پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴ | ۱۹:۰۰

اسد تسلیم حامیان تروریسم نمی‌شود

تحلیلگر امنیتی سوریه تاکید کرد که مذاکره سوریه با قدرت‌های منطقه‌ای و جهان برای حل بحران سوریه در چارچوب حفظ تمامیت ارضی سوریه است و دست کشیدن از مبارزه با گروه‌های تروریستی را معنا نمی‌دهد.


خبرگزاری فارس: اسد در مذاکرات تسلیم حامیان تروریسم نمی‌شود «کمال فیاض» پژوهشگر امور امنیتی و سیاسی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق درباره وضعیت عملیات نظامی ارتش سوریه در مرکز و شمال سوریه اظهار داشت: نبرد «سهل الغاب» و «ریف ادلب» هنوز تمام نشده و با توجه به طولانی بودن خطوط این جبهه که در مساحتی بالغ بر هشتاد کیلومتر از خاک سوریه است، به اطمینان، نبردی طولانی و زمان‌بر خواهد بود.

وی افزود: این در حالی است که تروریست‌ها تلاش می‌کنند، نبرد را به منطقه ساحلی کشانده و ما را از نبرد آتی که همان جنگ در غوطه شرقی و غربی است، بازدارند.

فیاض تصریح کرد: نبرد حسکه در شمال شرق سوریه؛ جنگ برای حفظ تمامیت ارضی سوریه و رویارویی با اردوغان و نقشه‌های او در جنگ با کردهاست و مبارزه در حسکه آشکارا نشان می‌دهد که دولت سوریه هرگز اجازه پیاده شدن طرح سایکس پیکو برای تجزیه سوریه و کشورهای منطقه را نمی‌دهد.

کارشناس امنیتی سوریه افزود: تروریست‌ها هیچ راه فراری از چنگ ارتش سوریه ندارند، اصلا گفت‌وگو و توافقی با گروه‌های تروریستی مثل داعش و جبهه النصره در کار نیست، راه حل‌های سیاسی بین قدرت‌ها و کشورهای منطقه و قدرت‌های بزرگ خواهد بود.

وی افزود: همه می‌دانند که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه مذاکره کننده‌ای سخت و فولادین است و هیچ راه حلی را که تعرض به حاکمیت سوریه و تمامیت آن باشد، قبول نمی‌کند و وی کاملا به این خصوصیت معروف است که هرگز تا چیزی را ندهد چیزی را نمی‌گیرد، بنابراین ما جنگ و مبارزه را تنها راه حل رویارویی با گروه‌های تروریستی و حامیان آن می‌بینیم.

فیاض گفت: امروز عربستان در دایره خطر است و چاره‌ای جز رسیدن به تفاهم با محور سوریه، ایران و روسیه ندارد و ممانعتی با دعوت روسیه برای نشستن پای میز تفاهم با ایران و سوریه نکرده، بخصوص که تحلیلگران معتقدند، رژیم آل سعود در معرض فروپاشی است.

تحلیلگر سوری گفت:امروز مناقشه اعراب و اسرائیل خارج از نقشه سیاسی کنونی برای منطقه است و یکی از دلایل عمده حوادث منطقه، خروج این مناقشه از دایره توجهات منطقه‌ای و بین‌المللی است.

 فیاض با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهان تاثیر منفی بر محور مقاومت نخواهد داشت، گفت: دست ایران در منطقه قوی‌تر شده است و رژیم‌های عربی منطقه و در راس آن عربستان هراس زیادی از کشیده شدن درگیری‌های منطقه به داخل مرزهای خود دارند، بنابراین چاره‌ای جز دراز کردن دست خود به سوی ایران و رسیدن به توافق با آن بر سر امنیت منطقه خلیج فارس و امنیت سوریه و پایان درگیری‌ها در آن ندارند و این هم با قطع حمایت سعودی‌ها از گروه‌های تروریستی امکان‌پذیر است.

وی افزود:ایران از به رسمیت شناخته شدن قدرت هسته‌ای خود از سوی جامعه جهانی استفاده بهینه را خواهد کرد، یکی از نتایج توافق هسته‌ای ایران که در آینده شاهد آن خواهیم بود، باز شدن جاده بزرگ ابریشم  است که از سواحل سوریه و لبنان آغاز شده و تا ایران ادامه دارد و با عبور از مسکو به پکن می‌رسد، راننده خودرویی که از بیروت حرکت کند ناهار خود را در دمشق و شام خود را در بغداد صرف کرده و برای خواب در تهران خواهد بود، بدون اینکه از هیچ پست مرزی در همه این کشورها عبور کنند،بنابراین همکاری با کشورهای عضو گروه‌های بریکس و سازمان همکاری شانگهای، آینده زیباتری را برای ما ترسیم می‌کند.

فیاض تصریح کرد: امروز سوریه و محور مقاومت پیروز شده‌اند با وجود اینکه عملیات نظامی ادامه دارد اما دیگر  در جستجوی پیروزی نیستیم، پیروزی در چنگ ماست و با قدرتی که محور مقاومت از توافق هسته‌ای ایران گرفته در انتظار فیصله یافتن نقشه صهیونیستی-عربی-ترکی علیه سوریه و کشورهای عربی هستیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: