چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۲ مرداد ۹۴ | ۱۳:۴۹

حمایت هوایی از مخالفان مسلح ارتش سوریه

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده است که رئیس‌جمهور آمریکا به نیروی هوایی این کشور اجازه داده از مخالفان مسلح مورد حمایت واشنگتن، در برابر حملات احتمالی از سوی گروه‌های دیگر، داعش یا حتی ارتش سوریه، حمایت کند.


خبرگزاری فارس: اوباما مجوز حمایت هوایی از مخالفان مسلح در برابر ارتش سوریه را صادر کرد روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز دوشنبه مدعی شد که باراک اوباما مجوز حمایت هوایی از مخالفان مسلح دولت سوریه را صادر کرده است.

بنا بر این گزارش، جنگنده‌های آمریکایی اجازه دارند از این نیروهای مسلح در برابر حملات احتمالی دیگر گروه‌ها یا ارتش سوریه، دفاع کنند.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، این تصمیم که ریسک اولین رویارویی مستقیم میان واشنگتن و دمشق را افزایش می‌دهد، پس از بحث‌های چند ماهه در مورد نقش آمریکا در حمایت از متحدانش در سوریه، اتخاذ شده است.

با وجود آنکه دستورات جدید به پنتاگون اجازه می‌دهد برای دفاع از نیروهای «آموزش‌دیده توسط آمریکا» به هرگونه حمله ارتش سوریه پاسخ دهند، اما مقامات نظامی آمریکایی احتمال رویارویی مستقیم، دستکم در آینده نزدیک را اندک توصیف کرده‌اند. به گفته آن‌ها، این گروه‌ها قرار است با داعش بجنگند و وارد مناطق تحت کنترل ارتش سوریه نمی‌شوند. به گفته این مقامات، واشنگتن در عین حال معتقد است که ارتش سوریه نیز با این نیروها وارد رویارویی نمی‌شود.

«آلیستر بسکی» از سخنگوهای شورای امنیت ملی کاخ سفید از اظهارنظر در مورد خصوصیات مجوزهای جدید خودداری کرده، اما گفته است که دولت آمریکا به صراحت روشن کرده که «برای اطمینان از موفقیت این نیروها در انجام مأموریت، گام‌های لازم را برمی‌دارد.» به گفته وی، حمایت آمریکا از این نیروها، شامل «آتش دفاعی برای حمایت و محافظت از آن‌ها» خواهد بود.

این خبر یک هفته پس از آن منتشر می‌شود که دولت ترکیه از توافق با آمریکا برای ایجاد «منطقه عاری از داعش» در سوریه خبر داد. آنکارا هم پیشتر اعلام کرده بود که برای ایجاد این مناطق و حفاظت از نیروهای خودی، آماده انجام عملیات در خاک سوریه در حمایت از این گروه‌ها است.

هفته گذشته گروهی از این نیروها به شمال سوریه منتقل شدند، اما همانجا از سوی اعضای جبهه‌النصره هدف قرار گرفته و تعدادی از آن‌ها کشته، زخمی یا ربوده شدند.

در حالی که واشنگتن سال گذشته از برنامه خود برای آموزش چند هزار نفر برای مقابله با داعش در سوریه و نهایتا تغییر موازنه به نفع «مخالفان میانه‌رو» صحبت می‌کرد، مقامات آمریکایی می‌گویند که این کشور برای جذب نیرو با مشکل مواجه شده است.

به نوشته روزنامه وال‌استریت‌‌ژورنال، یکی از دلایل این مشکل درخواست برای مقابله با داعش به جای نظام سوریه است. اغلب مخالفان مسلح، دولت سوریه و نه داعش را دشمن اصلی خود می‌دانند و حاضر به پیوستن به برنامه آمریکا نیستند. تاکنون تنها 60 نیرو دوره آموزشی خود را به پایان رسانده‌اند و بار دیگر به سوریه بازگشته‌اند.

به ادعای مقامات آمریکایی، بر اساس قواعد جدید، نیروی هوایی آمریکا تنها مجاز است که در برابر داعش دست به «حملات تهاجمی» بزند، اما رویارویی با ارتش سوریه فقط به «حملات تدافعی» برای حمایت از مخالفان محدود بوده و جنگنده‌ها امکان هدف قرار دادن مواضع دولت سوریه در خارج از این وضعیت را ندارند.

یک مقام ارشد نظامی آمریکا به وال‌استریت‌ژورنال گفته است: «در عملیات‌های تهاجمی، فقط داعش هدف قرار می‌گیرد. اما اگر آن‌ها (مخالفان مسلح) هدف قرار گیرند، ما از آن‌ها در برابر هر مهاجمی دفاع می‌کنیم. ما به دنبال تقابل با رژیم نیستیم، اما متعهد به کمک به دفاع از این افراد هستیم.»

ارتش آمریکا روز جمعه برای اولین بار بر اساس قوانین جدید، پس از آنکه مواضع نیروهای مورد حمایت واشنگتن مورد حمله جبهه النصره قرار گرفت، به حمایت از مخالفان پرداخت.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، قوانین جدید تنها مربوط به نیروهای آموزش‌دیده توسط پنتاگون است که در شمال سوریه مستقر شده‌اند. بنا بر این گزارش، واشنگتن تصریح کرده است که این قواعد در مورد نیروهای مورد حمایت آمریکا در جنوب سوریه، اعمال نمی‌شود.

مقامات آمریکایی می‌گویند امیدوارند که رویارویی با ارتش سوریه هرگز رخ ندهد، چراکه این امر می‌تواند به تقابل گسترده‌تر با نظام این کشور که مورد حمایت ایران و روسیه است، منجر شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: