پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
یکشنبه ۰۷ تیر ۹۴ | ۱۸:۱۰

رقابت نامزدهای 4 حزب برای ریاست پارلمان ترکیه

نمایندگان چهار حزب راه یافته به پارلمان ترکیه، روز سه‌شنبه برای انتخاب رئیس پارلمان با یکدیگر رقابت می‌کنند.


خبرگزاری فارس: رقابت نامزدهای 4 حزب برای ریاست پارلمان ترکیه سه‌شنبه هفته جاری (30 ژوئن) نمایندگان 4 حزب حاضر در پارلمان ترکیه، برای تصاحب کرسی ریاست با یکدیگر رقابت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، در این انتخابات «عصمت یولماز» وزیر دفاع کنونی، نماینده حزب عدالت و توسعه، از حوزه انتخابیه «سیواس»، «دنیس بایکال» رئیس موقت پارلمان (به اعتبار سن خود) و نماینده حزب جمهوری‌خواه خلق از حوزه آنتالیا، «اکمل الدین احسان اوغلو» نماینده حزب «جنبش ملی» از حوزه انتخابیه استانبول و «دنجیر میر محمد فرات» نماینده حزب «دموکراتیک خلق‌» از حوزه «مرسین» به رقابت می‌پردازند.

زمان انجام تبلیغات نمایندگان برای انتخاب بیست و  ششمین رئیس پارلمان که از سه‌شنبه گذشته آغاز شده بود، ساعت 24 یکشنبه (دیروز) به پایان رسید.

در مرحله نخست‌ رأی‌گیری، نامزد ریاست برای پیروزی باید دو سوم آراء نمایندگان یعنی 367 رأی را به دست آورد اما اگر همه نامزدها این تعداد رأی را کسب نکنند در مرحله دوم، نامزدها برای کسب 267 رأی رقابت خواهند کرد و اگر در این صورت هم هیچ‌یک آراء لازم را کسب نکنند، دو نامزدی که بیشترین رأی را در دور دوم کسب کرده‌اند، در مرحله بعد رقابت خواهند کرد و در نتیجه هر کس رأی بیشتری کسب کند، کرسی ریاست پارلمان را تصاحب خواهد کرد.

بیست‌وپنجمین انتخابات پارلمانی ترکیه، 17 خردادماه گذشته برگزار شد که در نتیجه آن ۴ حزب عدالت و توسعه، جمهوری‌خواه خلق، جنبش ملی و دموکراتیک‌ خلق‌ به این پارلمان راه یافتند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: