پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
شنبه ۱۳ تیر ۹۴ | ۱۱:۲۵

آیا جهانگیری از گران شدن کالاها باخبراست

حدود ۸۰ روز پیش بود که معاون اول حسن روحانی بخشنامه ای را برای مقابله با گرانی های احتمالی ابلاغ کرد. اما جالب اینکه بعد از ابلاغ آن، تقریبا اغلب قیمت کالاهای اساسی گران شدند


حدود دو و نیم ماه قبل بود که اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی در بخشنامه ای کاملا رسمی خطاب به کلیه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و مراجع قیمت گذاری اعلام کرد اگر میخواهند قیمت کالایی را گران کنند حتما باید دولت را باخبر کنند و دولت را در جریان گرانی احتمالی آن کالا یا خدمت قرار دهند. وی در این بخشنامه که تقریبا اواخر فروردین آن را ابلاغ کرد نوشت: هرگونه تغییر قیمت، با دلایل توجیهی برای بررسی به کارگروه تخصصی تنظیم بازار اعلام شود.

حالا نزدیک سه ماه از بخشنامه رسمی معاون اول رئیس جمهور میگذرد اما با این حال قیمت ها در حال افزایش است و به نظر می رسد نه تنها در این مدت جلوی افزایش قیمتها گرفته نشده بلکه قیمت اغلب کالاها و خدمات با افزایش روبرو شده است.

کدام کالاها گران شدند؟

براساس گزارش بانک مرکزی در دوره یکساله منتهی به ۵ تیرماه سال جاری تخم‌مرغ ۷/۴ درصد، برنج ۷/۸ درصد، حبوب ۱۶ درصد، میوه‌های تازه ۸/۶۰ درصد، سبزی‌های تازه ۲/۱۳ درصد، گوشت قرمز ۳/۷ درصد، قندوشکر ۴ درصد، چای ۵/۸درصد و روغن نباتی ۸/۰ درصد رشد داشته و تنها در این مدت نرخ گوشت مرغ با ۹/۱۲ درصد افت مواجه شده است. گفتنی است قیمت لبنیات نیز طبق گزارش های میدانی دو بار و به طور متوسط هر بار ۱۰ درصد گران شدند. بنابراین با این اوصاف به نظر میرسد بخشنامه قمیتی معاون اول رئیس جمهور به هیچ وجه عملیاتی نشده و باید منتظر ماند و دید آیا آقای معاون اول اقدامی در این باره انجام خواهد داد یا نه؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: