شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۱ مرداد ۹۴ | ۱۵:۰۲

حزب‌الله‌ با‌ زبدانی فشار بر فوعه-کفریا را کم کرد

نیروهای مقاومت لبنان موفق شدند با پیشروی مؤثر در شهر زبدانی در غرب سوریه، سپس موافقت با درخواست آتش‌بس ۴۸ ساعته تروریست‌ها، شدت فشار محاصره بر شهرک‌های «فوعه و کفریا» را کاهش دهند.


خبرگزاری فارس: حزب‌الله با «زبدانی» فشار بر «فوعه-کفریا» را کم کرد/ آتش‌بس‌ ۴۸ ساعته سه‌شنبه‌شب اخبار توافق نیروهای مقاومت لبنان (حزب‌الله) در شهر «زبدانی» سوریه با تروریست‌های «احرار الشام» برای آتش‌بس 48 ساعته منتشر شد.

این آتش‌بس از صبح امروز چهارشنبه آغاز شده و شامل توقف عملیات نظامی در شهر زبدانی در ریف دمشق (غرب سوریه) مقابل آتش‌بس تروریست‌ها و حمله آنان به شهرک‌های شیعه‌نشین محاصره شده «الفوعه» و «کفریا» در شمال استان ادلب (شمال غرب سوریه) است.

طبق گزارش روزنامه السفیر لبنان، این آتش‌بس پس از پیشروی حزب الله و ارتش سوریه در زبدانی و رسیدن به مرکز شهر اتفاق افتاد. مذاکره آتش‌بس از طریق یک وابسته میان گروهک‌های «احرار الشام» متحد گروهک «جبهة النصره» (شاخه القاعده در سوریه) با حزب‌الله انجام شد.

یک منبع نزدیک به مذاکرات از طرف معارضان گفت که «توافق بر سر آتش‌بس حاصل شد اما نکات دیگری هم هست که مذاکره بر سر آن ادامه دارد».

یک منبع نزدیک به دمشق نیز با تایید این موضوع گفت که در مدت آتش‌بس برخی مجروحان که حال وخیمی دارند به عقب منتقل می‌شوند و مذاکرات، مسائل دیگری را نیز شامل خواهد شد.

مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان خارج‌نشین سوریه، نیز گزارش کرد که «گفت‌وگوها برای خارج شدن افراد مسلح از زبدانی و ارسال کمک‌های غذایی [و دارویی] به الفوعه و کفریا که هزاران نفر در آن محاصره شده‌اند، ادامه دارد».

به گفته این مرکز، برخی افراد مسلح نپذیرفته‌اند که زبدانی را ترک کنند اما مذاکرات میان احرار الشام و حزب‌الله از طریق یک واسطه ادامه دارد.

جزئیات آتش‌بس

به گزارش فارس، منابع مطلع از مذاکرات آتش‌بس می‌گویند که پس از پیشروی سریع حزب‌الله و ارتش سوریه در مرکز شهر زبدانی در شبِ چهارشنبه، و مشخصا تسلط حزب‌الله بر نقاط «حی المحطه» و مسجد امام علی و ساختمان «ام تی ان» و تسلط ارتش سوریه بر ساختمان «8 مارس» و ساختمان‌های اطراف آن در غرب شهر، گروه‌های مسلح مانند احرار الشام پیشنهاد آتش‌بس را مقابل آتش‌بس تروریست‌ها در فوعه و کفریا را مطرح کردند.

طبق این آتش‌بس، توقف درگیری از ساعت 6 صبح امروز آغاز شده تا مجروحان به عقب منتقل شوند و به وضعیت حاد انسانی مردم فوعه و کفریا رسیدگی شود.

گفته می‌شود توافق کلی حاصل شده اما هنوز جزئیات بیشتر آن منتشر نشده که پس از آتش‌بس وضعیت چگونه خواهد شد.

فوعه و کفریا، دو شهرک شیعه‌نشین در شمال استان ادلب که بیش از 4 ماه است در محاصره کامل گروه‌های مسلح وابسته به جبهة النصره به سر می‌برند، در دو هفته گذشته هدف شلیک مداوم و مکرر راکت و موشک‌ها و خمپاره‌های گروه‌های تروریستی بودند که برای کاستن از فشار حملات مقاومت در شهر زبدانی، این دو شهرک را زیر آتش گرفته بودند.

روز سه‌شنبه نیز ارتش سوریه در عملیاتی کاملا دقیق و سریع، کنترل خود بر 11 مجتمع در شمال شهر زبدانی و در شرق را محکم کرد و این امر به وارد آمدن تلفات سنگین به تروریست‌های احرار الشام و جبهة‌ النصره منجر شد و آنان را بشدت تحت فشار قرار داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: