پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۴ تیر ۹۴ | ۱۵:۲۹

ره‌آورد اتحادیه اروپا برای یونانی‌ها

اگر صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا با لغو بازپس‌گیری بخش اعظم بدهی خود از یونانی‌ها به بهبود زندگی آنها کمک نکنند، شهروندان یونانی باید در انتخابات روز یکشنبه(امروز) خود درخواست‌های ریاضتی را رد و (حوزه) یورو را ترک کنند.


خبرگزاری فارس: ریاضت و بحران اقتصادی؛ ره‌آورد اتحادیه اروپا برای یونانی‌ها پایگاه خبری-تحلیلی «کنسرسیوم نیوز» در گزارشی به قلم «ویلیام آر. پولک» دیپلمات سابق آمریکایی نوشت: روایت معمول از تراژدی اقتصادی در یونان این است که آنها اکنون غرامت ولخرجی‌های پیشین خود را می‌پردازند در حالی که عمق چنین وضعیتی به سرکوب‌های سیاسی بازمی‌گردد که توسط مداخله قدرت‌های بزرگ در این کشور و کمک به یک سیستم سیاسی ناکارآمد تشدید گردید.

برای بیش از نیم قرن یونانی‌ها تحت شرایطی نامناسب زندگی می‌کرده‌اند: از حکمرانی دیکتاتوری به سبک آلمان نازی در دهه 1930 گرفته تا حمله بنیتو موسولینی دیکتاتور ایتالیایی به این کشور. به دنبال سال‌ها تصاحب صنایع و دیگر بخش‌های اقتصادی یونان توسط آلمان‌ها، یونانی‌ها در اکتبر 1942 جنبش مقاومتی تشکیل دادند که در عرض دو سال به بزرگترین جنبش در سراسر اروپا تبدیل شد.

در ادامه این گزارش آمده است: «هنگامی که یونان در سال 1981 به اتحادیه اروپا پیوست، بانکداران اروپایی (به خصوص آلمانی‌ها) فرصت را مغتنم دانستند: آنها وام‌هایی را به یونانی‌ها پیشنهاد دادند. حتی شهروندانی که فاقد درآمد کافی برای بازپرداخت اقساط وام‌ها بودند، برای دریافت هجوم آوردند. سپس هنگامی که وام دهندگان خواستار بازپرداخت پول‌های خود شدند ورق برگشت و نرخ تجارت روندی نزولی را در پیش گرفت. بیکاری افزایش یافته و فرصت‌ها (اقتصادی) از بین رفت.»

سیاست وام‌دهی هرگز نباید (توسط بانکداران آلمانی) ارائه می‌شد و دریافت وام نیز از سوی (شهروندان یونانی) هرگز نباید پذیرفته می‌شد چراکه حقیقتا هیچ احتمالی برای بازپرداخت آن‌ها وجود ندارد. دولت به منظور جبران این وضعیت بودجه خدمات عمومی (به جز در بخش نظامی) را کاهش داده و مردم تحت فشارهای اجتماعی قرار گرفتند.

نویسنده و استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه هاروارد همچنین تصریح کرد: در سقوط مالی سال 2008 که موجب بدتر شدن مشکلات گردید، احساس خشم در میان سیاستمداران و شهروندان یونانی ریشه دوانده و آن‌ها دریافتند که توسط بانکداران (آلمانی) فریب خورده‌اند. در نتیجه تمایل برای روی کار آمدن حزب (چپگرا و مخالف سیاست‌های ریاضت اقتصادی) سیریزا تا آنجا افزایش یافت که در انتخابات سال 2015، این حزب با 36.3 درصد آرا پیروز و 249 کرسی از 300 کرسی پارلمان را به خود اختصاص داد.

شرایطی که امروز وجود دارد، بیش از پیش ضرورت رای گیری را نشان می‌دهد: درآمد ملی یونان کمتر از 25 درصد بوده و بیکاری در میان جوانان بیش از 50 درصد برآورد شده است. یونانی‌ها در مواجهه با خواسته آلمان و اتحادیه اروپا برای اعمال سیاست‌های ریاضتی بیشتر، خشمگین هستند. آن‌ها دارای خاطره‌ای نفرت‌انگیز علیه آلمانی‌ها (وام بانکداران این کشور به مردم و دولت یونان) هستند.

در بخش انتهایی این گزارش تاکید شده است: بسته نجات پیشنهادی توسط صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا هزینه سنگینی برای یونانی‌ها به همراه دارد. یونان همچنین گزینه «خروج از اتحادیه اروپا» را شبیه به موقعیتی می‌دانند که انگلیس و سوئد برای نپیوستن به این اتحادیه در نخستین مرحله با آن مواجه بودند.

معتقدم اگر صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا با لغو بازپس گیری بخش اعظم بدهی خود  از یونانی‌ها به بهبود زندگی آنها کمک نکند، شهروندان یونانی باید در انتخابات روز یکشنبه خود درخواست‌های ریاضتی را رد و (حوزه) یورو را ترک کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: