جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۷ مرداد ۹۴ | ۰۹:۳۲

گزارش روزنامه ایتالیایی از ایران

مارچلّو دآنجلیس روزنامه‌نگار ایتالیایی و تحلیلگر مسائل سیاسی در گزارشی از سفرش به کشورمان، از ایران به عنوان «کشوری در حال تحول، بین پس‌داوری‌ها و حقایق» نام برده است.


پرچم ایران مارچلو دآنجلیس روزنامه‌نگار ایتالیایی و عضو انستیتوی شرق شناسی IPO، عضو انستیتوی مطالعاتی آفریقا و شرق ISMEO است. وی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ نیز در شانزدهمین دوره مجلس سنای ایتالیا به عنوان سناتور در این مجلس حضور داشته و عضو کمیسیون کشاورزی سنا هم بوده است و در خصوص پرونده اورانیوم فقیرشده تحقیق می‌کرده است.

دآنجلیس  از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ نیز عضو کمیسیون نظارت بر فعالیت‌های رادیو تلویزیون دولتی ایتالیا RAI بوده است.

وی که علاوه بر ایتالیایی به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی تسلط دارد و کتب متعددی نیز تالیف کرده، دارنده نشان برنز از سوی صلیب سرخ ایتالیا است. دآنجلیس پس از سفر اخیرش به ایران گزارشی نوشته و در روزنامه کثیرالانتشار متبوعش «ایل تمپو» در روز اول آگوست ۲۰۱۵ به چاپ رسانده است.

در این گزارش، او از «سفر به کشوری در حال تحول، بین پس داوری‌ها و حقایق» گفته که «برخلاف آنچه برخی رسانه‌ها در خصوص وضعیت زنان در ایران می‌گویند، ۶۰ درصد فارغ التحصیلانش را زنان تشکیل می‌دهند».

ترجمه فارسی این گزارش را در زیر می‌خوانید:

در ماه می از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا برای سفر به این کشور از من و برخی دیگر از روزنامه‌نگاران و شرق شناسان متخصص در خاورمیانه دعوت به عمل آمد. برای شناخت بیشتر حقیقتی که در این ۳۵ سال اخیر خیلی در موردش نوشته و شنیده بودم، ولی تا به حال با چشمان خود نظاره نکرده بودم، فرصت پیش آمده را با شوق و علاقه پذیرفتم.

خیلی وقت بود که می‌خواستم این کشور را از نزدیک ببینم ولی هر بار به دلایل مختلف این امکان مهیا نشده بود و تاریخ سفر ناخواسته به بعد موکول می‌شد تا آنجا که قضا و قدر آ‌ن طور خواست که من بلافاصله بعد از امضاء توافق ژنو به ایران سفر کنم.

تغییر مواضع روزنامه‌ها درباره ایران بعد از توافق ژنو

برای من کاملاً واضح بود که مواضع روزنامه‌های کثیرالانتشار در خصوص ایران بعد از توافق ژنو به یکباره عوض شد و بسیاری از مواردی که تا به امروز از سوی رسانه‌ها در خصوص جمهوری اسلامی ایران انکار و یا مخفی نگاه داشته می‌شد، به یکباره آشکار شدند.

درست روز ۱۵ جولای (روز بعد از امضای تفاهمنامه ژنو) می‌توانستید در روزنامه‌ها بخوانید که برخلاف آنچه رسانه‌ها در خصوص وضع زنان در ایران منتشر کرده‌اند ۶۰ درصد فارغ التحصیلان ایران را زنان تشکیل می‌دهند بالاخص در دانشکده‌های علوم! علاوه بر آن خبردار شدیم که تنها خانمی در دنیا که تاکنون موفق به دریافت جایزه نوبل ریاضی شده، یک ایرانی است.

در نهایت به یک‌باره به نظر می‌رسید که همگی متقاعد شده‌اند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران در راستای جبران کمبود انرژی برق است و مدت‌ها است که این کشور را دچار مشکل کرده‌است، بنابراین فعالیت‌های هسته‌ای ایران نه در راستای تهیه بمب اتم و نه برای از بین بردن اسرائیل است.

آزادی اقلیت‌های مذهبی در ایران

آقای دچزاریس یکی از همراهان ما ضمن اشاره به اینکه برای شناخت یک کشور یک هفته کافی نیست، به برخی از بازدیدهایی اشاره می‌کند که نظرات او را در مورد ایران را دگرگون کرده است؛ مانند ملاقات با کشیش صبوح سرکیسیان اسقف کلیسای ارامنه در ایران.

وی می‌گوید؛ جمعیت ارامنه در ایران حدود ۸۰ هزار نفر هستند و به این جمعیت باید آشوریان، کلدانیان و ارتدوکس‌ها را نیز اضافه کرد.

مسیحیان تعداد ۲ درصد از جمعیت ایران را تشکیل داده و کلیسای وانگ اصفهان دارای زیبائی‌های خیره‌ کننده‌ای است که آنها را باید از نزدیک دید و تنها نبایستی در بین نوشته‌ها و عکس‌های مربوط سراغ از آنها گرفت.

به گفته نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی (آقای خانلری) بر اساس قانون اساسی، اقلیت‌های مذهبی مانند مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان دارای نماینده خود در مجلس هستند.

ژنرال سلیمانی به مثابه سیمون بولیوار

خانلری اصرار بر این نکته دارد که خطر اصلی که دنیا را امروز تهدید می‌کند، داعش است که ساخته کشورهای غربی است. او به من گفت چرا نمی‌خواهید باور کنید که داعش قصد از بین بردن مسیحیان خاورمیانه را داشته و تنها اسد و ایران است که از ما دفاع می‌کنند؟

ایرانیان هنوز یاد و خاطره قربانیان ۸ سال دفاع مقدس خود را گرامی می‌دارند . در آن زمان هم این غرب بود که اسلحه در اختیار صدام می‌گذاشت.

مقابله با جریان داعش در ایران کاملاً حس می‌شود. همه جا صحبت از «سردار سلیمانی» به عنوان روح مبارزه با داعش است؛ کسی که کردها را متقاعد کرد که با داعش وارد جنگ شوند و حزب‌الله را وارد جنگ با داعش کرد.

ژنرال سلیمانی به مثابه سیمون بولیوار یا گاریبالدی است که بدون توقع و چشمداشت در صف اول مبارزه با داعش می‌جنگد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: