چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
شنبه ۲۰ تیر ۹۴ | ۱۴:۳۳

برگزاری تظاهرات مقابل پارلمان یونان

در شرایط کنونی که یونان با بحران اقتصادی و سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند، طرح پیشنهادی یونان به طلبکاران بین‌المللی این کشور چراغ سبز پارلمان را دریافت کرده و آتن امروز مذاکرات خود با طلبکارانش را از سر خواهد گرفت.


خبرگزاری فارس: برگزاری تظاهرات هزاران نفری مقابل پارلمان یونان/موافقت پارلمان با طرح پیشنهادی آتن به طلبکاران بین‌المللی در شرایط کنونی که یونان با بحران اقتصادی و سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند و اوضاع آن به دلیل ناتوانی آتن در بازپرداخت بخشی از بدهی‌هایش به صندوق بین‌المللی پول بیش از هر زمان دیگری به هم ریخته و آشفته است، دولت آتن طرحی متشکل از افزایش مالیات‌ها و کاهش هزینه‌ها را برای وام‌دهندگان ارسال کرده تا به این وسیله وام‌های جدید را دریافت کند و مانع از ورشکستگی اقتصاد کشور شود.

دولت یونان در پی اجرای برنامه‌‌ای است که بنابر آن درآمد بیشتری کسب کند. به این ترتیب که دولت‌ در مقایسه با هزینه‌ها، بیشتر از مالیات‌ها درآمد داشته باشد.

در پی شکست مذاکرات میان یونان و طرف‌های وام‌دهنده به این کشور (کمیسیون اروپا، صندوق‌بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا) طرفین در تلاش برای دستیابی به راهکاری برای برون رفت از بحران این کشور هستند.

اخبار و واکنش‌های رسانه‌ها، مقامات یونان و مقامات بین‌المللی در خصوص تحولات اخیر این کشور را در زیر می‌بینیم:

*چراغ سبز وام‌دهندگان بین‌المللی به پیشنهادات جدید آتن

طلبکاران بین‌المللی یونان شامل اتحادیه اروپا، صندوق‌بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا پس از بررسی پیشنهادات جدید ارائه شده از سوی دولت سیپراس، آن را طرحی «مثبت» دانسته و پایه مذاکرات برای دریافت بسته سوم کمک مالی 7 میلیارد یورویی به یونان ارزیابی کردند.

بر استس این گزارش، پیشنهادات اخیر سیپراس که امیدهایی را برای حصول توافق در راستای جلوگیری از خروج یونان از منطقه یورو به وجود آورده، قرار است امروز شنبه توسط وزرای دارایی این منطقه پولی در بروکسل بررسی شود.

طرح جدید دولت یونان همچنین روز یکشنبه توسط سران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا بحث و بررسی خواهد شد.

*موافقت پارلمان یونان با طرح پیشنهادی یونان به طلبکاران بین‌المللی

پارلمان یونان روز جمعه به رغم مخالفت شماری از نمایندگان حزب سیریزا، به طرح پیشنهادی دولت سیپراس به وام‌دهندگان این کشور برای دریافت سومین بسته نجات مالی رأی مثبت داد.

نخست‌وزیر یونان در رأی‌گیری پارلمان توانست حمایت 251 نماینده از مجموع 300 نماینده را جلب کند و به این ترتیب خواهد توانست امروز شنبه مذاکرات خود با طلبکاران یونان شامل اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول را مطابق با پیشنهادات اخیر خود از سر گیرد.

*برگزاری تظاهرات هزاران نفری مقابل پارلمان یونان

هزاران نفر از طرفداران احزاب چپ‌گرای یونان جمعه شب در اعتراض به پیشنهادات اخیر «الکسیس سیپراس» نخست‌وزیر یونان در خصوص دریافت وام‌های جدید از طلبکاران بین‌المللی این کشور، مقابل پارلمان آتن تجمع کردند.

سیپراس بر سر این اصلاحات پیشنهادی با اعضای دولت ائتلافی خود به توافق رسیده است اما سرسخت‌ترین مخالفان او، همچنان هم حزبی‌های رادیکال‌تر او در حزب سیریزا هستند.

*اعلام حمایت حزب چپ میانه «توپوتامی» یونان از طرح پیشنهادی دولت

بنابر اعلام «دیمیتریس سیودراس» سخنگوی حزب چپ میانه «توپوتامی» یونان، این حزب در پارلمان آتن به اصلاحات پیشنهادی دولت «الکسیس سیپراس» رأی موافق داده و از آن حمایت خواهد کرد.

*والس: برای بقای یونان در منطقه یورو باید تمامی تلاش‌های ممکن صورت گیرد

«مانوئل والس» نخست‌وزیر فرانسه در اظهاراتی در واکنش به طرح پیشنهادی اخیر دولت آتن به طلبکارانش برای حل بحران این کشور اعلام کرد که برای بقای یونان در منطقه یورو باید تمامی تلاش‌های ممکن صورت گیرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: