سه شنبه ۰۹ تیر ۹۴ | ۱۸:۴۳

خاموشی‌‌های تابستانی آغاز شد

همزمان با ورود موج جدید جبهه هوای گرم تابستانی به کشور، توانیر در حالی خواستار صرفه‌جویی مردم در مصرف برق شده که خاموشی‌های پراکنده برق در تهران آغاز شده است.


لامپ برق موج جدید گرما از هفته جاری وارد کشور شده است و با افزایش دمای هوا پیک مصرف برق کشور هم افزایش قابل توجهی می یابد.

بر این اساس پیش بینی می‌شود پس از ثبت رکوردهای جدید مصرف برق در روزهای پایانی بهار سال جاری، در نخستین روزهای فصل تابستان ورود یک جبهه هوای گرم منجر به جهش جدید مصرف برق شود.

افزایش پیک مصرف برق و ورود جبهه هوای گرم تابستانی به ایران با واکنش شرکت توانیر هم روبرو شده به طوری که این مجموعه خواستار صرفه‌جویی در مصرف برق و رعایت الگوهای مصرف توسط مشترکان شده است.

توانیر در اطلاعیه خود اعلام کرده است: براساس پيش بيني سازمان هواشناسي مبني بر افزايش دما در روزهاي آينده، از هموطنان درخواست مي شود مديريت مصرف برق را به ويژه در ساعت هاي اوج بار (ساعات ۱۲ تا ۱۶ بهدارظهر و ۱۹ تا ۲۳ شب) در دستور كار خود قرار دهند.

در این اطلاعیه تاکید شده است با خاموش كردن لامپ‌هاي اضافي، ایجاد دماي مناسب براي تنظيم ترموستات در كولرهاي گازي بين ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتيگراد و خاموش کردن لوازم پرمصرف برقي مانند اتو، لباسشويي، ظرفشويي و جارو برقي در ساعات اوج بار، زمینه پایداری شبکه برق را فراهم کنند.

در همین حال مسئولان صنعت برق اعلام می‌کنند: با افزایش هر یک درجه دمای هوای کشور پیک مصرف برق ایران ۵۰۰ مگاوات قد می کشد و در صورت عدم صرفه جویی احتمال خاموشی‌های پراکنده وجود دارد.

آمارهای شرکت مدیریت شبکه برق ایران هم حاکی از آن است که پس از چند روز فروکش کردن مصرف برق، روز گذشته اولین رکورد مصرف برق تابستانی در ساعت ۱۴:۳۸ دقیقه بعد از ظهر با مصرف بیش ۴۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات به ثبت رسیده است.

پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان می دهد که از امروز خاموشی‌های پراکنده برق در برخی از مناطق پایتخت به ویژه مرکز شهر به وقوع پیوسته و قطعا در صورت عبور پیک مصرف برق از مرز ۵۰ هزار مگاوات به عنوان خط قرمز مصرف کشور، دامنه خاموشی‌ها هم گسترده تر خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: