پرداخت، با اين حال، علي‌رغم بازداشت ‌هاي متعدد در جريان اين حوادث كه در ميان آن‌ها نام زنان زيادي نيز به چشم مي‌خورد، تاكنون حتي از احضار فائزه نيز خبري منتشر نشده است.

از سوي ديگر، مهدي هاشمي رفسنجاني نيز از مردادماه سال گذشته به بهانه آنچه كه سركشي به واحدهاي دانشگاه آزاد در خارج از كشور و پايان رساله دكتري مطرح شده، از كشور خارج اما هنوز بازنگشته است. در حالي كه دادستان كل كشور نيز آذرماه سال گذشته در نشست خبري خود و در برابر ده‌ها خبرنگار به دادستان تهران دستور داد مهدي را احضار كند، تاكنون از اين اقدام نيز خبري منتشر نشده است.

اين در حالي است كه اخبار موثق از سفر دختران هاشمي به لندن و هماهنگي براي بازگشت مهدي به كشور طي يك سناريو برنامه‌ريزي شده حكايت داشت كه با افشاي اين خبر توسط رجانيوز، سناريوي مزبور مختل شده است.

مبارزه‌گر انقلابی با زمین خواری، عید در زندان و مرعشی در مرخصی؟

jahanshahi2به گزارش تریبون مستضعفین، فاجعه‌ی برخوردهای دوگانه‌ی با محکومین به اینجا ختم نمی‌شود. سال گذشته طلبه‌ی سیرجانی «علیرضا جهان‌شاهی» پس از تحمل 8 ماه حبس و انفرادی به دلیل مبارزه با زمین‌خواری در سیرجان، روزهای پایانی سال را در زندان به سر می‌برد!! در حالی که جرم او فقط پیاده‌روی از سیرجان به سمت تهران برای رساندن صدای مردم محروم سیرجان به مسئولین بود. و البته قوه قضاییه به جای برخورد با زمین‌خواران ترجیح داد سکوت کند و طلبه‌ی انقلابی بازداشت شود. پس از اعتراض‌های جریان‌های عدالتخواه دانشجویی و عموم مردم، و رسیدن خبر این ماجرا به رهبر عزیز انقلاب اسلامی، ایشان در اسفند ماه با حکم مستقیم خود خواهان آزادی سریع این طلبه انقلابی و عدالتخواه شدند.

اما با کارشکنی‌ها و کتمان فرمان رهبری به وسیله مسئولین دادگاه ویژه کار به روزهای پایانی سال رسید. و رهبر انقلاب با دستور دومی خواهان آزادی ایشان شدند. اما بازهم کارشکنی‌ها ‌سعی در این داشت مانع آزادی طلبه سیرجانی بشود و پیام رهبری خطاب به طلبه سیرجانی نیز که مسئولین امر ملزم به ابلاغ آن به وی گشته بودند، نیز کتمان شد و تلاش شد آزادی ایشان به تعویق بیفتد! که با پیگیری جریان‌های دانشجویی و عدالتخواه این اتفاق نیفتاد. و در روز آخر سال آقای جهانشاهی آزاد شد. البته پس از ان نیز علی رغم فرمان رهبری بر ازادی وی، با تماس و تهدید به دست گیری وی تا چند ماه بعد ادامه داشت.

حال سوال اساسی اینجاست. چه می‌شود که حضرات نسبت به برخی وابستگان جریان‌های سیاسی که اتفاقا تلاش‌های جدی برای انحراف و حتی براندازی نظام داشته اند و بخش زیادی از فسادهای اقتصادی از پیوند همین جریانات سیاسی با عناصر فاسد اقتصادی-اجتماعی شکل گرفته، دلرحم می‌شوند و خواهان آزادی آنها می‌گردند؟ تبعیض در رافت اسلامی آن هم نه به نفع امرین به معروف و ناهیان از منکر که به نفع اقازاده ها و منسوبین حضرات با چه توجیه شرعی، عقلی یا قانونی صورت می پذیرد؟

چند نفر از فرزندان انقلاب و سربازان ولایت فقیه و امرین به معروف و ناهیان از منکر مثل جهان شاهی ها باید منکوب شوند و از حقوق قانونی نیز محروم شوند، اما مشتی برانداز و کبوتران حریم ثروت و قدرت و خاندان های خاص رها باشند و زمزمه های دهشتناک مبنی بر تقدم وحدت ظالم و مظلوم بر عدالت از دستگاه قضا شنیده شود؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.