یکشنبه 05 دسامبر 10 | 23:22

انتشار برای اولین بار / گزارش تصویری از تحصن دانشجویان اصفهان

در اواخر اسفند 83 در دانشگاه صنعتی اصفهان اعتراضات دانشجویی شروع شد که بسیار دامنه دار بود. این اعتراضات به برگزاری دوره‌های مشترک برای قشری مرفه به مبلغ 24 ملیون، و اختصاص تبعیض‌آمیز امکانات و اساتید آن دانشگاه، شروع شد. اعتراضاتی که به «دانشجوی پولی» مشهور شد. اعتراضات به برنامه‌ی چهارم بود. چندین شبانه روز در اصفهان ادامه یافت… به مناسبت رد این بند از برنامه پنجم توسط شورای نگهبان، و بازگشت آن به مجلس، دیدن تصاویر تحصن دانشجویان اصفهان که برای اولین بار منتشر می‌شود، خالی از لطف نیست.


تریبون مستضعفین– در اواخر اسفند 83 در دانشگاه صنعتی اصفهان اعتراضات دانشجویی شروع شد که بسیار دامنه دار بود. این اعتراضات به برگزاری دوره‌های مشترک برای قشری مرفه به مبلغ 24 ملیون، و اختصاص تبعیض‌آمیز امکانات و اساتید آن دانشگاه، شروع شد. اعتراضاتی که به «دانشجوی پولی» مشهور شد. اعتراضات به برنامه‌ی چهارم بود. چندین شبانه روز در اصفهان ادامه یافت. حتی روزهای اول عید. اما اعتراضات دانشجویان اصفهان و به خصوص مجمع عدالتخواهان اصفهان، پایان نپذیرفت و در دهه آخر اردیبهشت 84 دانشجویان معترض به تهران آمده و مقابل مجلس شورای اسلامی تحصن شبانه‌روزی کردند. و از طرف سایر تشکل‌های دانشجویی نیز اعتراضات مختلفی شکل گرفت. پس از چند روز، با قول‌ها و وعده‌های نمایندگان مجلس -که عملی هم نشد-، دانشجویان اعتراضات خود را پایان دادند.
چندی پیش وقتی در برنامه‌ی پنجم نیز این ماجرای دانشجوی پولی طرح شد، اعتراضات دانشجویی باز هم بلند شد و تجمع اعتراض مقابل معاونت برنامه‌ریزی دولت و مجلس توسط جنبش عدالتخواه دانشجویی برگزار شد.
به مناسبت رد این بند از برنامه پنجم توسط شورای نگهبان، و بازگشت آن به مجلس، دیدن تصاویر تحصن دانشجویان اصفهان که برای اولین بار توسط تریبون مستضعفین منتشر می‌شود، خالی از لطف نیست.

خواندن بیانیه این دانشجویان معترض در آن برهه که به سمت تهران و مجلس حرکت کردند، نیز خواندنی است:

«با سلام و عرض تأسف :
حدود 3 ماه از آغاز اعتراضات به حق و منطقي دانشجويان دانشگاه صنعتي اصفهان به پذيرش دانشجويان پولي مي‌گذرد كه متاسفانه به علت عدم پاسخگویي مناسب، اين اعتراضات به شكل تحصن آرام ادامه يافت. دراين تحصن 7 روزه (درپايان سال گذشته) كه با حضور پرشور همه اقشار دانشجويان همراه شد، جنبش دانشجويي بارديگر شاهد آرمانگرایي و اتحاد و ايستادگي دانشجويان دربرابرگسترش فرهنگ سرمايه سالاري بود. تحصن آرام ومنطقي دانشجويان اگرچه موجب شد تا طرح دانشجوي پولي، در ذهن مسؤولين با چالش‌هاي جدي مواجه شود، اما گويا تفكرات ليبرال سرمايه‌داري آنچنان در ذهن بعضي از مسؤولين نفوذ كرده كه جايي براي آرمانگرايي و عدالت طلبي باقي نگذاشته است.
قابل ذكراست دانشجويان در اين مدت موضوع را با اكثر مسؤولين امر از جمله شوراي عالي انقلاب فرهنگي، كمسيون آموزش مجلس شوراي اسلامي، وزيرعلوم،… به طور مفصل همراه با دلایل كافي مطرح كرده‌اند و تا كنون هيچ يك از آنان، اقدام قاطعي در اين خصوص انجام ندادند و متأسفانه كمسيون آموزش مجلس علي رغم شعارها و قول‌هاي اوليه به دانشجويان، براين طرح خطرناك صحه گذاشت و درپي تنظيم آئين نامه اجرایي آن نيز برآمد!!
ازآنجا كه اين طرح از ماده 50 برنامه چهارم توسعه نشأت گرفته است، لذا دانشجويان تعامل بيش از اين با سایر مسؤولين را اتلاف وقت دانسته و روي صحبت خودرا تنها متوجه متولي اصلي اين قانون (مجلس)كرده و ازآنجا كه از دوماه قبل ايرادات و معايب طرح را به صورت كاملاً مستدل از زواياي مختلف براي كمسيون آموزش مجلس به صورت حضوري شرح داده بوديم، ولی متأسفانه عزم جدي از نمايندگان درجهت تحقق خواسته دانشجويان مشاهده نشد. به موجب اين نامه دانشجويان دانشگاه صنعتي اصفهان هشدار مي دهند درصورتي كه اقدام جدي و قاطع نمايندگان درخصوص لغو اينگونه طرح‌ها در روزهاي آينده مشاهده نگردد، از تمام پتانسیل‌های دانشجویی استفاده کرده و اعتراضات خود را با تحصن در مقابل مجلس شوراي اسلامي ادامه خواهيم داد.
دانشجويان دانشگاه صنعتي اصفهان درادامه تحصن 7 روزه قبلي، مجدداً تحصن خود را از روز يكشنبه 84/2/25در دانشگاه صنعتي اصفهان آغاز و در صورت احساس عدم تلاش کافی و قانع کننده نمایندگان مجلس تا پایان روز دوشنبه، سرانجام صبح روز سه شنبه 27/2/84 به همراه سایر دانشجویان دانشگاه‌های تهران در مقابل ساختمان مجلس شوراي اسلامي تحصن خود را ادامه خواهند داد. لذا اميدواريم تا پيش از عزیمت دانشجويان به تهران، مجلس درجلسات خود گامي موثر درجهت لغو اين طرح بردارد.
ضمناً دانشجويان دانشگاه صنعتي اصفهان، اعلام مي كنند حركت و مطالبه آنها كاملاً درچارچوب آرمانها واهداف عاليه انقلاب اسلامي بوده و اجازه سوء استفاده به جريانات سياسي و يا عناصر فرصت طلب ازاين حركت را نداده و نخواهند داد.
در آخر متذکر می‌شویم مطالبه عدالت وآرمانهاي دانشجویي نه تنها به نظام ضربه نمي زند بلكه موجب تقويت واصلاح نظام خواهد شد.
نمایندگان دانشجویان معترض دانشگاه صنعتی اصفهان »

آنچه می‌بینید قسمت اول این تصاویر است. {قسمت دوم گزارش تصویری}

تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83تحصن دانشجویان اصفهان به دانشجوی پولی - اسفند83

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.