سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۸ تیر ۹۴ | ۱۸:۵۰

نکا میزبان نفتکش‌های روسی

یک مقام مسئول در شرکت نفت با اشاره به ساخت بزرگترین حوضچه نفتی منطقه خزر در پایانه نکا، اعلام کرد: به زودی امکان پهلوگیری نفتکش‌های ۱۴ هزار تنی در پایانه نفتی نکا فراهم می‌شود.


نفت کش شرکت ملی نفت طرح توسعه پایانه نکا به عنوان بزرگترین پایانه نفتی ایران در دریای خزر را در دستور کار قرار داده است و پیش بینی می‌شود به زودی امکان پهلوگیری کشتی‌های نفتکش بزرگتر در این پایانه حاشیه جنوبی دریای خزر فراهم شود.

یکی از مهمترین نقاط ضعف پایانه نفتی نکا عدم امکان پهلوگیری کشتی های غول پیکر خارجی بوده و از این رو هم اکنون احداث بزرگترین حوضچه نفتی منطقه خزر، بازوها و اسکله‌های جدید جداسازی و پهلودهی کشتی های نفتکش و لایروبی پایانه در حال انجام است.

پیش بینی می شود به زودی با اجرای کامل این ۳ طرح ضربتی امکان پهلوگیری کشتی‌های نفتکش خارجی و حتی روسی در پایانه نفتی نکا فراهم شود و قطعا بخشی از نفت ایران از مسیر پایانه نکا به پایانه‌های نفتی روسیه در حاشیه شمالی دریای خزر قابل انتقال خواهد بود.

حمیدرضا شاه‌دوست در تشریح مهمترین برنامه‌های در دست اجرا به منظور توسعه پایانه نفتی نکا گفت: هم اکنون طراحی و ساخت پروژه عظیم حوضچه فراگیر و افزایش ١٢ پست اسکله و عمق آبخور کشتی‌‌های نفتکش در پایانه نکا آغاز شده است.

رئیس پایانه نفتی شمال با تاکید بر اینکه با اجرای این پروژه ها ظرفیت عملیات دریایی این پایانه بیش‌از گذشته افزایش می‌ یابد، تصریح کرد: حوضچه فراگیر با حجم ٣٠٠ هکتار با ٢ دیواره شرقی به طول هزارو ٧٢٠ متر و غربی به طول دوهزارو ٤٠٠ متر، بزرگ‌ترین حوضچه نفتی میان کشورهای حوزه دریای خزر است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه با زیرساخت موجود در نکا می توان زمینه لازم برای دریافت نفت ‌خام حاصل از اکتشاف و استحصال در دریای خزر را فراهم و نفت حاصل را از این طریق به پالایشگاه‌‌های نفت شمال کشور هدایت کرد، اظهار داشت: بر این اساس هم اکنون عملیات بتن ریزی عرشه یال شرقی و غربی اسکله های حوضچه فراگیر آغاز شده است.

شاهدوست با بیان اینکه پس از اتمام کار سنگ چینی موج شکن، کار بتن ریزی از دو نقطه شروع شد تا احداث آبنمای حوضچه براساس برنامه پیش برود، تبیین کرد علاوه بر این هم اکنون تعمیرات اساسی مخازن ذخیره سازی نفت و فرآورده‌های نفتی در این پایانه آخرین مراحل خود را پشت سر می گذارد.

به گفته این مقام مسئول با احداث حوضچه فراگیر، ساخت اسکله‌های مختلف و چند منظوره شامل اسکله‌های تخلیه و بارگیری فرآورده نفتی، اسکله خدماتی و پشتیبانی و اسکله تعمیراتی امکان پهلوگیری نفتکش‌هایی با ظرفیت ١٤ هزار تن فراهم می شود.

رئیس پایانه نفتی شمال همچنین با یادآوری اینکه قرار بود ظرفیت سوآپ نفت‌ خام از ١٢٠‌ هزار بشکه کنونی به ٥٠٠ هزار، یک ‌میلیون و سرانجام دو میلیون ‌و ٥٠٠ هزار بشکه در روز افزایش یابد، تاکید کرد: تاکنون رکورد سوآپ روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام در این پایانه به ثبت رسیده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت حدود یک ماه قبل در گفتگو با بلومبرگ از توافق با الکساندر نواک وزیر فدراسیون انرژی روسیه خبر داده و با اشاره به آغاز صادرات روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت به روسیه در قبال خرید گندم، فولاد و برخی از تجهیزات، اعلام کرده است قزاقستان و بلاروس هم بر اساس توافق؛ خرید نفت از ایران را انجام خواهند داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: