پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۲۳ تیر ۹۴ | ۱۶:۳۰

توافق ایران؛ تحریک همکاری اعراب و اسرائیل

مشاور سابق دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی تاکید کرد که اگر توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شود، این مساله می‌تواند موجب تحریک همکاری پنهانی بین اسرائیل و کشورهای عربی شود.


عربستان و اسرائیل مردخای زاکن مشاور سابق دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصریح کرد که توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت های جهانی می تواند منجر به تحریک همکاری های پنهانی بین اسرائیل و کشورهای عربی شود ولی هر گونه بهبود روابط بین دو طرف نتیجه تغییر ذاتی روابط بین کشورهای عربی و اسرائیل نخواهد بود و تنها به خاطر سیاست واقع گرایانه است.

این کارشناس مسائل امور خاورمیانه رژیم صهیونیستی در ادامه گفت: بین اسرائیل و کشورهای عربی هیچ گونه دوستی و علاقه‌ای وجود ندارد و روابط دو طرف تنها بر اساس منافع است. حتی اگر توافقی حاصل شود، کشورهای عربی قصدی برای حمله به ایران نخواهند داشت و از این مساله خوشحال خواهند شد اگر اسرائیل به ایران حمله کند.

زاکن در ادامه افزود: اکثر کشورهای عربی از اعلام و افشای علنی روابط و همکاری های خود با اسرائیل خشنود نخواهند شد.

در سال های اخیر مقام های رژیم صهیونیستی با مقام های مصری، اردنی، عربستان سعودی و خلیج فارس در گفتگوهای منع اشاعه سلاح های اتمی در سوییس دیدار و گفتگو کرده اند و این گفتگوها ظاهرا تاثیر زیادی بر آب شدن یخ روابط دو طرف داشته است.

اخیرا نشست هایی نیز بین “دوره گلد” مشاور ارشد نتانیاهو و مدیر کل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با “انئر عشقی” ژنرال بازنشسته سعودی برگزار شده که این نشست ها تلاشی غیر رسمی بین دو طرف در خصوص منافع مشترک ریاض و تل آویو به خصوص بر سر ایران بوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: