سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
یکشنبه ۰۷ تیر ۹۴ | ۱۷:۳۸

اقتصاد یونان به معجزه نیاز دارد

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در یادداشتی با اشاره به شرایط اقتصادی نابسامان یونان راه نجات این کشور از شرایط موجود را یک معجزه اقتصادی دانست و احتمال آن را ممکن دانست.


خبرگزاری فارس: ایندیپندنت: اقتصاد یونان به معجزه نیاز دارد/خروج از اتحادیه اروپا به سود یونان است یونان تنها تا روز سه‌شنبه مهلت دارد تا بدهی‌های خود را به اتحادیه اروپا بازپرداخت کند.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در یادداشتی با اشاره به شرایط بحرانی مالی یونان راه حل‌های متعددی برای نجات یونان از این شرایط، نام برده است.

ایندیپندنت ضمن اشاره به گذشته یونان نوشت، یونان از سال 1950 تا 1973 که سال بحران نفتی بود سریعترین رشد اقتصادی را در اروپا تجربه کرد. رشد اقتصادی یونان 7 درصد در سال بود و این دوره معجزه اقتصادی یونان نامیده شد و در این زمینه از بقیه کشورهای اروپایی پیش افتاد.

درادامه یادداشت نویسنده به این مساله اشاره دارد که یونان ترکیبی از اماکن متعدد، زیبایی و  ظرایف اقتصادی است اما اقتصاد یونان برای مردم خودش هم کار نمی‌کند. واقعیت تلخ این است که یکی دو هفته مذاکره یا برگزاری همه‌پرسی مشکل این اقتصاد را اصلاح نخواهد کرد. آنچه برای مردم یونان مهم است این مساله می‌باشد که خود اقتصاد باقابلیت خودش کاری انجام دهد و بهترین بخش برای شروع، صنعت گردشگری است.

ایندیپندنت وقوع این امر را نیازمند سرمایه گذاری در بخش مالی و مهارت دانست و ادامه داد یکی از زمینه‌های جذب گردشگر، ورزش گلف است که در تمام فصول سال امکان استفاده از آن وجود دارد. اما مشکل آن است که جمعیت یازده میلیونی یونان تنها 18 زمین گلف در اختیار دارند که تنها 4 زمین حوالی مناطق پرجمعیت و بقیه در نواحی کم جمعیت هستند.

در این یادداشت آمده، بازیابی این صنعت به معنای راه اندازی هتل‌ها و رستوران‌ها و هم‌چنین جذب بازیکنان و تماشاگران است که به معنای انتقال پول بیشتر به یونان است. ایندیپندنت دیگر راه‌های کسب درآمد در یونان در کنار صنعت گلف را، غذاو نوشیدنی و خدمات مسافری و کشتیرانی معرفی کرد.

نویسنده این مطلب در ادامه نوشت، بنابراین عضویت در اتحادیه اروپا به معنای فاجعه برای یونان است زیرا معامله کنندگان خارجی به بازارهای داخلی یونان دسترسی خواهند داشت ولی یونانی‌ها توانایی صادرات چندانی ندارند.

در ادامه یادداشت آمده است، یونان در زمینه کشتیرانی قابلیت بسیار عالی دارد و بسیاری از صاحبان این صنعت خارج از این کشور زندگی می‌کنند که باید به کشور بازگردند. از سوی دیگر شهر «پیره» می‌تواند به عنوان ورودی بازرگانان خاورمیانه و آسیای شرقی به اروپا باشد. سرمایه گذاری در موارد ذکر شده، می‌تواند برای یونان پول ساز باشد.

در انتهای نویسنده نتیجه گیری کرده است، یونان در برای یک دهه آینده نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی است. اکنون یونان باید تصمیم بگیرد که به ریاضت اقتصادی ادامه دهد یا نه. آنچه برای آینده اقتصادی یونان اهمیت دارد، وقوع یک معجزه اقتصادی است. نگاه سنتی به این مساله می‌گوید با ادامه ریاضت اقتصادی ممکن است اما این خود مردم یونان هستند که باید در این باره تصمیم گیری کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: