شنبه 15 آگوست 15 | 11:05

ما هلال شیعه نداریم ما قمر اسلام داریم

حسن روحانی در افتتاحیه ششمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت گفت: اسلام شمشیر دارد اما جز در ضرورت از این شمشیر استفاده نمی‌کند


 متن سخنان حسن روحانی در افتتاحیه ششمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت به این شرح است:

به ویژه در منطقه خاورمیانه دشمنان ادیان ابراهیمی و به ویژه دین مبین اسلام قرن‌ها در پی این تفکر بودند که اساساً دوران دین به سر آمده است. آنها به فکر دین زدایی بودند. غرب می‌گفت دین واپس‌گرایی و ارتجاع است و شرق می‌گفت دین تحقیر کننده جامعه و نسل جوان است.

شرق و غرب هر دو یک هدف را دنبال می‌کردند آنها دین ضد استعمار ضد استبداد و دینی که به وجود آورنده قدرت بزرگ جامعه، استقامت، مقاومت و اخلاق است مانع اهداف مادی خود تلقی می‌کردند.

انقلاب بزرگ اسلامی به رهبری امام راحل بر این توهم که دوران دین پایان یافته است خط بطلان کشید. انقلاب اسلامی ایران بر این تفکر که دین تنها عبادت است و مناسک است و برنامه زندگی فردی است و از دنیای سیاست و مدیریت فاصله دارد خط بطلان کشید.

انقلاب اسلامی به جهانیان اعلام کرد دین بزرگترین قدرت اجتماعی، قدرت فرهنگی و قدرت سیاسی که توان مدیریت و اداره جامعه را دارد و می‌توان همزمان با استبداد و استعمار و استثمار بجنگد و مبارزه کند و بدون تکیه بر شرق یا بدون تکیه بر غرب با تکیه بر ایمان یک ملت و امت در برابر همه قدرت‌های شرق و غرب می‌تواند بایستد و پیروز شود.

پیروزی انقلاب اسلامی در اواسط قرن گذشته که به صورت نهضت اسلامی کار خود را آغاز کرد و بعد از 16 سال مبارزه به پیروزی رسید پرچم احیای دین را در سراسر جهان برافراشت.

این انقلاب بود که روحی تازه بر جامعه ما دمید. ایستادگی ملت بزرگ افغانستان در برابر اشغال کشورشان توسط ابرقدرت شرق دیروز، حرکت بزرگ احیای تفکر اسلامی در سراسر خاورمیانه، سرآغاز شروع اذان در  آسیای مرکزی و قفقاز، حضور مردم لبنان در صحنه مقاومت و ایستادگی در برابر صهیونیسم و حرکت اسلامی در ترکیه حرکت اسلامی در شمال آفریقا و بالاخره حرکت مقاومت جویانه اسلامی در سراسر دنیای اسلام؛ موجی بود که از پیروزی انقلاب اسلامی در این سرزمین به رهبری امام راحل آغاز شد و این موج همچنان ادامه دارد.

موج انقلاب اسلامی به جهانیان اعلام کرد که مرز اسلام نه مرز خون است نه مرز نژاد و نه مرز افراط؛ مرز اسلام است مرز اعتقاد است و ایمان است و اخلاق؛ و لذا این خلق و این ایمان مرزهای نظامی و مرزهای جغرافیایی را نمی‌شناسد.

در اعماق اروپا و امریکا و یا در اقصی نقاط آسیا و افریقا این ندا می‌تواند پیروانی مخلص داشته باشد و خواهد داشت.

ما صدای اسلام را از طریق گلوله به جهانیان نرساندیم ما صدای اسلام را ا ز طریق مأذنه‌ها، از طریق مدرسه‌ها، حجره‌ها، منبرها و بیانات در اجتماعات با منطق و استدلال رساندیم.

ما تابع همان قرآنی هستیم که به ما می‌گوید فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ.

ما در یک دنیای آزادی که تک صدایی نیست و صداهای مختلف را می‌شنویم گوش فرا می‌نهیم اما قدرت گزینش بهترین‌ها را داریم و خواهیم داشت.

اسلام دینی است که سرآغاز حکومتش بر پایه یک پیمان آغاز شد؛ پیمان عقبه سر آغازی بود برای استقرار اسلام به عنوان یک حکومت و حاکمیت در مدینه و ادامه این راه هم با قانون و قرارداد با قواعد و ادیان و مذاهب ادامه پیدا می کند. این دین همان دینی است با یهود و نصاری و کفار پیمان بست و قرارداد بست و تا زمانی که آنها پای قرارداد ماندند پیامبر هم پای قرارداد ماند.

اسلام درست است که دین قدرت و اقتدار است اما همزمان دین صلح و سلم و سلام است. اسلام شمشیر دارد اما جز در ضرورت از این شمشیر استفاده نمی‌کند. شمشیر در نیام می‌ماند و با منطق و استدلال با جهان و با دنیا حرف می‌زند و سخن می‌گوید.

مکتب اهل بیت مکتب تفسیر واقعی اسلام و قرآن است.

بر خلاف آنها که امروز می‌خواهند در منطقه ما تفرقه بیافرینند ما هلال شیعه نداریم ما قمر اسلام داریم. ما بدر اسلام داریم.

ما همه مسلمان‌ها یکپارچه و متحد در برابر کفر و نفاق آدمی هستیم.

امام ما به ما یاد داد که چگونه پیروان اهل بیت شیعیان و اهل سنت کنار هم باشند و برادرانه با هم زندگی کنند.

مقام معظم رهبری هم همواره بر این اصل وحدت تکیه کرده‌اند و به ما آموخته اند که با دیگران متحد باشیم.

دیروزی که غرب و شرق می‌خواستند به ما بگویند دوران دین پایان یافته است انقلاب اسلامی این واقعیت را مبرهن ساخت که اتفاقا عصر امروز عصر دین است. امروز روزی است که منجی انسان‌ها و نسل جوان ایمان است اخلاق است.

امروز دشمن راه دیگری را آغاز کرده است اکنون که فهمیده است دین زدایی او به سنگ خورده است مسیر انحرافی جدیدی را آغاز کرده است و آن تحریف واقعیت دین است. دشمن می‌خواهد دین قانون و دین اخلاق و دین برادری و دین عطوفت و دین رحمت را تبدیل به دین خشونت و افراط و کشتار و تفرقه و دین انشقاق قرار دهد؛ ما باید در برابر این انحراف و این تحریف بایستیم ایستادگی و مقاومت کنیم.

ایران اسلامی ما امروز یک نمونه است؛ در این کشور همانند عصر پیامبر عظیم الشأن اسلام که حاکمیت اکثریت بود و حکمت اکثریت؛ اما حقوق اقلیت در مدینه همواره حفظ می‌شد در این کشور هم مبنا اسلام است و مردم سالاری است اما حقوق اقلیت محفوظ است و برادری در میان شیعه و سنی برقرار است و بالاتر مردم ما عاشق اهل بیت هستند از مسلمانش ارمنی‌اش زرتشتی‌اش مردم ما در روز عاشورا و تاسوعا به حسین ابن علی و یارانش احترام می‌گذارند و سر فرود می‌آورند و فرقی بین شیعه و سنی و مسلمان و غیر مسلمان در تاریخ این کشور وجود ندارد.

مگر می‌توان مسلمانی را یافت که نسبت به سید شباب اهل الجنه احترام نگذارد؟ مگر می‌توان مسلمانی را یافت که به مولای متقیان علی (ع) اول من آمن برسول الله احترام نگذارد؟ و مگر می‌توان مسلمانی را یافت که آینده تاریخ جهان را به مهدویت گره نزده باشد؟

ما یک راه داریم یک هدف داریم ما امروز باید دنباله کلمه سواء باشیم؛ تعالوا الی کلمة سواء بیننا و بینکم.

اگر قرآن دیروز نسبت به اهل کتاب و مسلمان‌ها این فریاد را برآورد “قُل یا أَهلَ الکِتابِ تَعالَوا إِلىٰ کَلِمَةٍ سَواءٍ بَینَنا وَبَینَکُم”؛ امروز منطق ما در برابر همه جهانیان کلمه سواء است. کلمه سواء کلمه صلح است.
کلمه سواء در دنیای امروز کلمه همزیستی مسالمت‌آمیز است، کلمه سواء در دنیای امروز وحدت و برادری همه مسلمانان است. کلمه سواء امروز دنیای عاری از خشونت و جهان اسلام عاری از انشقاق و افتراق است.

در جامعه ایران ما اهل سنت ما نه تنها با ما برادرند و از حاکمیت و رهبری و قانون و قانون اساسی دفاع می‌کنند حتی در بسیاری از بخش‌های مرزی ما مرزبانان خوب سرزمین ما هستند. در کردستان و ترکمن صحرا و بخشی از خراسان و هرمزگان و سیستان و بلوچستان و بخش‌هایی از مرزهای این سرزمین به دست برادران اهل سنت ما به خوبی حراست و حفاظت می‌شود.

دشمن می‌خواهد ما را از اسلام واقعی جدا کند می‌خواهد دین را منشأ خشونت قرار دهد.

همه ادیان آسمانی در پی کرامت انسانی بوده‌اند و چطور شده است که امروز به نام موسی و دین یهود در فلسطین کشتار به راه می‌اندازند و زنان و کودکان را به ناروا به مسلخ می‌برند؟ دین موسی و دین یهود دین اخلاق بوده است نه دین تجاوز این انحراف بزرگ در یک دین ابراهیمی است.

در فلسطین به نام دین یهود جنایت می‌کنند و در بخشی از آسیا به نام بودا انسان سوزی را به راه می اندازند و در خاورمیانه یک عده نادان و یا مزدور به نام اسلام و جهاد خشونت می‌کنند و مسجد و کلیسا و معبد را نابود می‌کنند اسلام همان دینی است که به ما می‌گوید جهاد اسلام و دفاع اسلام تنها برای حراست از مسجد نیست “ولولا دفع الله الناس بعضهم ببعض لفسدت الأرض”؛ اگر باید دفاع کنیم بایستیم مقاومت کنیم پرچم جهاد را به اهتزاز در آوریم قبل از مسجد قرآن می‌گوید “لهدمت صوامع و بیع و صلوات و مساجد یذکر فیها اسم الله کثیرا”؛ هم کلیساها هم کنیسه ها هم مسجدها و همه معبدها هر آنجا که نام خدا برده می‌شود آنجا باید مورد دفاع باشد اساس آیات جهاد قرآن با کلمه دفاع شروع می‌شود “ان الله یدافع عن اللذین آمنوا”؛ از دفاع از حیثیت و جان و دین و آزادی و مردم سالاری دینی در جامعه.

امروز این بار سنگین مسئولین بر دوش همه ما است دیروز برای احیای اسلام در برابر دین زدایی و امروز برای احیای اسلام در برابر تحریف و انحراف.

نگذاریم دین اسلام که دین برکت برای همه انسان‌ها است نگذاریم دین اسلام که دین مدافع از حقوق انسان‌ها است نگذاریم که دین اسلام که دین رحمت و اعتدال و عدل است دشمنان از طریق گروهک های تروریستی دین اسلام را دین خشونت معرفی کنند.

ما پیرو مکتب خاندان رسالتیم همان خاندان رسالتی که در دوران ارعاب و یأس امام سجاد در دنیای بعد از حادثه عاشورا که مدینه و مکه و کوفه را رعب و وحشت و یأس فراگرفته بود توانست با موج معنویت و اخلاق آنچنمان حرکتی را به وجود آورد که امید را به جامعه برگرداند به مردم یاد بدهد که همیشه باید سخن حق بگویید و اینکه اگر در بدترین شرایط زمان نتوانستیم با صراحت حرف بزنیم با بیان رمز با همه حرف بزنیم.

دنیای امروز مشتاق اسلام معرفت و عطوفت است و اسلام سلام و صلح و مقاومت و ایستادگی است. دین اسلام و دین اهل بیت دین قانون و حقوق است دین معنویت و اخلاق است که اساس بعثتش برای اتمام و اکمال اخلاق بود.

ما امروز در سطح جهان اعلام می کنیم که قدرت دولت جمهوری اسلامی ایران در سایه منطق ما است قدرت ما در سایه توان مذاکره ما است قدرت ما در سایه گفتمان جدید ما است.

ما قدرتمان را در زور و بازو نمی‌بینیم، ما قدرتمان را در سلاح و اسلحه نمی‌بینیم، ما قدرتمان را در منطق و استدلال و به اهتزاز در آوردن پرچم صلح می‌بینیم.

نه بمب اتم توانست برای متجاوزین صهیونیست امنیت و ثبات به وجود آورد و نه سلاح‌های مدرن توانست امنیتی را برای کشورهای همسایه به وجود بیاورد که فکر کردند با بمب و هواپیما می‌توانند ملت بزرگ و آزاده و مظلومی مثل یمن را زیر بمباران قرار بدهند.

قدرت امنیت را علم و دانش، قدرت امنیت را وحدت و اتحاد، قدرت امنیت را یگانگی و انسجام و قدرت امینیت را اخلاق در جامعه می‌تواند به وجود آورد، اقتدار ما قدرت علمی ما قدرت معنوی ما و قدرت سیاسی ما علیه هیچ یک از کشورها نیست. ما از قدرتمان می‌خواهیم صلح و ثبات و امنیت را در این منطقه به وجود آوریم.

ما ثابت کردیم با قدرت سیاسی و منطق قادریم در برابر بزرگترین قدرت های جهان بنشینیم و آنها را وادار کنیم تا در برابر حق مسلم ملت ما سر فرود آورند و قبول کنند که این ملت برای پایان دادن به قطعنامه های غلط شورای امنیت قادر است با منطق و استدلال به اهداف خود دست یابد.

اجتماع شما در این کنفرانس مبارک پیامش جمع عاشقان اهل بیت برای وحدت دنیای اسلام برای صلح و ثبات و امنیت در منطقه و در جهان است؛ برای آشنایی بیشتر با معارف اهل بیت و نشر آن معارف در سراسر جهان است.

برای ما شیعه یمنی، عراقی، لبنانی، سوری با اهل سنت عراق با اهل سنت یمن با اهل سنت در فلسطین و با اکراد در عراق هیچ تفاوتی ندارد ما برای همه صلح و امنیت و برادری و برای کل منطقه خواهان توسعه هستیم.
والسلام علکیم و رحمه الله و برکاته

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.