دوشنبه 29 ژوئن 15 | 16:03

آغاز مرحله جدید در روابط آمریکا و برزیل

روابط آمریکا و برزیل که از دو سال پیش تاکنون به دلیل افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از این کشور و لغو سفر «روسف» به آمریکا در سال 2013 دچار تنش دیپلماتیکی شده بود، روز گذشته با سفر «روسف» به نیویورک وارد مرحله جدیدی شد.


خبرگزاری فارس: آغاز مرحله جدید در روابط آمریکا و برزیل به نقل از «تله سور»، «دیلما روسف» رئیس‌جمهور برزیل روز گذشته ضمن جلسه‌ای در نیویورک با سرمایه‌گذاران برزیلی و آمریکایی دیدار و درباره عادی‌سازی روابط دو جانبه و جذب سرمایه‌‍‌ها به بحث و گفت‌و‌گو پرداخت.

روابط آمریکا و برزیل که از دو سال پیش تاکنون به دلیل افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از این کشور و لغو سفر «روسف» به آمریکا در سال 2013  دچار تاریکی و تنش دیپلماتیکی شده بود؛ روز گذشته با سفر «روسف» به نیویورک وارد مرحله جدیدی شد.

«روسف» در این‌باره گفت: استقبال آمریکا از ما تا کنون بسیار خوب بوده است بایستی در این ملاقات در راستای گسترش و افزایش همکاری های دو جانبه تلاش کنیم. وی همچنین اذعان داشت که برزیل خواستار تحکیم روابط دو جانبه و گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور است.

 کاخ سفید نیز اعلام کرد که ملاقاتی رسمی بین مقامات دو کشور می‌تواند به دوران پر تنش روابط طرفین خاتمه دهد.

رئیس‌جمهور برزیل ضمن دیدار با برخی از سرمایه‌گذاران مطرح برزیلی در هتل « نیویورک» کار خود را شروع کرد. در بین این سرمایه گذاران افرادی همچون «آندره گرداو» رئیس شرکت برزیلی فولاد و «وسلی باتیستا» مدیر کل گروه شرکت های عرضه گوشت حضور داشتند و در این جلسه درباره استراتژی‌های نوین در راستای افزایش همکاری‌ها صحبت کردند.

در این جلسه همچنین سه وزیر برزیلی همچون «خواکی لوی» وزیر امور مالی برزیل که سفرش به دلیل ابتلا به آمبولی ریوی خفیف به تاخیر افتاده بود حضور داشتند.

«روسف» امروز در ابتدا با برخی سرمایه داران برزیلی و آمریکایی دیدار خواهد کرد به عنوان حسن ختام این سفر در سمیناری با هدف پیشنهاد پروژه‌های بزرگ زیر ساختی به سرمایه‌داران شرکت خواهد کرد.

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و «روسف» امروز ضمن صرف شام کاری با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو خواهند داشت. گفته می‌شود در این دیدار در خصوص مسائلی همچون محیط زیست و تغییرات آب و هوایی نیز صحبت خواهند کرد.

برزیل در ماه گذشته پروژه بزرگراه‌ها، راه‌آهن، بندر و فرودگاه در این کشور را با صرف حدود 64 میلیون دلار راه‌اندازی کرد.

آمریکا پس از چین دومین شریک تجاری برزیل محسوب می‌شود و در سال 2014 میزان همکاری تجاری این دو کشور 62 میلیارد دلار بوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: