یکشنبه 16 آگوست 15 | 11:00

نباید تفسیر شخصی از بیانات امام ارائه شود

آیت الله مصباح یزدی در جمع دانشجویان گفت: از انقلاب اسلامی ۳۷ سال سپری شده اما شاهد تفسیرهای مختلفی از سخنان امام هستیم


 آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی در دوره آموزشی تشکیلاتی بسیج دانشجویی کشور که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: از انقلاب اسلامی ایران 37 سال سپری شده اما شاهد تفسیرهای مختلفی از سخنان امام خمینی(ره) هستیم.

وی افزود: این در حالی است که انقلابیون هنوز در کشور حضور داشته و زنده هستند اما متأسفانه تفسیرهای مختلفی از بیانات امام خمینی (ره) ارائه می‌شود.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) بیان کرد: این در حالی است که ما در جهان رهبری نداشته‌ایم که مانند امام خمینی (ره) به این مقدار ساده سخن بگویند، اما حتی در زمان حضور ایشان نیز تفسیرهای متفاوتی از سخنان ایشان انجام می‌شد که سبب انتقادات امام نیز شده بود و این موضوع به این دلیل است که برخی دل‌های آنها نمی‌تواند بیانات نایب امام معصوم را قبول کند.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه ولی فقیه نایب امام زمان (عج) است، اضافه کرد: برای آنکه دچار کوری دل نشویم نباید در برابر ولی فقیه بایستیم تا بتوانیم موضوعات را درک کنیم.

وی تبیین کرد: گاهی می‌بینیم برخی شناخت خوبی از انقلاب و اسلام داشته‌اند و افراد باتقوایی بوده‌اند، اما بصیرت کافی نداشته و از اهداف انقلاب اسلامی فاصله گرفته‌اند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه سه خصوصیت نیاز است تا انسان بتواند مسیر درست را از غلط تشخیص دهد، تبیین کرد: در ابتدا معرفت و شناخت نسبت به اینکه بدانیم خداوند برای چه ما را آفریده است دارای اهمیت است و خصیصه دوم مسئله تقوا است که امری جدی به شمار آمده و انگیزه‌های انسان را جهت حرکت در مسیر خداوند مشخص می‌کند.

آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه با بیان اینکه گاهی می‌بینیم برخی افراد شناخت خوبی نسبت به زندگی داشته‌اند و جزو اشخاص باتقوا نیز محسوب می‌شدند، اما دچار خطاهای عجیب و بزرگی در طول زندگانی شده‌اند، عنوان کرد: این مسئله نشان می‌دهد در فرهنگ دینی ما‌ بصیرت ضلع سوم و خصیصه سومی است که می‌تواند به ما کمک کند تا تشخیص راه درست نشویم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب واژه بصیرت را در زندگی ما زنده‌ کرده‌اند، یادآور شد: از مجموعه مبانی دینی دو عامل ابتدایی اگر در کنار یکدیگر قرار بگیرند در مقام عمل می‌تواند بصیرت را ایجاد کنند.

وی متذکر شد: براساس فرمایشات قرآن، انسان پس از زنده شدن با نور ایمان می‌تواند به مقام بصیرت دست پیدا کند و شما برای اینکه بتوانید به تشخیص درست از غلط نائل شوید باید بر هرچه نورانی‌تر کردن این نور همت گمارید.

آیت‌الله مصباح یزدی، عبرت گرفتن از تاریخ را عامل شناخت بصیرت در انسان دانست و متذکر شد: بصیرت از طریق مطالعه عبرت‌آمیز تاریخ براساس فرمایشات قرآن به دست می‌آید و اگر ما بتوانیم سیری به تاریخ گذشتگان داشته باشیم می‌توانیم در تکرار تاریخ دچار اشتباه گذشتگان نشویم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از کسانی که تاریخ قرآن را تاریخ سلاطین می‌دانند، تبیین کرد: قرآن نمی‌خواهد تاریخ سلاطین را برای ما بازگو کند بلکه تلاش دارد تا با عبرت گرفتن از سرنوشت سلاطین راه درست زندگی را به ما گوشزد کند.

وی با انتقاد از کسانی که خداوند را قبول دارند اما در اطاعت از دستورات وی بهانه‌جویی می‌کنند، تصریح کرد: کسانی که توحید به خداوند دارند نمی‌توانند در برابر دستورات اجتماعی او بی‌تفاوت بوده و به دنبال زندگی شخصی خود بروند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) افزود: امروزه در فرهنگ ما به اینگونه گرایشات سکولاریسم می‌گویند؛ یعنی کسانی که خداوند را دوست دارند و حاضرند برای امام حسین علیه السلام تا صبح سینه بزنند اما مسیر زندگی‌شان از راه درآمدهای حرام به سرانجام می‌رسد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از کسانی که دم از سازش با آمریکا می‌زنند، گفت: براساس سکولاریسم دیگر این نکته دارای اهمیت نیست که ما با آمریکا سازش کنیم یا خیر، چراکه براساس این تفکر دین از سیاست جدا است و آخوندها باید در منبر دین تنها از مذهب حرف بزنند و کار به سیاست نداشته باشند.

رئیس مؤسسه آموزشی تحقیقات امام خمینی (ره) عنوان کرد: در نهایت سکولاریسم، حساب دین و سیاست را از هم جدا می‌داند و تلاش دارد تا بگوید براساس سکولاریسم مردم باید با انتخابات، سرنوشت خود را تعیین کنند اما حکومت حق دخالت در چگونگی زندگی مردم را ندارد.

آیت‌الله مصباح یزدی در پایان با بیان اینکه برای مبتلا نشدن به کوری اقوام قبل از خود باید به بصیرت متکی شویم، اضافه کرد: مطالعه تاریخ در قرآن، مطالعه تاریخ دوران انقلاب اسلامی و بزرگان انقلاب می‌تواند به ما کمک کند تا با داشتن بصیرت در زندگی دچار انحراف نشویم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.