شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴ | ۱۱:۳۳

مالکیت اسکیبو؛ توطئه‌ ضد ونزوئلایی آمریکا

نماینده ونزوئلا در پارلمان آمریکای لاتین عنوان کرد که ادعای مالکیت سرزمین مورد مناقشه «اسکیبو» از سوی گویان یک توطئه ضد ونزوئلایی است که توسط آمریکا مدیریت می‌شود.


خبرگزاری فارس: ادعای مالکیت «اسکیبو» از سوی گویان توطئه‌ ضد ونزوئلایی آمریکاست «آنخل رودریگز» نماینده ونزوئلا در پارلمان آمریکای لاتین (پارلاتینو) روز گذشته ضمن اشاره به این که ادعای مالکیت سرزمین «اسکیبو» از سوی گویان توطئه آمریکا است، عنوان کرد که اظهارات اخیر دولت گویان مبنی بر درخواست این کشور از شرکت نفتی آمریکایی «اکسون مبیل» برای اجرای پروژه حفاری در «اسکیبو» از تحرکی آشکار علیه ونزوئلا خبر می‌دهد.

وی تصریح کرد که از لحاظ اقتصادی استخراج یک بشکه نفت در «اسکیبو» هزینه‌ای در حدود 80 دلار دارد، در حالی که در بازار جهانی قیمت یک بشکه نفت به حدود 47 و 49 دلار می‌رسد؛ بنابراین این منطقه برای تجارت چندان جذاب نیست اما برای بی ثبات کردن ونزوئلا مفید خواهد بود.

«رودریگز» تأکید کرد که این اختلاف ارضی به یک مبارزه برای بی‌اعتبار‌سازی بین‌المللی بدل شده است که همه آنچه که لازم باشد را در جهت بی‌ثبات‌سازی ونزوئلا، ایجاد آشوب در انقلاب بولیواری و از بین بردن مشروعیت انتخابات مجلس در این کشور انجام می‌دهد.

وی که نماینده مجلس ونزوئلا نیز می‌باشد، افزود که علاوه بر اقدامات مداخله جویانه شرکت نفتی «اکسون مبیل»، حضور وزارت امور خارجه آمریکا در منطقه و مواضع آمریکایی رئیس‌جمهور گویان نیز از مهم ترین نشانه‌هایی هستند که خبر از ایجاد هرج‌ومرج در ونزوئلا و سایر کشورهای آمریکای لاتین می‌دهند.

ونزوئلا در 11 ژوئن (21 خرداد) اعلام کرد که این سرزمین وسیع را که از سوی انگلستان در زمان استعمار قاره آمریکا به زور از این کشور جدا شده است را از سازمان ملل مطالبه می‌کند.

گویان مدعی است که دادگاهی در سال 1899 به نفع این کشور رأی داده است اما ونزوئلا معتقد است که رأی این دادگاه ناعادلانه می‌باشد.

«اسکیبو» منطقه‌ای میان غرب رودخانه «اسکیوو» تا کوه «رورائیما» (شرق ونزوئلا) می‌باشد؛ وسعت آن نیز 159 هزار و 542 کیلومتر مربع است که جمهوری تعاونی گویان آن را متعلق به خود می‌داند اما ونزوئلا نیز بر اساس پیمان ژنو در 17 فوریه 1966 (28 بهمن 1344) ادعای حاکمیت آن را دارد.

«اکسون موبیل» شرکت نفت و گاز آمریکایی و یکی از بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان بوده که دفتر مرکزی آن در شمال شهر «ایروینگ»، تگزاس قرار دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: