پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۶ تیر ۹۴ | ۱۵:۰۶

تمدید تعطیلی بانک‌های یونان

نشست گروه یورو در خصوص سرنوشت یونان، امروز سه‌شنبه پس از رأی قاطعانه اخیر مردم این کشور به پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی برگزار می‌شود و مقامات اروپایی اعلام کرده‌اند طی آن منتظر پیشنهادات جدید از جانب مقامات آتن هستند.


خبرگزاری فارس: تمدید تعطیلی بانک‌های یونان/ برگزاری نشست گروه یورو درباره سرنوشت آتن در شرایط کنونی که یونان با بحران اقتصادی و سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند و اوضاع آن به دلیل ناتوانی آتن در بازپرداخت بخشی از بدهی‌های آتن به صندوق بین‌المللی پول بیش از هر زمان دیگری به هم ریخته و آشفته است، مردم یونان دیروز یکشنبه طی یک همه‌پرسی، پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی و دریافت بسته کمک مالی اروپا را به رأی گذاشتند و با اعلام نتایج مشخص شد که قاطعانه به شرایط وام‌دهندگان اروپایی «نه» گفتند.

نشست گروه یورو در خصوص سرنوشت یونان امروز سه‌شنبه برگزار می‌شود و وزرای دارایی منطقه یورو اعلام کرده‌اند که منتظر پیشنهادات جدید مقامات یونانی طی این نشست هستند.

اخبار و واکنش‌های رسانه‌ها، مقامات یونان و مقامات بین‌المللی در خصوص تحولات اخیر این کشور را در زیر می‌بینیم:

*کاخ سفید خواستار تلاش اروپا برای ابقای یونان در منطقه یورو شد

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای از اروپا خواست به رغم اختلافات چشم‌گیر با یونان، در راستای ابقای این کشور در منطقه یورو  با یکدیگر در خصوص بحران آتن به توافق برسند.

«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید در اظهاراتی در این باره اعلام کرد: «همه‌پرسی به پایان رسیده اما رویکرد ما همچنان همان رویکرد قبلی است. این به نفع دو طرف است که راه‌حلی برای بقای یونان در منطقه یورو بیابند.»

*اولاند: درهای مذاکره با یونان باز است

«فرانسوآ اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان طی نشستی اضطراری در کاخ ریاست جمهوری الیزه بمنظور بحث و تبادل نظر درباره آخرین تحولات یونان، بار دیگر به تکرار موضع خود در قبال این کشور پرداختند.

اولاند در جریان اظهاراتی با اعلام اینکه درهای مذاکره با یونان باز است اظهار داشت: «الکسیس سیپراس نخست‌وزیر یونان باید تمایل خود برای ابقای یونان در منطقه یورو را با ارائه پیشنهاداتی پایدار ابراز کند و توازن میان همبستگی و مسئولیت‌پذیری باید خط مشی ما طی روزهای آینده باشد.»

وی افزود: «دیگر زمان زیادی وجود ندارد و یونان و اروپا در وضعیت اضطرار قرار دارند.»

*تمدید تعطیلی بانک‌های یونان

بنابر اعلام مقامات بانکی یونان، بانک‌های این کشور که از یک هفته پیش به دلیل بحران مالی شدید و امتناع گروه یورو از تمدید برنامه کمک مالی به یونان بعد از 30 ژوئن تعطیل شده بودند، برای چند روز دیگر تعطیل خواهند بود و برای رسمی شدن این خبر قرار است حکمی منتشر شود.

تمدید تعطیلی بانک‌های یونان در حالی صورت می‌گیرد که وزیر دارایی یونان هفته‌ گذشته در گفت‌وگو با روزنامه فیگارو با تأیید این خبر اعلام کرد که بانک‌های این کشور تا 7 ژوئیه تعطیل خواهند بود و برداشت پول نقد از دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها به 60 یورو در روز محدود خواهد بود.

بانک‌ها و بازار بورس یونان از دوشنبه هفته گذشته رسما تعطیل شدند و «الکسیس سیپراس» نخست‌وزیر یونان هفته گذشته طی نطقی تلویزیونی ضمن اعلام این خبر مردم را به حفظ آرامش فراخواند و اظهار داشت که امتناع گروه یورو از تمدید برنامه کمک مالی به یونان بعد از 30 ژوئن، منجر به آن شده که بانک مرکزی اروپا نقدینگی بانک‌های یونان را افزایش ندهد و یونان ناچار است موقتا بانک‌های خود را تعطیل و برداشت‌های نقدی از بانک‌ها را محدود کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: