دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
دوشنبه ۲۲ تیر ۹۴ | ۱۷:۲۰

توافق رهبران منطقه یورو برای کمک به یونان

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا گفت رهبران منطقه یورو به اتفاق آرا برای ارائه سومین بسته کمک مالی به یونان و ماندن آتن در منطقه یورو توافق کرده‌اند.


دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا  این توافق پس از ماراتنی 17 ساعته از مذاکرات به منظور حل بحران بدهی یونان حاصل شد.

تاسک، روز دوشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی پس از پایان مذاکرات در بروکسل گفت: «(شرکت کنندگان در) اجلاس یورو به اتفاق آرا به توافق رسیدند. همه برای برنامه سازمان ثبات اروپا به منظور ایجاد اصلاحات جدی در یونان و حمایت مالی از آتن آماده می‌شوند.»

رهبران منطقه‌ی یورو با این شرط با یونان به توافق رسیدند که این کشور قوانین سختی را به تصویب برساند و اعلام کردند در غیر این صورت اولین کشوری خواهد بود که از حوزه یورو خارج می‌شود.

تاسک افزود: «این تصمیم به یونان فرصتی داده است تا از پیامدهای سیاسی و اجتماعی یک فرجام ناگوار (خروج از منطقه یورو) اجتناب کند.»

پیشتر در روز یکشنبه نشست سران 28 کشور عضو اتحادیه اروپا درباره یونان لغو شد.

در پی اختلاف نظر وزیران دارایی کشورهای عضو منطقه یورو بر سر کمک‌های این اتحادیه برای نجات یونان از خطر ورشکستگی، دونالد تاسک خبر لغو این نشست را اعلام کرد.

وزیران خارجۀ حوزه یورو به یونان فشار می‌آورند تا برنامه اصلاحات اقتصادی شامل افزایش مالیات‌ها و کاهش حقوق بازنشستگی را تصویب کند تا بتواند سومین بسته کمک‌های مالی به ارزش 74 میلیارد یورو (معادل 83 میلیارد دلار) را دریافت کند.

این در حالی است که نخست وزیر یونان برای جلوگیری از خروج یونان از حوزه یورو، برنامه پیشنهادی خود را به وام‌دهندگان بین‌المللی ارائه داد.

یونان در سال‌های 2010 و 2012 دو بسته کمک مالی در مجموع به ارزش 240 میلیارد یورو (272 میلیارد دلار) از وام‌دهندگان بین‌المللی دریافت کرده است.

این کمک‌ها در پی بحران اقتصادی سال 2009 و در ازای اجرای سیاست‌های ریاضتی سخت به این کشور داده شد.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: