جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۰ مرداد ۹۴ | ۱۸:۰۳

جناب عبدالعظیم به ری و تاریخ ری آبرو داد

ری مرکز بسیار مهمی از لحاظ علمی و فرهنگی در تاریخ ماست و سرسلسله‌ بزرگان هم -جناب عبدالعظیم- با اینکه اهل ری نیست، اما حقاً و انصافاً به ری و تاریخ ری آبرو داد.


مقام معظم رهبری گلچینی از سخنان رهبر انقلاب پیرامون زندگی پربرکت حضرت عبدالعظیم حسنی را با هم می خوانیم:

آبروی ری

ری مرکز بسیار مهمی از لحاظ علمی و فرهنگی در تاریخ ماست و سرسلسله‌ بزرگان هم – جناب عبدالعظیم – با این‌که اهل ری نیست، اما حقاً و انصافاً به ری و تاریخ ری آبرو داد و حق عظیمی به گردن همه‌ تهرانیها و اهل ری دارد. بیانات در دیدار اعضای برگزارکننده‌ کنگره‌ حضرت عبدالعظیم الحسنی   ۱۲/۰۳/۱۳۸۲

شخصیّت جناب عبدالعظیم برای اغلب مردم ناشناخته است

جناب عبدالعظیم مرد بسیار بزرگی است. مردم مقامات علمی این بزرگوار را نمی دانند. به نظرم می آید یک وقت جناب آقای «ری شهری» احادیث این بزرگوار را استخراج کرده بودند و شما مثل این‌که روی آن دیوار همه‌اش را نوشتید. این خیلی کمک می کند به این‌که مردم از مقام محدّثىِ ایشان آگاه باشند. تجلیل از جناب عبدالعظیم، تجلیل از علم و جهاد و زهد و تقواست. ایشان صائم النّهار و قائم الّلیل بوده است.

در حالات ایشان نوشته‌اند: در مدتی که ایشان در ری زندگی می کرد، همه‌ی روزها را روزه می گرفت و همه‌ی شبها را مشغول عبادت بود. اینها حقّاً و انصافاً چیزهای خیلی مهمّی است. در فضیلت ایشان روایات معروفی وارد شده است. حضرت هادی(ع) به یکی از اهالی ری که از زیارت امام حسین علیه‌الصّلاةوالسّلام می آمد، فرمود: «اگر میرفتی عبدالعظیم را زیارت می کردی، ثوابی را که از زیارت امام حسین نصیبت شده است به تو می دادند.»

ما در جوار جناب عبدالعظیم زندگی میکنیم، شوق کربلا هم داریم؛ امّا کمتر توفیق پیدا میکنیم به زیارت این بزرگوار برویم. این یک روایت، که مقام معنوی حضرت عبدالعظیم را نشان می دهد. آن روز، امام هادی علیه‌السّلام میخواستند این مشعل در این نقطه از ایران بدرخشد. بی خود تعریف نمی کردند. می خواستند دلهای آحاد ملّتِ مسلمان را در این نقطه‌ عالم به وسیله‌ نور این مشعل که از انوار اهل بیت علیهم‌السّلام است و آن روز از دنیا هم رفته بود و دیگر خطری او را تهدید نمی کرد، روشن کنند. بیانات در دیدار اعضای برگزارکننده‌ کنگره‌ حضرت عبدالعظیم الحسنی ۱۲/۰۳/۱۳۸۲

ابعاد شخصیتی حضرت عبدالعظیم حسنی

شخصیّت جناب عبدالعظیم هم شخصیت علمی بوده، هم شخصیت جهادی بوده و هم ابتکاراتی داشته است. مرحوم «شیخ نجاشی» میگوید: «ایشان خطب امیرالمؤمنین را جمع‌آوری کرد.» با این حساب، ایشان در حدود صد و هفتاد سال قبل از تألیف نهج‌البلاغه، خطب امیرالمؤمنین را جمع‌آوری کرده است؛ این کارِ خیلی مهمّی است. هیچ بعید نیست که سیّدرضی رضوان‌اللَّه‌علیه از نوشته‌ ایشان استفاده کرده باشد.

از سوی دیگر ایشان به دلیل شخصیت جهادی خود، با حال اختفاء و فرار به ری آمده است. شیخ نجاشی میگوید: «حارباً من السّلطان»؛ ایشان از دست خلیفه‌ عبّاسی از عراق و حجاز گریخت و به ری آمد؛ چون ری مرکز و محل تجمّع شیعیان بود. هم در مدینه و هم در عراق، همه‌ی اینها مجبور نبودند از دست خلیفه بگریزند. این، مبارز بودن ایشان را نشان می دهد. مشخّص می شود ایشان اهل نشر معارف امامت بوده؛ بخصوص در دوران حضرت جواد و حضرت هادی علیهماالسّلام که ایشان حداقل راوی این دو امام است. دوران عجیبی بوده است؛ دوران اختناق شدید نسبت به ائمّه و درعین‌حال دوران نشاط عجیب شیعه در سراسر دنیای اسلام.

این چیز مهمّی است که در هیچ زمانی از دوران زندگی ائمّه، شیعیان این همه فعّالیت و نشاط و تحرّک و سازماندهی و گسترش در دنیای اسلام نداشته‌اند که در دوران این سه امام – یعنی حضرت جواد و حضرت هادی و حضرت عسکری علیهم‌السّلام – داشته‌اند؛ این در حالی است که این سه امام خودشان در مدینه و بغداد و در سامرا زیر نظر و تحت فشارهای خیلی شدیدی قرار داشتند. معلوم می شود در آن دوران، این بزرگوار شخصیت مهم و فعّالی بوده که مورد توجّه خلیفه قرار گرفته و تحت تعقیب بوده و به ری گریخته است. بنابراین هم شخصیت جهادی است، هم شخصیت علمی است و هم محدّث است و حداقل از امام جواد و امام هادی علیهماالسّلام روایت نقل کرده است. بیانات در دیدار اعضای برگزارکننده‌ کنگره‌ حضرت عبدالعظیم الحسنی و بیانات در صحن حرم ۱۲/۰۳/۱۳۸۲ و ۰۵/۰۸/۱۳۷۳

مرجع علم دین در زمان امام هادی(ع)

یک روایت از حضرت هادی علیه‌الصّلاةوالسّلام است که هم جنبه‌ علمی حضرت عبدالعظیم و هم جنبه‌ معنوی آن بزرگوار را نشان می دهد. کسی خدمت امام هادی(ع) رسید. حضرت به او فرمودند: تو در کجا هستی؟ گفت: در ری. فرمودند: هر مشکلی در امر دین داشته باشی، می توانی از عبدالعظیم‌بن‌عبداللَّه الحسنی بپرسی. یعنی امام هادی(ع)، عبدالعظیم الحسنی را به عنوان یک مرجع علم دین به شیعیان خودشان معرفی کردند. بعد در همین روایت هست که حضرت فرمودند: سلام مرا به او برسان. این هم جنبه‌ی معنوی.

بیانات در صحن حضرت عبدالعظیم‌الحسنی(ع) ۰۵/۰۸/۱۳۷۳

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: