پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۹ مرداد ۹۴ | ۰۸:۱۱

نژادپرستی زخمی التیام‌نیافته بر پیکر فرگوسن

یک روزنامه آلمانی سخت‌ترین ناآرامی‌های نژادپرستانه از سالهای نود تحت اولین رئیس‌جمهوری سیاه‌پوست آمریکا را طنزی تاریخی نامیده و زخم نژادپرستی فرگوسن را یک سال بعد از مرگ براون همچنان بهبودنیافته دانست.


روزنامه آلمانی “فرانکفورتر روند شای” در مطلبی نوشت: حدود یک سال پیش یک پلیس سفیدپوست در فرگوسن آمریکا “مایکل براون” سیاه‌پوست را هدف گلوله قرار داد. مرگ وی آمریکایی‌ها را در برابر این حقیقت ناخوشایند قرار داد که زندگی سیاه‌پوستان هنوز درست به حساب نمی‌آید.

مایکل براون

موارد مشابه این رویداد نیز در آمریکا وجود دارد که شگفت‌آور است. این رویدادها همواره با یک اتفاق بیهوده شروع می‌شود، یا کسی مانند مایکل براون است که می‌خواهد از خیابانی در فرگوسن عبور کند یا کسی مانند “ساندرا بلاند” سیاه‌پوست در ایالت تگزاس است که فراموش می‌کند از چراغ راهنما استفاده کند.

“اریک گارنر” سیاه‌پوست نیز یک شهروند آمریکایی دیگر است که تنها جرمش فروش بدون مجوز سیگار بود.

“جان کرافورد” نیز یک جوان 21ساله آمریکایی آفریقایی‌تبار بود که تنها به‌جرم حمل یک اسلحه اسباب‌بازی هدف گلوله پلیس آمریکا قرار گرفت.

“فردی گری” نیز یک جوان سیاه‌پوست آمریکایی دیگر است که در شهر بالتیمور به‌جرم دویدن بعد از دیدن ماشین پلیس کشته شد.

هر بار هم شرایط متشنج شده و یک جوان غیرمسلح سیاه‌پوست کشته می‌شود.

این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: مرگ “مایکل براون ” سیاه‌پوست در فرگوسن برای آمریکایی‌ها این احساس ناخوشایند و حقیقت تلخ را بیدار کرد که زندگی سیاه‌پوستان حتی تحت ریاست یک رئیس جمهوری سیاه هم هنوز به حساب نمی‌آید.

یک بررسی وزارت دادگستری آمریکا از ماه مارس سال جاری این مسئله را که مدتها ساکنان شهر فرگوسن و دیگر مناطق فقیرنشین سیاه‌پوست در آمریکا می‌دانستند تأیید کرد و آن اینکه آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار بیشتر از حد متوسط به دست مأموران اجرای قانون می‌افتند و اغلب به‌صورت ناعادلانه با آنها رفتار می‌شود. دادگاه محلی شهر فرگوسن در حومه سنت لوئیس چیزی بیشتر از یک وصول کننده پول برای شهرداری‌ها نیست.

یک سال بعد از حادثه کشته شدن مایکل براون در فرگوسن چند چیز در این شهر با اکثریت ساکنان سیاه‌پوست تغییر کرده است، از جمله اینکه یک فرد سیاه‌پوست ریاست پلیس این شهر را عهده‌دار شده و دادگاه محلی آن هم یک قاضی سیاه‌پوست را استخدام کرده است.

نویسنده در ادامه با تأکید بر اینکه اما این همه زخم فرگوسن را التیام نمی‌بخشد، در بخش دیگری از این مطلب نوشت: با این همه مرگ براون یک نقطه عطف در آمریکا است، تصویری که آمریکایی‌ها از خود در ذهن داشتند تغییر کرده است. در سال 2013 بر اساس نظرسنجی‌ها بیش از دوسوم آمریکایی‌ها نحوه رفتار با سیاه‌پوستان را مناسب ارزیابی می‌کردند؛ اما امروزه 53 درصد آمریکایی‌ها بر این عقیده‌اند که کشورشان برای رفتار عادلانه با سیاه‌پوستان باید اقدامات بیشتری انجام دهد.

برای اولین بار این مسئله توجه آمریکایی‌ها را به خود جلب کرد و آن این که وقتی در 24 روز ابتدایی سال جاری شماری از آمریکایی‌ها هدف گلوله پلیس قرار می‌گیرند که در انگلستان در 24 سال این تعداد هدف گلوله پلیس قرار نگرفته‌اند و در این میان اکثر قربانیان نیز سیاه‌پوستان هستند پس یک جای کار اشتباه است.

در سال 2015 مجریان قانون در آمریکا تا به حال حدود نوزده آمریکایی آفریقایی‌تبار غیرمسلح را کشته‌اند که تعداد آنها بیشتر از قربانیان خشونت پلیس در آلمان بین سالهای 2010 تا 2011 است.

اینکه درست در دوران اولین رئیس جمهوری سیاه‌پوست در کاخ سفید بدترین و سخت‌ترین ناآرامی‌های نژادپرستانه از سالهای نود در این کشور شکل گرفته است یک طنز تاریخ است.

اما آگاهی آمریکایی‌ها از مشکلات (نژادپرستی) یک سال بعد از مرگ براون افزایش پیدا کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: