شنبه 27 ژوئن 15 | 08:27

عموپورنگ در مربع عشقی

به تصویر کشیدن خط داستانی عاشقانه، آن هم با چهار ضلع در برنامه‌ای متأسفانه پربیننده، با مخاطب هدف کودک و نوجوان و آن هم در ماه تقوا یعنی ماه مبارک رمضان چه توجیهی دارد؟


باشگاه مخاطبان تریبون مستضعفین -سید مصطفی خاتمی

تا چندی پیش اعتراض می‌کردیم به برخی فیلم‌های سینمایی یا مجموعه‌های تلویزیونی بابت به تصویر کشیدن مثلث‌ها و یا حتی مربع‌های عشقی. اما حالا گویا آن‌قدر قبح ماجرا ریخته و اوضاع قمر در عقرب شده است که باید ببینیم در برنامه ویژه کودکان نیز رقابت‌های عشقی آن هم با اضلاع چهارگانه روایت شود.

عمو پورنگ در محل گل و بلبل

پیش از اینها برای برنامه‌های عموپورنگ همان‌قدر آموزندگی و خاصیت تربیتی قائل بودم که باب اسفنجی و تام و جری و پلنگ صورتی آموزنده‌اند، اما حالا دیگر نه تنها نمی‌توان امیدی به اثر مثبت این برنامه داشت که باید آن را مضرّ و خطرناک هم دانست. تبلیغ ماکارونی و پفک در برنامه‌های ویژه کودکان کم بود که حالا باید ترویج عشق‌های خیابانی در این برنامه‌ها را هم به آن اضافه کرد. به خط داستانی زیر که یکی از محورهای برنامه جدید عموپورنگ در شبکه دو با عنوان محله گل و بلبل است توجه کنید.

عموپورنگ و پدر و مادرش در محله جدیدی سکونت می‌کنند. در این محله خانم جوان مجرد کتاب‌فروشی با بازی حدیث فولادوند و خانم جوان مجرد دیگری که سبزی‌فروش و البته رئیس شواری محله است با بازی بهنوش بختیاری زندگی می‌کنند. به مرور و البته به وضوح مشاهده می‌کنید که این دو خانم جوان به طرق مختلف سعی در تصاحب قهرمان محبوب داستان یعنی عموپورنگ دارند. از همفکر نشان دادن خود با او در گفتگوها تا نگرفتن پول سبزی و کتاب از مادر پورنگ به بهانه برخورد و خرید اول از مغازه‌شان. ضمناً شما به صراحت می‌بینید که مادر ضمن تعریف و تمجید از زیبایی این دو نفر بین انتخاب یکی از آنها برای پسرش مردد است. از سوی دیگر بلبل‌خان یکی از نگهبانان محله، دل در گرو دختر کتاب‌فروش دارد و بیننده، مونولوگ‌های او را در زمینه تصویر می‌شنود که با نارضایتی پورنگ را رقیب خود در وصال محبوب می‌پندارد. به این خط داستانی اضافه کنید عشوه‌گری گاه و بی‌گاه بهنوش بختیاری را و بر آن بیفزایید تبادل دل و قلوه بین پدر و مادر پورنگ. حالا این خط داستانی تا کجا ادامه خواهد یافت معلوم نیست.

بهنوش بختیاری عمو پورنگ در محل گل و بلبل

شاید بتوان قربان‌صدقه رفتن دو شخصیت پدر و مادر پورنگ را از آن جهت که سعی در الگوسازی رابطه سالم و عاطفی میان همسران را دارد با اغماض و هزار بهانه‌‌سازی توجیه کرد: گرچه این الگوسازی در برنامه‌ای که مخاطب هدفش کودکان‌اند محل ابهام و تأمل جدی است. اما به تصویر کشیدن خط داستانی عاشقانه، آن هم با چهار ضلع در برنامه‌ای متأسفانه پربیننده، با مخاطب هدف کودک و نوجوان و آن هم در ماه تقوا یعنی ماه مبارک رمضان چه توجیهی دارد؟ چرا باید در برنامه‌ای که با پول شهرداری تهران و ظاهراً با موضوع توجه به محیط زیست تولید شده، به شکلی کاملاً بی‌ربط داستان‌سرایی عاشقانه صورت پذیرد؟

حدیث فولادوند عمو پورنگ در محل گل و بلبل

با این اوصاف خطر چنین برنامه‌ای از سریال‌های فارسی‌وان و من و تو و جم‌تی‌وی هم بیشتر است. پدر و مادر در مواجهه با چنان شبکه‌هایی می‌داند که فرزندش را با اختیار در معرض داستان‌های سرشار از عشق‌ها و مغازله‌های خیابانی و خیانت قرار می‌دهد، اما چه بسا فرزندش را در مقابل برنامه‌ای از قبیل برنامه‌های عموپورنگ با این اطمینان که برنامه سیمای جمهوری اسلامی است با خیال آسوده رها و حتی او را تشویق به تماشا هم بکند.

مدیران جدید صدا و سیما بد نیست به خاطر آورند که قرار بوده این مجموعه بزرگ، دانشگاهی عمومی باشد: البته نه از جنس دانشگاه آزاد به اصطلاح اسلامی.

 1. ناشناس
  27 ژوئن 2015

  ظاهرا این برنامه در واقع نشان دهنده ناکامی خود فرضیایی برای ازدواج است. این برنامه ها همه انعکاس زندگی شخصی افراد هستند.

 2. رویش
  27 ژوئن 2015

  واقعاً تأسف آوره !!!
  جا داره بیش از این کار بشه و موج اعتراض و نقد راه بیفته !

 3. ناشناس
  28 ژوئن 2015

  جائزة خجالت داره كه نويسنده دروغگوىى بيش نيست چرا براي چند كيليك بيشتر أخرت خودتونو به خطر ميندازيد

 4. ناشناس
  28 ژوئن 2015

  آقاي خاتمي از خدا بترس

  • ....
   28 ژوئن 2015

   آقای خاتمی نقد کرده،اگر شما هم نظری دارید بفرمایید!

 5. مختار
  29 ژوئن 2015

  چرا سايتهاي خوبي مثل شما كه توسط بچه هاي دلسوز نظام اداره ميشوند با انتشار چنين مطالبي خودتان را بين مردم خراب ميكنيد مردم ميبينند كه خلاف نوشته شده

  • ناشناس
   29 ژوئن 2015

   نمی دونم چرا بعضیا به جای اینکه از محتوای برنامه رو درست رصد و نقد کنند ….
   بنده دقیق ندیده بودم ، بعد از این متن وقتی دیدم در ناباوری هم حرص خوردم و هم غصه !
   هنوز هم ماندم چطور اجازه دادند ؟!!!
   بینی و بین الله بگویید برای بزرگ ها این چیزا مفیده ؟!
   چه برسه به کودک !

 6. محمود احمدی نجات
  30 ژوئن 2015

  متاسفانه توهم توطئه سالهاست که دامن دوستان عزیز را گرفته … شما که دم از مربع عشقی در برنامه های صداوسیما میزنبد هیچ تا حالا حتیخبرشم خوندید که 11 مرد معتاد به دختری7سالهه خیابانی که کار میکرده تو همین تهران چند هفته پیش تجاوز کردند………. محب امام زمان شما ها که درد شکم دارید نیستید… این توهماتم برای توجیه ظاهر مقدس مآبتونه

  • ناشناس
   30 ژوئن 2015

   آیا آن گناه فلان فرد شیشه ای می شود توجیه این رفتارها؟
   لاتزر وازره وزر اخری

  • ناشناس
   12 آگوست 2015

   گناه آن افراد چه ربطی به عموی ما داره؟؟؟؟؟
   چه ربطی داشت اصن؟!

 7. سعید
  1 جولای 2015

  چهار ضلعش کجاس جناب نویسنده؟
  در اینکه این برنامه برای کودکان سیاه نمایی داره، حرفی نیست؛ ولی برای نقد یک برنامه لازم نیست به آن افترا بزنیم و سیاه نمایی کنیم!

 8. ناشناس
  1 جولای 2015

  چرا فقط عادت کردیم نیمه خالیه لیوان رو ببینیم؟
  این برنامه ابعاد مثبت زیادی داره

 9. ناشناس
  2 جولای 2015

  واقعا برخوردها وعشوه گریهای بازیگران زن برای مخاطب کودک چندش اور است تورو خدا شعور اجتماعی را به سخره نگیرید

 10. مهدی نوری
  3 جولای 2015

  با حرف تنها پیش نمیره
  نه

 11. ناشناس
  4 جولای 2015

  چقد فضای مجازی ما پر از نقد های بیخودی شده…….تا میخوای ی چیزی بخونی یا ببینی فقط نقد میخونی و نقد میبینی…..یکی نیست بیاد خودمونو نقد کنه پر از اشکال و اشتباهیم ولی چشامونو بستیم و انگشت اشاره به سمت دیگران

 12. 4444
  5 جولای 2015

  سلام سید جان برات سطح یک در نظر می گیرم!! مطلب خوب است متاسفانه رسانه ما با رساله ما زمین تا آسمان فرق دارد!!!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.