جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۷ مرداد ۹۴ | ۱۲:۳۱

کتابی که فیلم‌نامه‌اش متهم به سیاه‌نمایی شد

نویسنده کتاب «من نوکر بابام نیستم» از رد فیلمنامه این کتاب از سوی وزارت ارشاد خبر داد.


احمد اکبرپور گفت: قرار بود کتاب «من نوکر بابام نیستم» با فیلمنامه‌ای از بهروز رشاد در قالب فیلم سینمایی تولید شود، اما به دلیل آنچه سیاه‌نمایی این اثر عنوان شد‌، اثر مذکور توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رد شده است. البته من هنوز فیلمنامه این اثر را ندیده‌ام.

وی افزود: ما پیگیر این مساله هستیم و درخواست تجدید نظر داده‌ایم، اما برای من این مساله خیلی جالب بود؛ چون کتاب «من نوکر بابام نیستم» صرفا یک کتاب طنز نوجوانانه است و حالا چطور کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که فیلمنامه آن سیاه‌نمایی است‌، جای سوال دارد.

اکبرپور به تازگی دو کتاب را ویژه نوجوانان در اختیار نشر “هوپا” قرار داده است. «واژه‌های نفهم» و «به چالچالک سقوط کنید‌» عناوین دو اثر هستند.

وی تاکید کرد: «واژه‌های نفهم» همچون دو کتاب‌ دیگرم «کشک‌های خفن» و «کشکول تحت ویندوز»، مجموعه‌ای از طنز‌های کوتاه با مسائل متنابه دنیای نوجوانان اعم از مد، پوشش‌ لباس‌ کتاب‌های مورد علاقه، سرگرمی‌ها و غیره است و کتاب «به چالچالک سقوط کنید»، رمانی بلند طنز آلود است که به ماجراهای مردمی می‌پردازد که تصور می‌کنند کل دنیا در وجود آنها خلاصه می‌شود اما روزی سقوط هلی‌کوپتری به جزیره این آدم‌ها باعث می‌شود که آنها ساکنان این هلی‌کوپتر را موجودات شیطانی تصور کنند.

پیش از این کتاب «کشک‌های خفن» با موضوع مجموعه‌ای از روایت‌های طنز که تماما بر پایه مسائل فرهنگی اجتماعی پیرامون نوجوانان شکل گرفته با همت نشر چرخ و فلک به قلم این نویسنده منتشر شده بود.

در بخشی از این کتاب نوعی شوخی با موضوع طالع‌بینی که از علاقه‌مندی‌های سنین نوجوانی است، انجام شده و در کنار آن با انواع مُد و پوشش و لباس رایج برای نوجوانان نیز شوخی شده است. «کشکول تحت ویندوز» این نویسنده نیز کتاب طنز در حوزه مسائل اجتماعی است که با بیان و زبانی ساده موضوعات اجتماعی و فرهنگی را بیان می‌کند.

«کشکول تحت ویندوز» مفاهیم زندگی مشترک در دنیای امروز و روابط انسان‌ها در جامعه را به شوخی می‌گیرد و در لابه‌لای این شوخی‌ها به بیان مسائل عمیق می‌پردازد.

«نامه‌هایی به هیچ‌کس» از دیگر نوشته‌های این نویسنده است که توسط انتشارات پیدایش منتشر می‌شود.

وی درباره این کار خود گفت: در واقع این کار، فُرم ویرایش یافته‌ی کتاب‌ «رویاهای جنوبی» است که پیش از این، توسط منادی تربیت وارد بازار شده بود. این رمان، رمانی عاشقانه در فضایی سورئال است که عناوین جایزه شورای کتاب کودک و کاندیدای کتاب سال را به خود اختصاص داده بود. من در این کار موضوع داستان را بسط داده و داستان دیگری شکل دادم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: