شنبه 01 آگوست 15 | 12:16
علی رغم فشارها

حسن رحیم پور ازغدی به تریبون نماز جمعه بازگشت

رحیم پور که سال گذشته با موضوع نظام اقتصادی اسلام به عنوان سخنران پیش از خطبه نماز جمعه مباحث خود را از این تریبون ارائه می‌کرد با استناد به احادیث و بویژه سیره امیرالمومنین(ع) انتقادات صریحی را به نظام اقتصادی، بازار ایران و نظام بانکی وارد کرد که در رسانه‌ها منعکس گردید. سخنان وی در نقد شیعه انگلیسی نیز برای هفته‌ها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی موضوع بحث و گفتگو بود.


به گزارش تریبون مستضعفین استاد حسن رحیم روز گذشته پس از چند ماه دوباره به عنوان خطیب پیش از خطبه نماز جمعه سخنرانی کرد.

حسن رحیم پور

رحیم پور که سال گذشته با موضوع نظام اقتصادی اسلام به عنوان سخنران پیش از خطبه نماز جمعه مباحث خود را از این تریبون ارائه می‌کرد با استناد به احادیث و بویژه سیره امیرالمومنین(ع) انتقادات صریحی را به نظام اقتصادی، بازار ایران و نظام بانکی وارد کرد که در رسانه‌ها منعکس گردید. سخنان وی در نقد شیعه انگلیسی نیز برای هفته‌ها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی موضوع بحث و گفتگو بود.

هر چند سخنان روز گذشته در چارچوب سلسه جلسات «نظام اقتصادی اسلام» نبود و به بحث تحریف امام خمینی و دیپلماسی از منظر امام روح‌الله با نگاهی به توافقنامه هسته‌ای پرداخت. اما بازگشت او به نماز جمعه را باید به فال نیک گرفت.

تریبون نماز جمعه جایگاه امر به معروف است نه بیان واضحات

آخرین سخنرانی‌های او حاوی انتقاداتی به امامان جمعه و نمازهای جمعه بود و بعد از آن بی سر و صدا حذف شد امری که با واکنش تشکل های دانشجویی مواجه شد و بیانیه هایی در این خصوص صادر کردند. رحیم پور در جمعه ۲۶ دی ماه که جز آخرین سخنرانی‌های پیش از خطبه وی در سال ۹۳ بود به صورت سربسته به فشارهایی که برای ممانعت از سخنرانی او صورت می‌گرفت اشاره کرد:
برخی به ما ایراد می‌گیرند و با اعتراض می‌گویند که چرا روایت‌های اقتصادی را مطرح می‌کنید مگر اینها سند فقهی دارند.
وی اخطار کرد: ما تنها حرف‌های امام و رهبری را می‌گوییم و آن عده‌ای که از داخل و خارج فشار می‌آورند که جلسات فلانی را تعطیل کنید، این روایاتی را که می‌خواند برای اقتصاد اسلامی و بسیاری از سیاست‌های جاری در مدیریت و قوانین را زیر سؤال می‌برد، بدانند که ما این روایات را از روی عمد می‌گوییم تا شما زیر سؤال بروید.
رحیم پور ازغدی با بیان این‌که نماز جمعه‌ای که امر به معروف و نهی از منکر نباشد، نماز جمعه نیست، گفت: نماز جمعه‌هایی که مدام می‌گویند آنچه در جوب می‌رود آب است و شب شب و روز روز است و خوبها خوب و بدها بد هستند به درد نمی‌خورد، نماز جمعه‌ای که خدا در قرآن فرمان داد و ائمه اطهار(ع) توصیه کردند آن است که مشکلات جامعه را با استناد به قران و سنت و مباحث عقلی حل کند.
وی تأکید کرد: برای من اهمیت ندارد که در این جلسات شرکت کنم یا نکنم و به دوستان هم گفته‌ام که آنچه می‌خواستم مطرح کنم مطرح کردم چراکه معتقدم باید سخنانی را مطرح می کردم که فایده داشته باشد و حالا بدانید که اگر عده‌ای از دست شما ناراحت شدند بدانند که امر به معروف و نهی از منکر کرده‌اید و اگر عده‌ای ناراحت نشدند بدانیم راه را به اشتباه رفته‌اید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که شأن نماز جمعه امر به معروف و نهی از منکر است به ویژه درباره مسؤولان و صاحبان قدرت و کسانی که درباره دین با این مردمان حرف می‌زنند، اظهار داشت: گفتند شما معمم نیستید و نباید در بحثی وارد شوید که به برخی معممان بر می‌خورد، به این دوستان با واسطه عرض کردم که من از برخی از این آقایان … اما وقتی شما نمی‌گویید و به وظیفه شرعی روحانیت عمل نمی‌کنید بنده باید بگویم.
وی افزود: بر روی ستاد نماز جمعه فشار بسیار است که این روایت‌هایی که پورازغدی درباره بازار می‌خواند عده‌ای از صاحبان قدرت ناراضی هستند، گفته‌اند نباشد بهتر است، احتمالا من از هفته‌های بعد دیگر نماز جمعه نیایم اما این را بدانید اگر به شما گفتند که یک نماز جمعه‌ای برگزار کنید که درباره این همه فتنه و فساد که در همه جا است هیچ چیز نگویید و درباره آنان سکوت کنید و امام ورهبری به تنهایی مجبور شوند حرف بزنند آن نماز جمعه دیگر مرکز امر به معروف و نهی از منکر نیست.
رحیم پور ازغدی از مردم خواست که ولایت فقیه را تنها نگذارند و با جریان‌های انحرافی داخل و خارج مبارزه کنند و گفت: از کنار آن کسانی که زمان امام به امام می‌گفتند چه کسانی جواب خون افرادی را می‌دهد که در جنگ کشته می‌شوند و کسانی که با ادبیات مذهبی به جنگ ولایت فقیه آمده‌اند به سادگی عبور نکنید و حرف حق را بزنید حتی اگر کسانی ناراحت شوند.
وی تصریح کرد: آنان که معتقدند بهترین رژیم رژیم لیبرال دموکراسی منهای مفاسد اخلاقی است و به من می‌گویند روایاتی که شما می‌خوانید به درد حکومت کردن نمی‌خورد، شما مردم را پررو می‌کنید و بعد عده‌ای مأیوس می‌شوند، همین آیات و روایات اقتصادی درباره بازار را که می‌گویند نخوانید حتی کمونیست لامذهب را به زانو در می‌آورد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که سبک زندگی که پیامبر و قرآن خواسته است این نیست که ما داریم، گفت: مذهب را تنها در زیارت  و عزاداری خلاصه کرده‌ایم و خارج از این مذهب در زندگی ما نیست اگر بود این همه چک بی‌محل، طلاق، دعوا و زندان پر وجود نداشت اینها سبک زندگی نیست بلکه توهین به اهل بیت است اگر بگوییم ما اهل بیتی هستیم.
وی گفت: تشیع ما عبارت شده از زیارت، عزاداری و بس، زیارت و عزاداری جزئی از پروژه تشیع است نه همه تشیع، بازار شیعه در روایاتی که من می‌خواندم و گفتند نخوانید اشکالات فقهی دارد، اگر مخالف هستید بیایید بحث کنید.
رحیم پور ازغدی با بیان این‌که جای کرسی‌های آزاداندیشی در نماز جمعه است تا به جای این‌که مسؤولان آمار دهند و بروند، مورد بازخواست و سؤال قرار گیرند، تأکید کرد: جای کرسی‌های آزاداندیشی در نماز جمعه است نه اینکه مسؤولان بیایند 10 دقیقه آمار بدهند و بروند؛ اگر می‌خواهید نماز جمعه‌هایتان شلوغ و شلوغ‌تر شود و در سراسر کشور جوانان شهر هجوم بیاورند و از لحظه اول تا به آخر باشند به احکام نماز جمعه براساس اسلام عمل کنید.
 حسن رحیم پور ازغدی
گروکشی بودجه سازمان صدا و سیما برای سانسور رحیم پور
پخش سخنان تئوریک و دقیق رحیم پور ازغدی از رسانه ملی نیز موجب فشارها بر سرفرار به عنوان رئیس جدید سازمان صدا و سیما برای عدم پخش این سخنرانی ها شد.به گونه ای که یک پایگاه خبری از گروکشی بودجه سازمان برای جلوگیری از پخش سخنان رحیم‌پور خبرداد و در گزارشی مدعی شد:

 «سخنراني هاي رحيم پور ازغدي در نماز جمعه و جمع هاي دانشجويي با استقبال گسترده مردمي صورت گرفته موجب شده تا فشارها براي جلوگيري از سخنراني هاي وي در دانشگاه و انعكاس آن در رسانه ملي، افزايش يابد.

سنجش هاي مركز افكار سنجي يك رسانه عمومي نشان مي دهد كه بازپخش سخنراني هاي رحيم پور در پيش از خطبه هاي نمازجمعه تهران، بيشتر از ساير سخنراني ها مورد استقبال عمومي قرار گرفته است.

همين موضوع موجب شده تا فشارهاي سنگيني بر محمد سرافراز رييس رسانه ملي شكل بگيرد تا محدوديت هاي قابل توجهي براي سخنراني هاي حسن رحيم پور ازغدي ايجاد شود. به گزارش پارس، در اين پيشنهادت سناريوهاي مختلف از حذف كامل سخنراني هاي وي از رسانه ملي تا پخش حداقل يك سخنراني در ماه از وي، پخش در زمانهايي كه تلويزيون حداقل بيننده را داراست و.. نيز مطرح شده است.

در عين حال برخي نيز خواستار آن شده اند كه بخشهايي از سخنان وي با سانسور و به صورت تقطيع شده از تلويزيون به افكار عمومي منعكس شود.

افرادي كه فشارهاي سنگيني را جهت حذف رحيم پور ازغدي از صدا و سيما سامان مي دهند ضمن طرح برخي مطالب موهن، وي را به ادبيات تند و مخالفت با گفتمان گروه اعتدال، متهم مي كنند به طوري كه برخي پرداخت برخي بودجه ها را منوط به كاهش برنامه هاي رحيم پور در رسانه ملي مي دانند.»

حمایت دانشگاهیان از سخنان روشنگرانه حسن رحیم پور
سخنرانی انقلابی رحیم پور ازغدی همواره با حمایت جنبش دانشجویی مواجه شده است به طور مثال اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در نامه ای به رییس ستاد اقامه نماز جمعه خواستار تداوم سخنرانی های رحیم پور ازغدی در نماز جمعه شد در بخشی از این نامه آمده است:
«نگرانی ما از خبرهایی است که اخیرا به گوش می‌رسد! در خبر‌ها شنیده‌ایم که قرار است جلسات مهم و اثرگذار حسن رحیم‌پور ازغدی –که به حق خار چشم جریان سکولاریزم و مبارز باندهای قدرت و ثروت است- را در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه خاتمه دهند!
البته با کمی تأمل می‌شود دریافت که باندهای قدرت و ثروت عزم خود را برای بایکوت این استاد فرزانه، جزم کرده‌اند؛ اما خدمت جنابتان عارضیم که طلایی‌ترین نمره کارنامه ستاد نماز جمعه، در اختیار نهادن تریبون به جناب ازغدی و انقلابیونی همچون ایشان است.
از شما می‌خواهیم با عزمی انقلابی در مقابل باندهای زر و زور و تزویر بایستید ما دانشجویان نیز از شما حمایت خواهیم کرد. استاد رحیم‌پور ازغدی جان تازه‌ای به نمازهای جمعه بخشیده است و ادامه جلسات وی می‌تواند این فرصت استثنایی انقلاب اسلامی را به ثمر برساند.»
همچنین 900 نفر از سرحلقه‌های صالحین بسیج دانشجویی در نامه‌ای به ستاد برگزاری نمازجمعه خواستار ادامه ی چنین روشنگری هایی شدند در بخشی از این نامه آمده است:
«ما دانشجویان بسیجی ضمن حمایت از این اقدام هوشمندانه و تدبیر مسئولین محترم برگزاری نمازجمعه تهران، امیدواریم این سنت حسنه در دیگر استان‌ها و شهرهای میهن اسلامی نیز با برنامه‌ریزی مسئولین ستاد نمازجمعه تکرار گشته و خواب جریان‌های انحرافی و مسئولین ناکارآمد را که از آگاه شدن مردم از عملکرد خود بیم دارند، آشفته سازد.»
در اخرین پیگیری نماینده جنبش عدالتخواه در محضر رهبر انقلاب از استاد سخن به میان اورد و گفت:

نمازهای جمعه در سراسر کشور، فرصتی بسیار بزرگ برای کشور و استعدادی عظیم برای بسیج توده‌ها و متمرکز کردن آن‌ها برای حل مشکلات کشور و حرکت به سمت تعالی جامعه است.

بااین‌وجود که تأثیرات مثبت و فراوان این فریضهٔ عبادی-سیاسی مشهود است، اما اما متأسفانه بخش مهمی از این ظرفیت، هنوز بالقوه مانده و بالفعل نشده است و در نقاط زیادی به تقویم‌خوانی و اشاره به واضحات اکتفا می‌شود.

یا این‌که سخنانی که حضرت‌عالی فرموده‌اید بدون این‌که فرآوری بومی و اقلیمی بشود فقط تکرار می‌شود. مثلاً از کلیدواژه‌ها و شعارهای اساسی مثل جهاد اقتصادی، سبک زندگی، جنگ نرم و…، بدون تشریح، ایجاد ارزش‌افزوده و توجه به ظرفیت‌های اقلیمی و فرهنگی کلیشه‌سازی می‌شود.

اقدامات نادری نظیر سخنرانی پیش از خطبه‌های استاد حسن رحیم‌پور ازغدی نیز، که موجب جذابیت عمومی و بازگشت نماز جمعه به جایگاه حقیقی آن بود، با تنگ‌نظری‌های جناح‌های حاکم و مسئولین رسانهٔ ملی و نمازجمعه متوقف شده است.

رهبر انقلاب نیز با اشاره به سابقه به سخنان نماینده جنبش عدالت‌خواه به لزوم بهره گیری از نظرات اساتید ارزشی و مذهبی بویژه استاد رحیم پور ازغدی گفتند:

اکثراً اساتید ارزشی، اساتید مؤمن؛ هم در وزارت علوم، هم در وزارت آموزش پزشکی همین‌جور است، عناصر بسیار خوبی هستند؛ از اینها استفاده کنید در تشکّلها؛ از اینها بخواهید بیایند وقت بگذارند؛ [حتّی] از خارج از دانشگاه. اینجا اسم آوردند از یکی از برادران خیلی خوب ما که در خطبه‌های نماز جمعه صحبت میکردند؛ خیلی خوب، از ایشان، از امثال ایشان استفاده کنید، اینها را در تشکّلها بخواهید.

حسن رحیم پور

هرچند رحیم پور دیروز دیگر به اقتصاد نپرداخت و مبحث جدیدی را گشود لیکن سخنان انقلابی و صریحش بیانگر ان بود که از مواضعش کوتاه نیامده است. باید به انتظار هفته‌های آتی ماند تا دید حسن رحیم پور به عنوان یکی از نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی چه مباحث نظری را مطرح خواهد.

در سال‌های گذشته نیز علامه مصباح‌یزدی در پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به بیان نظریه سیاسی اسلام پرداخت که مباحث ارائه شده در آن جلسات به عنوان یکی از منابع اصلی این موضوع کماکان مورد استفاده پژوهشگران می‌باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.