جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴ | ۱۳:۰۲

استقبال اوباما از تصویب قطعنامه 2231

رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به تصویب قطعنامه سازمان ملل در تایید توافق هسته‌ای ابراز امیدواری کرد که اعضای کنگره نیز به این اجماع گسترده جهانی توجه نشان دهند.


باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد: رأی شورای امنیت نشانه آن است که اجماع گسترده‌ای در این مورد وجود دارد که این توافق، بهترین راه برای تضمین این است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.

اوباما در ادامه ابراز امیدواری کرد که نمایندگان کنگره آمریکا به این اجماع گسترده و حمایت فراگیر بین المللی از توافق به دست آمده، توجه داشته باشد.

کنگره که در حال حاضر تحت کنترل جمهوریخواهان آمریکا قرار دارد، ۶۰ روز فرصت دارد که این توافق را تایید یا رد کند. این در حالی است که رئیس جمهور دموکرات آمریکا به نمایندگان کنگره هشدار داده است هر مصوبه ای که از اجرای توافق اتمی حاصل شده با ایران جلوگیری کند را وتو خواهد کرد.

اد رویس، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، پیشتر از دولت اوباما خواسته بود که پیش نویس قطعنامه را تا پیش از اعلام نظر کنگره به شورای امنیت ارائه نکند. اما دولت اوباما متن پیش نویس قطعنامه را چهارشنبه گذشته به شورای امنیت داد و توافق اتمی با ایران را چهار روز بعد، یعنی روز یکشنبه به کنگره ارائه داد.

شورای امنیت سازمان ملل عصر روز دوشنبه قطعنامه ۲۲۳۱ را با رأی مثبت همه ۱۵ عضو دائم و موقت به تصویب رساند که تمام کشورهای عضو سازمان ملل را موظف به اجرای مفاد توافق جامع هسته‌ای یا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می کند.

به گزارش ایسنا، ایران و کشورهای عضو گروه 1+5، شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، روز سه شنبه هفته گذشته، ۲۳ تیر ماه (۱۴ ژوئیه) به توافقی جامع درخصوص برنامه هسته ای ایران و زمان‌بندی لغو تحریم‌ها دست یافتند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: