چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴ | ۱۱:۰۷

توافق وین فرصت احیای مناسبات است

وزیر خارجه ایتالیا گفت: امیدوارم بتوان بین ایران و ایتالیا و بین ایران و اروپا همکاری مثبتی را برقرار کرد. ما در اروپا به مشارکت ایران در ثبات منطقه علاقه داریم و فکر می‌کنم ایتالیا بتواند نقش پیشاهنگ را در اروپا ایفا کند.


خبرگزاری فارس: وزیر خارجه ایتالیا: اروپا علاقمند به حضور ایران در ثبات منطقه است/ توافق وین فرصت احیای مناسبات را به ما می‌دهد «پائولو جنتیلونی» وزیر خارجه ایتالیا در این خصوص که کشورش چه اقداماتی برای احیای آنچه در دوره تحریم‌ها از دست رفته انجام خواهد داد، گفت: این یک فرصت بزرگ است. ایتالیا همواره مناسبات تاریخی و فرهنگی با ایران داشته است.

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: بدون تردید روابط اقتصادی ما در دوره تحریم آسیب دیده و متحمل ضرر شده، اما توافقی که در وین حاصل شد و به اعتقاد ما توافق بسیار مثبتی نیز بود، فرصت احیای مناسبات را به ما می‌دهد.
وی با ابراز خوشبینی درباره ادامه مقابله ایران با افراط گرایی‌ها، که صلح و ثبات را تهدید می‌کند، افزود: این برای ما یک امید بزرگ است.
پائولو جنتیلونی گفت: البته اهمیت مناسبات اقتصادی نباید از نظر دور داشته شود، اما جنبه سیاسی نیز مطرح است. ما امیدواریم توافق هسته‌ای به ما اجازه دهد تا هر چه بیشتر ایران را در تلاش‌هایمان برای تثبیت منطقه مشارکت دهیم.
وزیر خارجه ایتالیا در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما نقش ایران را در تثبیت منطقه برای اروپا حائز اهمیت خواند و گفت: اهمیت فراوان این مسئله از آنجا ناشی می‌شود که از یک سو منافع مشترکی در مقابله با داعش و احتمال شکست دادن این گروه تروریستی وجود دارد و از سوی دیگر برخی موضوعات خاص مانند سوریه یا لبنان وجود دارند.
وی گفت: امیدوارم بتوان بین ایران و ایتالیا و بین ایران و اروپا همکاری مثبتی را برقرار کرد. ما در اروپا به مشارکت ایران در ثبات منطقه علاقه داریم و فکر می‌کنم ایتالیا بتواند نقش پیشاهنگ را در اروپا ایفا کند.
وزیر خارجه ایتالیا که به همراه خانم گوییدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا و در صدر یک هیئت اقتصادی و صنعتی راهی تهران است، در پاسخ به این سوال که ایتالیا پیش از تحریم‌ها با حجم مبادلاتی بالغ بر هفت میلیارد یورو، نخستین شریک تجاری ایران در اروپا بود و آیا امکان بازگشت به آن جایگاه برای ایتالیا وجود دارد؟ گفت: این هدف ماست. من اطمینان دارم که ما از نقاط قوتی مانند قدمت روابط اقتصادی و فرهنگی با ایران و همچنین علاقمندی دو ملت به یکدیگر، برخورداریم، اما ایران و ایتالیا باید شراکتی تشکیل دهند که فقط به افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور محدود نشود چون ایتالیایی‌ها شرکای قابل اعتمادی هستند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: