شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۰ مرداد ۹۴ | ۱۰:۲۸

انتخاب رئیس جمهور توافقی و تجزیه لبنان

یکی از نامزد‌های ریاست جمهوری لبنان، «انتخاب رئیس جمهور توافقی» را به مثابه تقسیم کشور به چندین «قطعه پنیر» توصیف کرد.


خبرگزاری فارس: میشل عون: انتخاب رئیس جمهور توافقی؛ یعنی تجزیه لبنان «میشل عون» رئیس حزب مسیحی «جریان ملی آزاد»‌ و نامزد جریان «8 مارس» برای تصدی سمت ریاست جمهور، درباره مقوله انتخاب نامزد توافقی به ریاست جمهوری لبنان هشدار داد.

به گزارش وبگاه خبری «النشره» لبنان، عون شب گذشته در ضیافت شام هیئت قضات «جبیل»‌ با اشاره به ائتلاف جریان ملی آزاد با مقاومت اسلامی لبنان گفت: ائتلاف ما با حزب الله در گام نخست به منظور بازگرداندن قانون اساسی به معادلات لبنان است و از سال 2005 تا کنون هیچ آسیبی به مسیحیان وارد نشده است.

وی با اشاره جنگ روانی و رسانه‌ای تاکید کرد که سازندگی لبنان بر اساس دروغ امکان‌پذیر نیست.

عون درباره مقوله انتخاب نامزد توافقی به ریاست جمهوری لبنان نیز گفت: رئیس جمهور توافقی به معنی تقسیم لبنان به چندین قطعه پنیر است که هر طرفی سهمش را ببرد و رئیس جمهور تنها نظاره‌گر باشد.

وی افزود: آنهایی که این مقوله را مطرح می‌کنند، به دنبال یک رئیس جمهور بدون اختیار هستند که نه نماینده طرفی باشد و نه از محبوبیتی برخوردار باشد. آنها حتی نمی‌خواهند که رئیس جمهور، مقامی سمبولیک در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» باشد.

وی با بیان اینکه «زمین اینجا، خاک ماست و هیچ کسی نمی‌تواند مسیحیان را پراکنده سازد»، با ابراز تاسف از سهل انگاری و دسیسه چینی برخی جریان‌های سیاسی کشورش که به ورود خطر تروریست‌های تکفیری به منطقه مرزی «عرسال» منجر شد، ابراز امیدواری که خطر تروریسم تکفیری هر چه زودتر از شرق کشور رخت بربندد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: