جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۱ مرداد ۹۴ | ۱۲:۵۱

جنگ فرهنگی اوکراین و روسیه در ادبیات

دولت اوکراین 38 عنوان کتاب منتشرشده در روسیه را به دلیل آن‌چه اشاعه ایدئولوژی نفرت و تجربه‌طلبی عنوان می‌کند ممنوع اعلام کرد.


کمیته ملی رادیو و تلویزیون اوکراین لیست سیاه کتاب‌های ممنوعه چاپ‌شده در روسیه را در حالی منتشر کرد که دولت روسیه را به جنگ اطلاعاتی علیه این کشور متهم کرد.

در میان کتاب‌هایی که فروش و توزیع آن‌ها در اوکراین ممنوع اعلام شده است، آثاری از نویسندگانی چون «الکساندر دوگین»، «ادوارد لیمونوف» و «سرگئی گلازیف» دیده می‌شود.

اوکراین به همراه برخی از کشورهای غربی بر این باورند که روسیه در ترویج تجزیه‌طلبی و کمک به مخالفان دولت اوکراین نقش دارد.

«بوگدان اوچاروک» سخنگوی اداره عفو بین‌الملل در کیف ضمن محکوم کردن اقدام دولت اوکراین در ممنوع کردن فهرستی از کتاب‌ها گفت: محدود کردن دسترسی به کتاب‌هایی که حامی خشونت‌گرایی هستند موضوع دیگری است اما ممنوع کردن کتاب‌ها به بهانه این که دیدگاه نویسندگان آن‌ها از سوی سیاستمداران در کیف و یا مسکو غیرقابل قبول است امری بسیار خطرناک است و هر دو طرف باید هرچه زودتر به این جنگ فرهنگی پایان دهند.

به گزارش بی‌بی‌سی، دولت روسیه نیز فهرستی از نشریات ممنوعه با عنوان «لیست فدرال از مطالب افراطی» دارد که شامل بیش از هزار عنوان کتاب می‌شود و فهرست آن نیز در وب‌سایت قوه قضاییه روسیه موجود است.

خصومت میان روسیه و اوکراین که از سال 2014 با الحاق شهر کریمه به اوکراین آغاز شد حالا بیش‌تر شکل فرهنگی به خود گرفته و به عرصه‌هایی چون سینما، تلویزیون، ادبیات و موسیقی نیز تسری یافته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: