چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۷ مرداد ۹۴ | ۱۴:۳۹

پذیرش هر طرح به شرط حضور متحدان

رئیس جمهور سوریه با اشاره به لزوم حضور ایران و روسیه در قلب همه طرح‌های پیشنهادی برای حل بحران سوریه تأکید کرد که دمشق به آمریکا و کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی هیچ اطمینانی ندارد.


خبرگزاری فارس: «بشار اسد»: سوریه طرح‌هایی را می‌پذیرد که متحدانش در قلب آن حاضر باشند در سایه چالش‌های بسیاری که سوریه با آن روبه‌روست از نظر «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور نبرد نظامی همچنان مفید بودن خود را در برابر حمله و ضد حمله دشمنان نشان داده است.

به گزارش روزنامه «البناء» لبنان، کسانی که اخیرا با بشار اسد دیدار کردند از پذیرش هر گونه طرح سیاسی برای بحران سوریه از سوی این کشور خبر دادند. البته به گفته این افراد در صورتی دمشق با این طرح‌ها موافقت خواهد کرد که روسیه و ایران در دل این طرح‌ها حضور داشته باشند.

به گفته این افراد، سوریه به آمریکا و کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هیچ اطمینانی ندارد و بر این باور است که اگر این کشورها در پی راه حلی برای بحران بودند فورا منابع تروریسم را از بین می‌بردند، مرزهای ترکیه را می‌بستند و جلوی همه کسانی را می‌گرفتند که همچنان از تروریسم در سوریه حمایت مالی می‌کند.

بشار اسد در پاسخ به کسانی که به وی گفتند «احتمال دارد ایران شما را برای حل و فصل بحران قربانی کند» خندید و به گفته افرادی که با وی دیدار کردند او می‌گوید که بحران، مسئله مربوط به افراد یا عواطف آنان نیست؛ زیرا مصلحت ایران و مقاومت در ثبات سوریه و صلابت آن است همانطور که مصلحت سوریه در ثبات مواضع خود با همپیمانانش است.

به گزارش روزنامه البناء، «چه بسا اسد پیام‌هایی [از سوی] ایران و روسیه داشته باشد که با آنچه گفته شده و می‌شود در تناقض است. چه بسا وی می‌داند کسی که از این مسائل خبر می‌دهد قصد دارد از یک سو میان ایران و سوریه جدایی بیاندازد و از سوی دیگر قصد دارد ایران را تضعیف کند».

بنا بر این گزارش، مسیر وزش بادهای بین‌المللی کم کم در حال تغییر است ولی اعتماد رئیس جمهور سوریه به این بادها اندک است و از این روی باید بر موضع سیاسی و نظامی با صلابت ایستادگی کند و اولویت را به داخل سوریه بدهد. همچنین اگر در هر طرح سیاسی چیزی وجود داشته باشد که با سوریه و نقش این کشور همخوانی داشته باشد وی در تعامل مثبت با آن تردید نمی‌کند و هیچ چیز مانع از ایجاد تحولات نظامی مهم در طی هفته‌های آتی نخواهد شد که با جنبش دیپلماسی همزمان است

کسانی که با رئیس جمهور سوریه دیدار داشتند تأکید کردند که جهانیان نظر بشار اسد درباره مبارزه با تروریسم را پذیرفته‌اند ولی به گفته بشار اسد، «متأسفانه زمانی قانع شدند که تروریسم بر در خانه‌هایشان آمد و مردمشان را از بین برد. هر چند که ما بارها هشدار دادیم و از طریق نماینده خود در سازمان ملل اطلاعان دقیقی به این کشورها فرستادیم».

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: