شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۰۴ مرداد ۹۴ | ۱۱:۳۰

ایران جولانگاه شرکت‌های خارجی نمی‌شود

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم بازار ایران جولانگاه شرکت‌های خارجی قرار گیرد گفت: اجازه نمی‌دهیم ارز به خارج برود و به کالای مصرفی تبدیل شود.


جهانگیری اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در نشست اتحادیه‌ها و تعاونی‌های برتر منتخب کشور که عصر امروز برگزار شد، گفت: این دولت در مقطعی شروع به کار کرد که مشکلات جدی پیش رویش بود، البته سعی کرد که با مشکلات برخورد منطقی و سنجیده‌ای داشته باشد.

وی افزود: دولت سعی کرد که خودش را از مسائل حاشیه‌ای دور کند و بیشتر تمرکزش بر روی حل مشکلات مردم باشد، البته اگر هم مشکلات به اطلاع مردم رسانده شده، پیش از اینکه دنبال این باشیم که کسی را محکوم کنیم، می‌خواستیم همه در جریان شرایط کشور باشند و دیدگاه‌ها و راهکارها مطرح و گفته شود.

جهانگیری به جمع‌بندی مذاکرات وین و برخی اظهارنظرهای مقامات آمریکایی علیه ملت ایران اشاره کرد و گفت: گاهی اظهارات مقامات آمریکایی و برخی کشورهای غربی را می‌شنوم که می‌گویند شرایط فشار تحریم، ایران را پای میز مذاکره آورده که بنده از این سخنان تعجب می‌کنم.

معاون اول رئیس‌جمهور در همین زمینه ادامه داد: می‌توان با شرایط کشور با صراحت گفت که دولت برنامه‌ریزی خودش را برای شرایط پس از تحریم آماده کرده است؛ البته هنوز تحریم برداشته نشده است. ما با تدبیر، سیاست‌گذاری و همراهی مردم موفق شدیم که در این مدت دو سال کشور را اداره کرده و مشکلات را نیز تا حدودی رفع کنیم.

وی اضافه کرد: براساس سیاست‌گذاری‌های دقیقی که در دو سال گذشته انجام داده‌ایم، توانسته‌ایم بیش از یکصد میلیون متر مکعب به ظرفیت گاز کشور اضافه کنیم. با این سیاست‌گذاری‌هایی که انجام دادیم در سال گذشته حدود 6 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده‌ایم که پیش‌بینی می‌کنیم امسال این رقم با 2 میلیون تن افزایش به رقم 8 میلیون تن برسد.

وی با بیان اینکه در طول دو سال گذشته بیش از 8 هزار واحد صنعتی در کشور به بهره‌برداری رسیده است، گفت: تولید کشور در این مدت رشد قابل ملاحظه‌ای داشته که این حائز اهمیت است. ما در این مدت در بخش کشاورزی، خودرو و دیگر صنایع شاهد پیشرفت بوده‌ایم، به طوری که نهاد کشاورزی به موقع تامین شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

جهانگیری اظهار داشت: مدیریت کشور نشان داد که در دوران تحریم می‌تواند با تدابیری که می‌اندیشد پشتوانه‌ای برای تیم مذاکره‌کننده باشد تا آنها بی‌نیازی‌شان به مذاکره را از این منظر به طرف مقابل برسانند.

وی با تاکید بر اینکه ما نه از سر نیاز بلکه از روی تدبیر وارد این مذاکره شدیم، گفت: ما معتقدیم که در دنیای فعلی در مقابل تهدید می‌شود با تکریم، احترام و حرف‌های منطقه گفت‌وگو کرد تا برای بحران‌های غیرضروری راه‌حل‌هایی یافت.

معاون اول رئیس جمهور در همین زمینه افزود: تیم مذاکره‌کننده ما در یک دوره دو ساله با پشتوانه قوی که در داخل کشور داشت، با توان کارشناسی و قوی که در آنها بود در مقابل 6 کشور قدرتمند دنیا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل مذاکره کرد و توانست حرف‌های خودش را به کرسی بنشاند و به همه اهدافی که از قبل طراحی کرده بود، دسترسی پیدا کند.

جهانگیری هدف از مذاکره هسته‌ای را به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی برای ملت ایرا ن از سوی سازمان ملل و شورای امنیت دانست و اظهار داشت: سازمان ملل در قطعنامه‌های قبلی‌اش با صراحت گفته بود که ملت ایران اصلا باید غنی‌سازی را کنار بگذارد و این قطعنامه‌ها ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب شده بود. این دستاورد بزرگ و بی‌نظیری است که کشوری با 6 قدرت دنیا مذاکره می‌کند و در پایان سازمان ملل متحد قطعنامه‌های قبلی خودش را لغو می‌کند و حتی حق غنی‌سازی ملت ایران را نیز به رسمیت می‌شناسد.

وی با بیان اینکه توافق هسته‌ای بار دیگر بزرگواری، تمدن و تجربه ملت ایرا ن را نشان داد، گفت: این توافق بار دیگر نشان داد که می‌شود برای مشکلات موجود در دنیا مذاکره کرد و به راهکارهایی رسید.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد که ما می‌دانیم ملت ایران این را برای خودش به عنوان یک دستاورد بزرگ ثبت کرده است؛ واقعا کار بزرگی انجام شده است.

وی با بیان اینکه مهم این است که پس از لغو تحریم‌ها و در شرایط بعد از این مذاکرات با چه سیاست و برنامه‌ای کشور را اداره کنیم گفت: آنچه مهم است این است که این دولت برای دوران بعد از تحریم برنامه‌های دقیقی دارد. قرار نیست که دوباره با لغو تحریم‌ها شرایط بی‌برنامگی داشته باشیم که اینجا بازار کالاهای بنجل و خارجی شود و ما دلمان خوش باشد که این کالاها رونق در بازار ما ایجاد کرده‌اند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم بازار ایران پس از توافق جولانگاه شرکت‌های خارجی قرار گیرد، افزود: اجازه نمی‌دهیم ارز به خارج برود و به کالای مصرفی تبدیل شود و به جای اینکه اشتغال جوانان ایران را رقم بزند به اشتغال جوانان خارجی منجر شود. متاسفانه این تجربه‌های تلخ در گذشته مکرر تکرار شده است. ما حتی به دنبال این سیاست هستیم که طوری برنامه‌ریزی کنیم که منجر به این شود که اقتصاد کشور از رونق برخوردار شده و اشتغال پایدار برای جوانان ایجاد شود.

جهانگیری با بیان اینکه بخش‌های خصوص و تعاونی به عنوان محورهای اصلی فعالیت‌های اقتصادی باید به صحنه بیایند گفت: ما انتظار داریم که تعاونی‌ها خودشان را برای این دوره آماده کنند. در این دوره باید سرمایه‌گذاری، تولید، و ایجاد اشتغال رشد کند؛ البته بخشی از آنها نیازمند سیاست‌های دولت است که تیم اقتصادی دولت دارد مرتب فکر می‌کند و سیاست‌هایی را نیز تدوین کرده است.

وی در ادامه اظهار داشت: بخش‌های خصوصی و تعاونی در این دوره باید سرمایه‌گذاری کنند تا کارخانه‌‌هایی که به دلایلی با مشکل روبرو بودند را بازسازی و وارد چرخه تولید کنند.

معاون اول رئیس جمهور شرایط امروز کشور را از نظر منابع طبیعی، معدنی و نیروی انسانی بالقوه دانست و گفت: امروز شرایط کشور به گونه‌ای است که حتما پس از این تحریم‌ها با هجمه‌های از شرکتهای خارجی روبرو خواهد شد، زیرا این کشور از نظر استعدادهای متعدد انسانی و منابع طبیعی شرایط خاصی دارد. در دنیا کمتر جایی است که همه این مزیت‌ها در کنار هم جمع شده باشد.

جهانگیری اضافه کرد: من فکر می‌کنم مهمترین جهتگیری ما در آینده باید افزایش تولید و صادرات باشد. همه ما باید به بخش تولید کمک کرده و با هر عاملی که تولید کشور را به مخاطره می‌اندازد برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه دولت به همه واقعیت‌های اقتصادی کشور توجه دارد گفت: بر این اساس در دو سال گذشته یکی از سیاست‌هایی که دولت بر روی آن تمرکز داشت این بود که چگونه به دوره رونق ورود پیدا کنیم. حتی ما با این پیش‌فرض حرکت می‌کردیم که ممکن است تحریم‌ها ادامه یا تشدید شود لذا براین اساس 177 سیاست در تیم اقتصادی دولت مشخص کردیم و اعتقاد داریم که این سیاست‌ها می‌تواند ایران را به رونق برساند؛ البته برخی از این سیاست‌ها نیاز به قانون داشت که در مجلس تصویب و برای اجرا به ما ابلاغ شده است.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر  اینکه  باید با شرکای خارجی طوری مذاکره شود که شریک خارجی فکر کند با یک ایرانی که نمونه‌اش در مذاکره هسته‌ای بوده، طرف است، گفت: با استدلال و منطق باید از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی استقبال کنیم ما باید از ایجاد شرکتهای مشترک برای تولید در داخل ایران استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه استعداد کشور ما  به حدی است که با محدودیت استفاده از منابع خارجی روبرو نخواهیم بود گفت: هنر ما باید این باشد که این منابع در جاهای صحیح و پروژه‌های منطقی به کار برود. باید با روشی عمل کنیم که بازپرداخت منابع خارجی از محل صادرات کالاهای مورد نیاز تامین شود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: این تصور که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با توافق هسته‌ای کنار گذاشته می‌شود، تصور باطلی است. ما در تیم اقتصادی دولت مکرر این سیاست‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

وی تصریح کرد: 24 بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی جزو دقیق‌ترین محورهای اقتصادی است که اگر دولت مدبری بخواهد کار اقتصادی انجام دهد نمی‌تواند سیاست‌هایش جدا از این سیاست‌ها باشد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ما را به شکوفایی می‌رساند گفت: اتفاقا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در دوره لغو تحریم‌ها کارسازتر خواهد بود زیرا بر این اساس حضور بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های مردم بیشتر شده و زمینه حضور مردم در فعالیت‌های اقتصادی بیش از گذشته فراهم می‌شود که این جزو سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: این دولت نه از باب نیاز در دوران تحریم به حضور بخش خصوصی اعتقاد داشت، بلکه ما به بخش خصوصی و تعاونی باور داریم که معتقدیم که اقتصاد کشور باید از دست دولت خارج شود و اقتصاد در دست بخش خصوصی قرار گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تلاش ما بر این خواهد بود که حتما در جاهایی که دولت مزاحم فعالیت‌های بخش‌‌های خصوصی و تعاونی است، از این مزاحمت دولت را کنار بکشیم تا بتواند سیاست‌گذاری و نظارت کند تا به رشد اقتصادی برای کشور منجر شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: