چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۲۰ تیر ۹۴ | ۲۰:۲۸

قرار بود فقط از پولدارها شهریه بگیرند

مطابق خاطرات آقای هاشمی، هنگامی‌که دانشگاه آزاد اسلامی تحت نظارت همه مؤسسان اولیه آن بوده، تصمیم بر این گرفته می‌شود که فقط از دانشجویان متمکن شهریه اخذ شود؛ اما با روی کار آمدن هاشمی رفسنجانی به عنوان رییس هیئت مؤسسان، عملا از همه دانشجویان ورودی شهریه اخذ می‌شود.


مطابق خاطرات آقای هاشمی، هنگامی‌که دانشگاه آزاد اسلامی تحت نظارت همه مؤسسان اولیه آن بوده، تصمیم بر این گرفته می‌شود که فقط از دانشجویان متمکن شهریه اخذ شود؛ اما بعدها مدیریت کلان دانشگاه، به‌واسطه گرفتاری‌های سایر اعضا، به شخص آقای هاشمی واگذار می‌شود و عملاً تصمیم اولیه برای اخذ شهریه از افراد متمکن، به همه دانشجویان اعم از ثروتمند و غیره، تسری پیدا می‌کند.

آقای هاشمی رفسنجانی در خاطرات سال 1363 خود آورده است:

«شب، سران قوا مهمان آقای موسوی اردبیلی بودیم. درباره شهریه گرفتن از دانشجویان متمکن دانشگاه آزاد اسلامی مشورت و پذیرفته شد.»[1]

این مطلب مربوط به تاریخ چهارشنبه 20 تیر 1363 است؛ اما در مردادماه سال 1363 یعنی مدتی پس‌ازاین تصمیم، همه حقوق و اختیارات هیئت مؤسس، به شخص آقای هاشمی واگذار می‌شود. ایشان در خاطرات سال 1363 چنین آورده است:

«آقای عبدالله جاسبی آمد… گفتم با توجه به واگذاری اختیارات هیئت مؤسس از این به بعد، کارها را سریع‌تر می‌توانیم انجام بدهیم.»[2]

اما مشخص نمی‌شود چگونه و بر اساس چه مسئله یا مسائلی، تصمیم‌گیری هیئت مؤسس اولیه درباره اخذ شهریه از دانشجویان متمکن، در زمان مدیریت آقای هاشمی، به حالت فعلی تغییر می‌کند.


[1] – خاطرات هاشمی رفسنجانی، به سوی سرنوشت، سال 1363، صفحه 137

[2] – همان، صفحه 183

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: