شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴ | ۱۶:۰۹

طلای جهانی در پایین‌ترین قیمت 5 سال

طلا در بازار جهانی پس از ریزش قیمت چهار درصدی در روز دوشنبه، تغییر چندانی نداشت و همچنان در پایین‌ترین قیمت پنج سال گذشته قرار گرفت.


هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری با 0.6 درصد افزایش، 1103 دلار معامله شد. در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در اوت با 0.4 درصد کاهش، به 1102 دلار رسید.

حجم بالای طلایی که در یک قرارداد فیزیکی در شانگهای فروخته شد، باعث شد قیمت طلا روز دوشنبه در عرض چند دقیقه بیش از چهار درصد کاهش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، طلا پس از اینکه روز دوشنبه با بزرگترین کاهش روزانه از سپتامبر سال 2013 تاکنون روبرو شد، همچنان بالای سطح پشتیبانی 1100 دلار در هر اونس معامله می‌شود. به گفته تحلیلگران، شکسته شدن این سطح سقوط شدید دیگری را برای طلا رقم خواهد زد.

با این همه هووی لی، تحلیلگر فیلیپ فیوچرز بر این باور است که کاهش 13 درصدی که در دو روز متوالی در آوریل سال 2013 روی داد بعید است تکرار شود.

بارناباس گان، تحلیلگر بانک OCBC که از میان 20 پیش بینی کننده بازار فلزات ارزشمند در دو سال گذشته درست‌ترین پیش بینی را داشته است، انتظار دارد قیمت هر اونس طلا تا پایان سال به 1050 دلار نزول کند.

قیمت طلا هفته گذشته 2.5 درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش از ماه مارس بود. سطح پشتیبانی این فلز زرد هفته گذشته پس از اینکه جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا به کنگره این کشور اعلام کرد بانک مرکزی در صورتیکه اقتصاد آمریکا طبق انتظار توسعه پیدا کند، افزایش نرخهای بهره را تصویب خواهد کرد، شکسته شد.

نزدیک شدن زمان افزایش نرخهای بهره در آمریکا به همراه تقاضای ضعیف چین و هند که بزرگترین مصرف کنندگان طلا در جهان به شمار می‌روند، عوامل کلیدی سقوط این فلز ارزشمند بوده اند.

سرمایه گذاران اکنون که دلار قوی شده و بانک مرکزی آمریکا آماده می‌شود برای نخستین بار در حدود یک دهه گذشته نرخهای بهره را افزایش دهد، دلیل کمتر و کمتری برای نگهداری طلا به عنوان سرمایه گذاری مطمئن دارند.

ذخایر “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان است، به پایینترین میزان از سال 2008 نزول کرده که منعکس کننده بی‌اعتمادی سرمایه گذاران به این فلز زرد است.

طلا در چهار سه ماهه گذشته کاهش قیمت داشته که طولانی‌ترین روند نزولی از سال 1997 محسوب می‌شود. تحلیلگران گولدمن ساش در گزارش ماه مه خود مجددا تاکید کردند انتظار دارند قیمت طلا در 12 ماه آینده به 1050 دلار سقوط کند و بانک فرانسوی سوسیته جنرال هم پیش بینی کرده است طلا در سه ماهه چهارم امسال به این سطح سقوط خواهد کرد.

ریزش قیمت طلا در اولین روز معاملات هفته جاری سقوط ارزش سهام تولیدکنندگان بزرگ این فلز را بدنبال داشت به طوریکه ارزش سهام بریک گولد که بزرگترین تولیدکننده طلای جهان است در بازار تورنتو 16 درصد نزول کرد و نیومونت ماینینگ هم با کاهش 12 درصدی ارزش سهام خود در نیویورک روبرو شد.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر هر اونس نقره برای تحویل در سپتامبر با 0.3 درصد کاهش، به 14.71 دلار رسید. هر اونس پلاتین با 0.3 درصد کاهش، 975 دلار معامله شد در حالیکه هر اونس پالادیم 0.3 درصد افزایش یافت و به 608 دلار رسید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: