جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۲ مرداد ۹۴ | ۱۱:۵۱

مقاومت شیخ علی سلمان به‌روایت همسرش

اکنون که ۲۰۰ روز از دستگیری شیخ علی سلمان می‌گذرد همچنان ملت بحرین رویکرد باصلابت او را الگوی خود قرار داده و با اعتراض‌های مسالمت آمیز عملاً مشی همسرم را به اجرا در آورده و به جنگ گلوله و گازهای اشک‌آور و سرکوب رفته‌اند.


شیخ علی سلمان همسر شیخ علی سلمان با تأکید بر رویکرد مسالمت جویانه وی در سخنرانی‌هایش گفت: همسرم به‌دلیل مخالفت با سرکوب و ظلم در حق بحرینی‌ها مورد انتقام قرار گرفته و با محاکمه سیاسی روبه‌رو شد.

همسر شیخ «علی سلمان» دبیر کل جمعیت الوفاق بحرین تأکید کرد: همسرم همواره بر حفظ رویکرد مسالمت جویانه در طرح درخواست‌های آزادی‌خواهی و دموکراسی تأکید داشت و هنوز نیز با گذشت 200 روز از دستگیری بر دوری جستن از خشونت تأکید دارد.

وی در این خصوص به بخشی از یکی از سخنرانی‌های شیخ علی سلمان اشاره کرد مبنی بر: ما نه به شیشه‌های آتش‌زا و نه به سنگ نیاز داریم، بلکه باید با شجاعت به فعالیت مسالمت جویانه خود ادامه دهیم، «نه» به خشونت، دستگیری و کشتار شعار ما است. وجدان جهان روزی بیدار خواهد شد و به‌خواست خدا پیروزی از آن ما خواهد بود.

همسر رهبر انقلابیون بحرین ادامه داد: در اوقات فراغتی که بسیار کم پیش می‌آمد، برایم کتابی می‌خواند که در مورد مارتین لوترکینگ بود و در واقع تأکید همسرم بر مبارزه به‌دور از خشونت نیز برگرفته از او بود و به‌اندازه ماهاتما گاندی به او ایمان داشت.

وی در عین حال گفت: فکر و دغدغه وطن وقت زیادی برای فراغت برای همسرم باقی نمی‌گذاشت.

یک روز در سفر به آفریقای جنوبی و در دیدار با یکی از مبارزان سفیدپوست (نژادپرستان سفید‌پوست او و خانواده‌اش را هدف تیراندازی قرار داده بودند)  با او در مورد نلسون ماندلا بحث شد.

در این بحث در مورد بحران سیاسی موجود در بحرین صحبت به میان آمد و همسرم یادآور شد که راه مسالمت آمیز را گزینه راهبردی برای وطن خود می‌داند.

در ادامه این بحث مبارز سفیدپوست گفت «این گزینه از او یک نلسون ماندلای دیگر» می‌سازد و شیخ علی سلمان نیز واقعاً همین گونه بود.

همسر شیخ علی سلمان در ادامه این سؤال را مطرح کرد: آیا موضوع شیخ علی سلمان و دستگیری و نیز محاکمه او مشکل اصلی این کشور کوچک است؟

پاسخ گروه‌های مختلف بحرینی با رویکردهای متفاوت به این سؤال منفی  است، زیرا موضوع شیخ علی سلمان بخشی از مجموعه بحران‌هایی است که بیش از چهار سال است که بحرین با آن دست به گریبان است و این بحرینی‌ها هستند که بهای آن را پرداخته و مورد ظلم قرار گرفته و با زندان و درد و رنج و تنگدستی دست و پنجه نرم می‌کنند.

از همین رو قضیه شیخ علی سلمان در واقع قضیه یک ملت و داستان او داستان خواسته‌های عادلانه مردم است.

شیخ علی سلمان یک رهبر سیاسی است که از بیست سال پیش این راه را در پیش گرفته است و همواره مشی او مبتنی بر تسامح و دوری از خشونت و نفرت بوده است و تلاش داشت این اصول والای انسانی را رواج دهد و تا این لحظه از آن دست برنداشته است.

این رویکرد در سخنرانی‌های او در جریان حوادث 14 فوریه 2011  مبتنی بر دعوت بر حفظ وجهه مسالمت آمیز نمود یافت و پس از آن نیز در صدور «بیانیه منامه» و «سند ضد خشونت و تسامح» همین رویکرد را در پیش گرفت و علاوه بر این در جریان سخنرانی‌های متعدد در مناسبت‌های مختلف که جهانیان آن را شنیده‌اند، از دعوت به تسامح بین تمام گروه‌ها و خودداری از به حاشیه راندن دیگران و رعایت عدالت و برابری و نیز احترام به حقوق بشر و مبارزه در راه آزادی و دموکراسی سخن گفت.

همسر شیخ علی سلمان در ادامه افزود: اکنون که 200 روز از دستگیری شیخ علی سلمان می‌گذرد همچنان ملت بحرین رویکرد استوار و باصلابت او را الگوی خود قرار داده‌اند و با اعتراض‌های مسالمت آمیز عملاً مشی همسرم را به اجرا در آورده‌اند و به جنگ گلوله و گازهای اشک‌آور و سرکوب رفته‌اند.

این مردم خواستار عدالت و آزادی و نیز دموکراسی و برابری هستند و مانند تمام ملتهای آزادی‌خواه، به‌دنبال آزادی و دموکراسی هستند، از همین رو جامعه جهانی و سازمان‌های دست‌اندرکار حقوق بشر باید در برابر این خواسته‌ها موضع حمایت جویانه اتخاذ کرده و بکوشند راهکاری برای آن پیدا کرده و توافق سیاسی را تحقق بخشند.

ادامه این وضع ناآرام و متشنج در بحرین بیش از چهار سال نه به‌نفع کشورهای حاشیه خلیج فارس است نه کشورهای جهان.

وی تأکید کرد: همسرم به‌دلیل مواضع میهن پرستی و مخالفت با سرکوب و ظلم مورد برخورد انتقام جویانه قرار گرفته و محاکمه او یک محاکمه سیاسی بود تا جایی که به‌دلیل تأکید بر تحقق خواسته‌های مردم بحرین به چهار سال زندان محکوم شد زیرا رهبر بزرگترین جمعیت سیاسی کشور است.

همسرم،  سمبل رویکردهای مسالمت جویانه و کلید توافق و گفت‌وگو برای دستیابی به راه حل بحران موجود در کشور است، از همین رو هر کس که نگران آینده منطقه و ثبات آن است باید به‌منظور آزادی فوری شیخ علی سلمان و تبرئه او از اتهام‌های ظالمانه، اعمال فشار کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: