پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴ | ۱۱:۱۸

سوریه مرحله پایانی بحران را سپری می‌کند

تحلیلگر سیاسی سوری طرح ایران برای حل بحران سوریه را مهم ارزیابی و تاکید کرد که سوریه مرحله پایانی بحران را سپری می‌کند.


خبرگزاری فارس: سوریه مرحله پایانی بحران را سپری می‌کند/دمشق، طرح ایران را مهم می‌شمرد «احمد حاج علی»، تحلیلگر سیاسی سوریه در دمشقدرباره طرح ایران برای حل بحران سوریه اظهار داشت: از آنجایی که دمشق، ایران را کشور دوست و برادر خود می‌داند، هر طرحی از جانب این کشور را می‌پذیرد.

وی با اشاره به اینکه جزئیات طرح ایران برای هیچ طرف بین‌المللی فاش نشده است، اظهار داشت: کسانی که حامی تروریسم هستند، از اجرای طرح‌های سیاسی برای حل مسئله سوریه جلوگیری می‌کنند و علت شکست طرح‌ها، رسانه‌ای شدن آنها پیش از توافق طرف‌ها در این زمینه بوده است.

حاج علی تاکید کرد: با این وجود انتظار می‌رود که طرح ایران بر سه اصل استوار باشد، اصل نخست، مبارزه با تروریسم با تلاش کشورهای عربی، منطقه و جهان است به گونه‌ای که این تلاش‌ها، صادقانه و واقعی باشد و برای ریشه‌کن کردن پدیده تروریسم در منطقه، با طرف‌های ذیربط، هماهنگی صورت گیرد.

وی اصل دوم طرح ایران را تاکید بر ایجاد راه حل سیاسی در داخل سوریه دانست و گفت که بر اساس این طرح سوری‌ها خود باید تصمیم گیرنده برای آینده و سرنوشت کشورشان باشند و گفت‌وگو را از طریق کار سیاسی شفاف اداره کنند.

تحلیلگر سیاسی سوری، اصل سوم طرح ایران را حفظ چارچوب و اصول کشور سوریه دانست که از جمله آن حمایت از قضیه فلسطین و مقاومت در برابر اشغالگری اسرائیل است.

حاج علی درباره تحرکات سیاسی جاری در منطقه و از جمله سفر «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه به عمان گفت: سوریه در یک چهارم نهایی بحران خود به سر می‌برد، اما باید هوشیار باشیم که این دوره خطرناک‌تر از قبل خواهد بود، اکنون برای همه روشن شده که سوریه کشوری واقعی است که صلح و ثبات را دوست دارد و هرگز بر سر اصول خود سازش نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد، خون فرزندان ملت سوریه که جان خود را فدای دفاع از کشورشان کرده‌اند، هدر برود.

وی افزود: برای همه جهانیان روشن شده که داعش و جبهه النصره مثل وبا، یک مرض قابل سرایت است و نابودی تمدن انسانی و همبستگی بین کشورهای منطقه را هدف گرفته، بنابراین آنچه که از تحرکات سیاسی ولید المعلم در عمان شاهدیم و سلسله رایزنی‌های جاری بین تهران و مسقط که طی روزهای آتی ادامه خواهد داشت؛ همه آنها حرکتی رو به جلو برای حل بحران سوریه است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: