جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴ | ۱۰:۴۸

جلب حمایت اعراب برای توافق هسته‌ای با ایران

کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس که از برجام ابراز نگرانی کرده بودند، در دیدار با وزیر خارجه آمریکا با وعده‌های دریافت کمک‌های دفاعی واشنگتن به صورت محتاطانه توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را مورد تأیید قرار دادند.


خبرگزاری فارس: نیویورک‌تایمز: جان کری حمایت محتاطانه اعراب را برای توافق هسته‌ای با ایران جلب کرد کشورهای عربی خلیج‌فارس روز دوشنبه (دیروز) به صورت محتاطانه‌ای، توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را مورد تأیید قرار دادند.

روزنامه نیویورک‌تایمز با این مقدمه به جدیدترین سفر «جان کری» وزیر خارجه آمریکا به کشورهای حوزه خلیج‌فارس اشاره کرد و نوشت، «خالد العطیه» وزیر خارجه قطر که میزبان نشست شورای همکاری خلیج‌فارس با حضور جان کری بود، درباره توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت: این بهترین گزینه در بین دیگر گزینه‌ها بوده است.

طبق این گزارش، کری و دیگر همتایان وی در کشورهای خلیج‌فارس همچنین در ارتباط با راههای تسریع‌ بخشیدن به حمایت نظامی آمریکا از کشورهای عربی و همچنین برنامه‌های آموزشی برای آنها که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در نشست ماه مه با مقامات کشورهای خلیج فارس در کمپ دیوید وعده داده بود، توافق کردند.

ایران و ۱+۵ در ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیرماه) در «وین» در خصوص موضوع هسته‌ای ایران به یک جمع‌بندی رسیدند اما کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی تأکید داشتند که این یک توافق خوب نبوده است و درباره آن ابراز نگرانی کرده بودند.

در تل‌آویو، چندین نفر از مقامات سابق امنیتی رژیم صهیونیستی از جمله ژنرال‌های ارتش، روسای «شین بت» و سازمانهای اطلاعاتی و جاسوسی «موساد» و مدیر سابق کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل، نامه‌ای را به امضا درآوردند و از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی خواستند تا توافق هسته‌ای ایران را بعنوان یک «حقیقت تثبیت‌شده» بپذیرد.

نیویورک‌تایمز درباره تأیید محتاطانه توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ توسط اعراب گفت، کشورهای عربی برخلاف رژیم صهیونیستی، به جای آنکه برجام را مورد حمله خود قرار دهند، محاسبه کردند که از انتقاد آشکار از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ که احتمال تأیید آن علیرغم مخالفت کنگره وجود دارد، می‌توانند دستاورد کمی برای آنها به همراه داشته باشد و چیزی از این انتقاد عایدشان نشود.

طبق این گزارش، کشورهای عربی خلیج‌فارس تصمیم گرفتند به جای انتقاد از توافق هسته‌ای ایران، بر جلب حمایت آمریکا از کشورهای عربی متمرکز شوند.

کری نیز روز دوشنبه همان وعده‌های ماه مه اوباما به سران کشورهای عربی خلیج‌فارس در کمپ دیوید را تکرار کرد.

کری همچنین به کشورهای عربی وعده داد که دفاع موشکی آنها را تقویت کند و رزمایش‌های نظامی مشترک با آنها را افزایش دهد و به نیروی دریایی این کشورها کمک کند تا توانمندی خود را در برابر اقدامات ایران تقویت کنند.

نیویورک‌تایمز ادامه داد، برای کری، حمایت کشورهای عربی، یک پیروزی دیپلماتیک برای وزارت خارجه آمریکا و یک پیروزی سیاسی برای کاخ سفید است که تلاش می‌کند حمایت کنگره را برای توافق ایران جلب کند.

اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس شامل عربستان سعودی، قطر، بحرین، کویت، امارات متحده عربی و عمان می‌شود.

بر اساس این گزارش، در حالیکه اکثر کشورهای عربی خلیج‌فارس درباره توافق هسته‌ای ایران ابراز تردید کردند، عمان یک استثنا است و نقش مهمی را در مذاکرات هسته‌ای ایفا کرده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا، کری قبل از سفر به قطر به مصر سفر کرد و با مقامات این کشور درباره توافق هسته‌ای ایران و دیگر موضوعات گفت‌وگو کرد.

دولت اوباما پیشتر گام‌هایی را برای اطمینان دادن به عربستان سعودی برداشته بود به طوریکه ماه گذشته میلادی، فروش ۵.۴ میلیارد دلاری موشک‌های پاتریوت و دیگر تجهیزات نظامی به عربستان را مورد تأیید قرار داده بود. آمریکا همچنین مجوز فروش ۵۰۰ میلیون دلار مهمات به عربستان را صادر کرده بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: