شنبه ۰۶ تیر ۹۴ | ۰۸:۲۷

عموپورنگ در مربع عشقی

به تصویر کشیدن خط داستانی عاشقانه، آن هم با چهار ضلع در برنامه‌ای متأسفانه پربیننده، با مخاطب هدف کودک و نوجوان و آن هم در ماه تقوا یعنی ماه مبارک رمضان چه توجیهی دارد؟


باشگاه مخاطبان تریبون مستضعفین -سید مصطفی خاتمی

تا چندی پیش اعتراض می‌کردیم به برخی فیلم‌های سینمایی یا مجموعه‌های تلویزیونی بابت به تصویر کشیدن مثلث‌ها و یا حتی مربع‌های عشقی. اما حالا گویا آن‌قدر قبح ماجرا ریخته و اوضاع قمر در عقرب شده است که باید ببینیم در برنامه ویژه کودکان نیز رقابت‌های عشقی آن هم با اضلاع چهارگانه روایت شود.

عمو پورنگ در محل گل و بلبل

پیش از اینها برای برنامه‌های عموپورنگ همان‌قدر آموزندگی و خاصیت تربیتی قائل بودم که باب اسفنجی و تام و جری و پلنگ صورتی آموزنده‌اند، اما حالا دیگر نه تنها نمی‌توان امیدی به اثر مثبت این برنامه داشت که باید آن را مضرّ و خطرناک هم دانست. تبلیغ ماکارونی و پفک در برنامه‌های ویژه کودکان کم بود که حالا باید ترویج عشق‌های خیابانی در این برنامه‌ها را هم به آن اضافه کرد. به خط داستانی زیر که یکی از محورهای برنامه جدید عموپورنگ در شبکه دو با عنوان محله گل و بلبل است توجه کنید.

عموپورنگ و پدر و مادرش در محله جدیدی سکونت می‌کنند. در این محله خانم جوان مجرد کتاب‌فروشی با بازی حدیث فولادوند و خانم جوان مجرد دیگری که سبزی‌فروش و البته رئیس شواری محله است با بازی بهنوش بختیاری زندگی می‌کنند. به مرور و البته به وضوح مشاهده می‌کنید که این دو خانم جوان به طرق مختلف سعی در تصاحب قهرمان محبوب داستان یعنی عموپورنگ دارند. از همفکر نشان دادن خود با او در گفتگوها تا نگرفتن پول سبزی و کتاب از مادر پورنگ به بهانه برخورد و خرید اول از مغازه‌شان. ضمناً شما به صراحت می‌بینید که مادر ضمن تعریف و تمجید از زیبایی این دو نفر بین انتخاب یکی از آنها برای پسرش مردد است. از سوی دیگر بلبل‌خان یکی از نگهبانان محله، دل در گرو دختر کتاب‌فروش دارد و بیننده، مونولوگ‌های او را در زمینه تصویر می‌شنود که با نارضایتی پورنگ را رقیب خود در وصال محبوب می‌پندارد. به این خط داستانی اضافه کنید عشوه‌گری گاه و بی‌گاه بهنوش بختیاری را و بر آن بیفزایید تبادل دل و قلوه بین پدر و مادر پورنگ. حالا این خط داستانی تا کجا ادامه خواهد یافت معلوم نیست.

بهنوش بختیاری عمو پورنگ در محل گل و بلبل

شاید بتوان قربان‌صدقه رفتن دو شخصیت پدر و مادر پورنگ را از آن جهت که سعی در الگوسازی رابطه سالم و عاطفی میان همسران را دارد با اغماض و هزار بهانه‌‌سازی توجیه کرد: گرچه این الگوسازی در برنامه‌ای که مخاطب هدفش کودکان‌اند محل ابهام و تأمل جدی است. اما به تصویر کشیدن خط داستانی عاشقانه، آن هم با چهار ضلع در برنامه‌ای متأسفانه پربیننده، با مخاطب هدف کودک و نوجوان و آن هم در ماه تقوا یعنی ماه مبارک رمضان چه توجیهی دارد؟ چرا باید در برنامه‌ای که با پول شهرداری تهران و ظاهراً با موضوع توجه به محیط زیست تولید شده، به شکلی کاملاً بی‌ربط داستان‌سرایی عاشقانه صورت پذیرد؟

حدیث فولادوند عمو پورنگ در محل گل و بلبل

با این اوصاف خطر چنین برنامه‌ای از سریال‌های فارسی‌وان و من و تو و جم‌تی‌وی هم بیشتر است. پدر و مادر در مواجهه با چنان شبکه‌هایی می‌داند که فرزندش را با اختیار در معرض داستان‌های سرشار از عشق‌ها و مغازله‌های خیابانی و خیانت قرار می‌دهد، اما چه بسا فرزندش را در مقابل برنامه‌ای از قبیل برنامه‌های عموپورنگ با این اطمینان که برنامه سیمای جمهوری اسلامی است با خیال آسوده رها و حتی او را تشویق به تماشا هم بکند.

مدیران جدید صدا و سیما بد نیست به خاطر آورند که قرار بوده این مجموعه بزرگ، دانشگاهی عمومی باشد: البته نه از جنس دانشگاه آزاد به اصطلاح اسلامی.

 1. ناشناس
  ۶ تیر ۱۳۹۴

  ظاهرا این برنامه در واقع نشان دهنده ناکامی خود فرضیایی برای ازدواج است. این برنامه ها همه انعکاس زندگی شخصی افراد هستند.

 2. رویش
  ۶ تیر ۱۳۹۴

  واقعاً تأسف آوره !!!
  جا داره بیش از این کار بشه و موج اعتراض و نقد راه بیفته !

 3. ناشناس
  ۷ تیر ۱۳۹۴

  جائزة خجالت داره كه نويسنده دروغگوىى بيش نيست چرا براي چند كيليك بيشتر أخرت خودتونو به خطر ميندازيد

 4. ناشناس
  ۷ تیر ۱۳۹۴

  آقاي خاتمي از خدا بترس

  • ....
   ۷ تیر ۱۳۹۴

   آقای خاتمی نقد کرده،اگر شما هم نظری دارید بفرمایید!

 5. مختار
  ۸ تیر ۱۳۹۴

  چرا سايتهاي خوبي مثل شما كه توسط بچه هاي دلسوز نظام اداره ميشوند با انتشار چنين مطالبي خودتان را بين مردم خراب ميكنيد مردم ميبينند كه خلاف نوشته شده

  • ناشناس
   ۸ تیر ۱۳۹۴

   نمی دونم چرا بعضیا به جای اینکه از محتوای برنامه رو درست رصد و نقد کنند ….
   بنده دقیق ندیده بودم ، بعد از این متن وقتی دیدم در ناباوری هم حرص خوردم و هم غصه !
   هنوز هم ماندم چطور اجازه دادند ؟!!!
   بینی و بین الله بگویید برای بزرگ ها این چیزا مفیده ؟!
   چه برسه به کودک !

 6. محمود احمدی نجات
  ۹ تیر ۱۳۹۴

  متاسفانه توهم توطئه سالهاست که دامن دوستان عزیز را گرفته … شما که دم از مربع عشقی در برنامه های صداوسیما میزنبد هیچ تا حالا حتیخبرشم خوندید که 11 مرد معتاد به دختری7سالهه خیابانی که کار میکرده تو همین تهران چند هفته پیش تجاوز کردند………. محب امام زمان شما ها که درد شکم دارید نیستید… این توهماتم برای توجیه ظاهر مقدس مآبتونه

  • ناشناس
   ۹ تیر ۱۳۹۴

   آیا آن گناه فلان فرد شیشه ای می شود توجیه این رفتارها؟
   لاتزر وازره وزر اخری

  • ناشناس
   ۲۱ مرداد ۱۳۹۴

   گناه آن افراد چه ربطی به عموی ما داره؟؟؟؟؟
   چه ربطی داشت اصن؟!

 7. سعید
  ۱۰ تیر ۱۳۹۴

  چهار ضلعش کجاس جناب نویسنده؟
  در اینکه این برنامه برای کودکان سیاه نمایی داره، حرفی نیست؛ ولی برای نقد یک برنامه لازم نیست به آن افترا بزنیم و سیاه نمایی کنیم!

 8. ناشناس
  ۱۰ تیر ۱۳۹۴

  چرا فقط عادت کردیم نیمه خالیه لیوان رو ببینیم؟
  این برنامه ابعاد مثبت زیادی داره

 9. ناشناس
  ۱۱ تیر ۱۳۹۴

  واقعا برخوردها وعشوه گریهای بازیگران زن برای مخاطب کودک چندش اور است تورو خدا شعور اجتماعی را به سخره نگیرید

 10. مهدی نوری
  ۱۲ تیر ۱۳۹۴

  با حرف تنها پیش نمیره
  نه

 11. ناشناس
  ۱۳ تیر ۱۳۹۴

  چقد فضای مجازی ما پر از نقد های بیخودی شده…….تا میخوای ی چیزی بخونی یا ببینی فقط نقد میخونی و نقد میبینی…..یکی نیست بیاد خودمونو نقد کنه پر از اشکال و اشتباهیم ولی چشامونو بستیم و انگشت اشاره به سمت دیگران

 12. 4444
  ۱۴ تیر ۱۳۹۴

  سلام سید جان برات سطح یک در نظر می گیرم!! مطلب خوب است متاسفانه رسانه ما با رساله ما زمین تا آسمان فرق دارد!!!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: