شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۲۳ تیر ۹۴ | ۱۴:۳۴

استقلال کردستان عراق امکان‌ناپذیر است

کارشناس عراقی اظهارات گهگاه مقامات اربیل درباره جدایی این اقلیم از خاک عراق را صرفاً اهرم فشار سیاسی آنها بر بغداد توصیف و تاکید کرد که جدایی کردستان عراق امکان‌پذیر نیست.


خبرگزاری فارس: استقلال کردستان عراق امکان‌ناپذیر است/اظهارات کُردها اهرم فشار سیاسی بر بغداد اظهارات مقامات اقلیم کردستان عراق درباره جدایی این منطقه از خاک عراق گهگاه موجب ایجاد بحران سیاسی بین دولت مرکزی بغداد با اربیل می‌شود، این اظهارات در بیش‌تر اوقات بدون اینکه برای عملی کردن آن کاری انجام شود پایان می‌پذیرد.‌‌
در تازه‌ترین اظهارات در این خصوص رئیس کمیته روابط خارجی حزب دموکرات کردستان عراق تأکید کرد: اربیل درصدد گرفتن طلاق توافقی از دولت مرکزی است البته از آنجایی که این اولین موضع‌گیری مقامات کردستان عراق درباره جدایی از عراق نیست با بازتاب گسترده‌ای در محافل سیاسی این کشور همراه نبوده است.
«سعید الجیاشی»، تحلیلگر سیاسی عراق اظهارات مقامات کردستان عراق درباره جدایی این اقلیم از عراق را تنها اهرم فشار سیاسی از سوی آنها بر دولت مرکزی توصیف کرد.

الجیاشی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بغداد اظهار داشت: هدف از چنین اظهاراتی تحریک افکار عمومی است از لحاظ سیاسی امکان چنین امری حداقل در برهه کنونی وجود ندارد.

وی افزود: دلایل متعددی مانع اقدام کردستان عراق در حال حاضر می‌شود که شامل دلایل بین‌المللی، منطقه‌ای و حتی تاریخی است، مقامات کردستان عراق معمولاً وقتی مشکل مالی، سیاسی یا نفتی با بغداد پیدا می‌کنند این اظهارات را به زبان می‌آورند بنابراین سخن از جدایی تنها اهرم فشار آنهاست.

«هیمن هورامی»، رئیس کمیته روابط خارجی حزب دموکرات کردستان عراق تاکید کرد: کار استقلال کردستان ادامه دارد و اربیل درصدد طلاق توافقی از بغداد است  و این کار به ثبات منطقه کمک خواهد کرد.

وی افزود: در زمانی بسیار نزدیک و چه بسا تا کم‌تر از 2 سال آینده برای استقلال کردستان از عراق همه‌پرسی از ملت برگزار خواهد شد.

«مسرور بارزانی»، مشاور شورای امنیت اقلیم کردستان عراق نیز شنبه گذشته تاکید کرد: استقلال حق ملت کردستان است و ما با جدیت تمام برای تحقق آن تلاش می کنیم.

وی افزود:حزب دموکرات کردستان از زمان تاسیس خود برای دستیابی اقلیم کردستان به استقلال تلاش می کند و برای این کار همه نیروهای سیاسی کردستان باید با یکدیگر متحد شوند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: