چهارشنبه 15 جولای 15 | 06:49

نظرات جدید مراجع تقلید درباره اکران رستاخیز

ائمه علیهم السلام و امام‌زادگان عظیم الشأن مانند حضرت اباالفضل العباس علیه السلام بالاتر از آن هستند که در فیلم و غیر آن تصویرشان نشان داده شود و این عمل جایز نیست.


فیلم رستاخیز مراجع عظام تقلید پیرو سؤالات مکرر مقلدین درباره اکران فیلم رستاخیز و نمایش تصویری ائمه علیهم السلام و امام‌زادگان، در اطلاعیه‌های جداگانه نمایش تصویری ائمه علیهم السلام را جایز ندانسته و آن را مشتمل بر بعضی اهانت‌ها و هتک حرمت‌ها به بزرگان شهدای کربلا دانستند.

متن استفتا و پاسخ مراجع عظام تقلید به این شرح است.

* متن سؤال مشترک از حضرات آیات عظام مکارم و سبحانی

با عرض سلام، تحیت و آرزوی قبولی طاعات و عبادات؛

همان‌گونه که مستحضرید مسئله فیلم سینمایی رستاخیز چندی است که موجب نگرانی متدینین گردیده است. این فیلم که در نظر داشته قیام عاشورا را روایت کند و سازندگان آن نیز با نیت خیر وارد کار شده‌اند، ولی متأسفانه با تحریفات و مشکلات متعددی ساخته شد و اکنون بیم آن می‌رود که در صورت اهمال مؤمنان و مسئولان، باب حرمت‌شکنی به مقدسات را بگشاید و به شعائر حسینی(ع) و منابر نیز ضربه بزند.

 پس از پخش اولیه این فیلم در جشنواره فجر 1392، اعتراضات زیادی از سوی مؤمنان و دلسوزان و حتی کارشناسان سینمایی به آن صورت گرفت که به فتاوا و بیانات مراجع عظام تقلید ــ حفظهم الله ــ منجر شد.

پس از این اعتراضات، گرچه برخی اصلاحات جزئی در فیلم انجام شد، اما هنوز آنچه موجب موهن بودن این فیلم شده، به جای خود باقی است؛ مانند:

نسبت دادن داستان عشقی و تخیلی به یکی از شهدای کربلا (بکیربن حر ریاحی)

نشان دادن چهره حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) و بازی آن به‌وسیله یک خواننده!

متأسفانه علی‌رغم تذکرات قبلی مراجع عظام تقلید و نیز تأکید وزیر محترم ارشاد مبنی بر لزوم توجه به نظر مراجع تقلید در این زمینه، تهیه کنندگان فیلم در این مورد مقاومت نموده و از اعمال تکنیک‌هایی مانند «نورانی کردن چهره بازیگر نقش قمر بنی‌هاشم» خودداری می‌کنند.

همچنین برخی از رابطان این فیلم ادعا کرده‌اند که نظر موافق مراجع عظام را با پخش این فیلم بدون اصلاحات مذکور جلب نموده‌اند!

لذا خواهشمند است بفرمایید آیا با وجود عدم انجام اصلاحات ریشه‌ای در فیلم رستاخیز، حضرتعالی نظر موافق خود را با نمایش عمومی آن و نشان دادن چهره حضرت عباس (علیه السلام) اعلام فرموده‌اید؟

* پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی

بسمه تعالی

با نهایت معذرت چنین چیزی مطلقاً واقعیت ندارد همیشه موفق باشید.

94/04/09

÷اسخ آیت الله العظمی مکارم/ فیلم رستاخیز

* پاسخ آیت الله العظمی سبحانی

فیلم مزبور مادامی که افراد کارشناس و آشنا به رموز فیلم و سینما و در عین حال کارشناس و آگاه به رموز علوم دینی ندیده‌اند باید از نشان دادن آن جلوگیری شود.

والله العالم

21 رمضان 1436

94/4/17

÷اسخ آیت الله العظمی سبحانی/ فیلم رستاخیز

*دفتر مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله سیستانی

با سلام و ادای احترام

بعضی شایع کرده‌اند که آیت‌الله سیستانی در جریان ساخت فیلم رستاخیز قرار داشته‌اند و فیلمنامه آن را تأیید نموده‌اند، آیا این گفته صحیح است؟

بسمه تعالی: صحیح نیست.

24 رمضان المبارک 1436

پاسخ آیت الله العظمی سیستانی/ فیلم رستاخیز

*دفتر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی مد ظله العالی

پیرو سؤالات مکرر از دفتر معظم‌له درباره نمایش تصویری از ائمه علیهم السلام، اطلاعیه از سوی این دفتر بدین شرح صادر شد:

بسمه تعالی

ائمه علیهم السلام و امام‌زادگان عظیم الشأن مانند حضرت اباالفضل العباس علیه السلام بالاتر از آن هستند که در فیلم و غیر آن تصویرشان نشان داده شود و این عمل جایز نیست.

رمضان المبارک 1436 22 تیر 1394

پاسخ آیت الله العظمی وحید/ فیلم رستاخیز

*اطلاعیه دفتر حضرت آیت‌الله علوی گرگانی

بسم الله الرحمن الرحیم

شنیده شده که بعضی از مسئولین مجوز پخش و اکران فیلم رستاخیز را صادر کرده‌اند که این فیلم مشتمل بر بعضی اهانت‌ها و هتک حرمت‌ها و انتساب‌های نابجا و بازی بعضی از افراد معلوم الحال در نقش بعضی از بزرگان شهدای کربلا موجب هتک حرمت و اهانت خواهد بود و لذا قبلاً هم نسبت به این فیلم موضعگیری کرده بودیم، ولی توجهی نشد و لذا اکران این فیلم به‌صلاح نیست و چه‌بسا توابع خوبی نداشته باشد و لذا اکران این فیلم نشود.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

20 رمضان المبارک 1436

پاسخ حضرت آیت الله علوی گرگانی/ فیلم رستاخیز

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.