دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
شنبه ۱۳ تیر ۹۴ | ۱۴:۲۷

اتّهام 15 بانک به دستکاری ارز در برزیل

شورای اداری دفاع اقتصادی برزیل اعلام کرد که 15 بانک‌ بزرگ از سراسر جهان اقدام به تبادل اطلاعات حساس درباره تغییرات موجود در بازار ارز، قراردادها و قیمت‌های آتی، سفارش مشتری‌ها، استراتژی‌های معاملاتی و محرمانه در این کشور می‌کردند.


خبرگزاری فارس: 15 بانک جهانی متهم به دستکاری ارز در برزیل شدند به نقل از «تله سور»، سخنگوی شورای اداری دفاع اقتصادی برزیل (کاده) روز گذشته طی بیانیه‌ایی اعلام کرد که 15 بانک‌ بزرگ در سطح جهان از جمله «اچ‌اس‌بی‌سی» و بانک «سیتی گروپ» و همچنین 30 نفر به اتهام تشکیل کارتلی در راستای دستکاری بازار رئال (پول برزیل) و دیگر ارزهای خارجی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفتند.

طبق شواهد این بانک‌ها ضمن تشکیل یک کارتل اقدام به همکاری با یکدیگر در خرید‌ و‌ فروش‌ها، پیشنهاد قیمت‌ به مشتری‌ها و منع فعالیت دیگر رقبا در بازار ارز و پول می‌کردند که هدف آن‌ها تثبیت سطح قیمت‌ها عنوان شده است.

این ارگان همچنین اعلام کرد که با وجود ادامه تخلف این بانک‌ها از 2007 تا 2013 هنوز اطلاعاتی مبتنی بر مبلغ اختلاس شده توسط آن‌ها در دست نیست؛ گزارشات حاکی از این است که 30 نفر دیگر نیز ممکن است در این عملیات‌ها دست داشته باشند.

سخنگوی شورای اداری دفاع اقتصادی همچنین گفت: آن­‌ها با هدف برابرسازی میزان خرید­ها و فروش­‌ها اقدام به دستکاری مدارک مربوط به بازار کرده­‌اند.

ضمن تحقیقات صورت گرفته مشخص شد بانک‌های مذکور فعالیتهایشان را از طریق چت آنلاین و تحت عنوان «مافیا» و«کارتل» انجام داده و موضع خود را نسبت به فعالیت بازار ارز مشخص می‌کردند.

از بانک‌های مورد اتهام می‎توان به «بانک آمریکا»، «بارکلیس»، «سیتی گروپ»، «یو بی اس»، «بانک استاندارد»،« بانک سلطنتی کانادا»، «بانک استاندارد چارترد»، «بانک سلطنتی اسکاتلند»، «بانک نومورا ژاپن»، « جی ‌پی مورگان»، «دویچه بانک آلمان»، «توکیو-میتسوبیشی» و بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» اشاره کرد.

به دست اندرکاران متهم در این تبانی مالی که به شرایط موجود در بازار صدمه زده‌اند 30 روز مهلت داده شده است تا با سند و مدرک از خود در برابر این اتهام دفاع کنند.

این بانک‌ها در راستای تسریع روند معاملات اقدام به دستکاری شاخص معیار ارز در برزیل کردند تا بدین‌وسیله رقبای خود را کنار بزنند. البته رقیب‌های آن‌ها نیز از اعضای مافیا محسوب می‌شوند و از همان روش چت آنلاین به منظور تثبیت مواضع خود در معاملات بازار ارز بهره میبردند.

گفته می­‌شود تاکنون فقط یکی از بانک‌های مظنون اعلام همکاری کرده است در‌ حالی‌ که خواهان مصونیت کامل از هر نوع مجازاتی اعم جریمه یا ممنوعیت موقت و همچنین فعالیت کنونی وی در بازار اوراق بهادار شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: